GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Schetyna: przygotujemy projekt reformy ustroju i rozwoju samorządności

23 kwietnia 2018
Schetyna: przygotujemy projekt reformy ustroju i rozwoju samorządności

Przygotowanie projektu reformy ustroju państwa i rozwoju samorządności zapowiedział w sobotę we Wrocławiu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. W połowie czerwca partia chce zorganizować specjalne posiedzenie gabinetu cieni poświęcone tym zagadnieniom.

Na konferencji prasowej we Wrocławiu zorganizowanej wspólnie z popieranym przez PO kandydatem na prezydenta Wrocławia europosłem Kazimierzem M. Ujazdowskim, Schetyna zapowiedział, że projekt reformy ustroju i rozwoju samorządności przygotuje właśnie Ujazdowski.

"Temu poświecimy specjalny gabinet cieni, który zorganizujemy we Wrocławiu 13 czerwca. Na nim przedstawimy zarys i koncepcje zmian, które będziemy podejmować już po wyborach. Zaprosimy też ekspertów, profesorów prawa, którzy będą chcieli i mogli nam pomóc w budowaniu nowej Rzeczypospolitej" - powiedział Schetyna.

Ujazdowski przedstawił elementy programu, który nazwano Aktem Odnowy Rzeczypospolitej.

Znalazły się w nim punkty: odbudowa niezależności Trybunału Konstytucyjnego, usunięcie wszystkich skutków centralizmu i szkód wyrządzonych samorządowi terytorialnemu, wprowadzenie pakietu demokratycznego w parlamencie, przywrócenie Krajowej Radzie Sądownictwa statusu zgodnego z Konstytucją RP, budowa służby cywilnej i ochronę niezależności urzędników przed naciskami politycznymi, budowę niezależnych i pluralistycznych mediów publicznych, wprowadzenie merytorycznych i przejrzystych zasad oraz jawności w obsadzie zarządów i rad spółek z kapitałem publicznym.

"Przywrócimy rządy prawa i naprawimy Rzeczpospolitą. Prawo i Sprawiedliwość nie tylko zniszczyło demokrację konstytucyjną, ale zbudowało system władzy monopolistycznej i nieefektywnej, władzy niekompetentnej i nieempatycznej, niezdolnej do rozwiązywania palących problemów społecznych" - powiedział Ujazdowski.

Ujazdowski jest europosłem wybranym z listy wyborczej PiS. Przed laty był też wiceprezesem tej partii, a wystąpił z niej w styczniu 2017 r. W kwietniu tego roku został kandydatem PO na prezydenta Wrocławia.

 

Roman Skiba (PAP)


POWIĄZANE

W dniu 24.11.2020 r. urząd odpowiedzialny w Tajwanie za kwestie fitosanitarne - ...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu zaprasza 10 grudnia o godz...

CLAAS Polska informuje, że z dniem 31 grudnia 2020 r. kończy współpracę z firmą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę