dnikukurydzy_210818

Schetyna: przygotujemy projekt reformy ustroju i rozwoju samorządności

23 kwietnia 2018
Schetyna: przygotujemy projekt reformy ustroju i rozwoju samorządności

Przygotowanie projektu reformy ustroju państwa i rozwoju samorządności zapowiedział w sobotę we Wrocławiu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. W połowie czerwca partia chce zorganizować specjalne posiedzenie gabinetu cieni poświęcone tym zagadnieniom.

Na konferencji prasowej we Wrocławiu zorganizowanej wspólnie z popieranym przez PO kandydatem na prezydenta Wrocławia europosłem Kazimierzem M. Ujazdowskim, Schetyna zapowiedział, że projekt reformy ustroju i rozwoju samorządności przygotuje właśnie Ujazdowski.

"Temu poświecimy specjalny gabinet cieni, który zorganizujemy we Wrocławiu 13 czerwca. Na nim przedstawimy zarys i koncepcje zmian, które będziemy podejmować już po wyborach. Zaprosimy też ekspertów, profesorów prawa, którzy będą chcieli i mogli nam pomóc w budowaniu nowej Rzeczypospolitej" - powiedział Schetyna.

Ujazdowski przedstawił elementy programu, który nazwano Aktem Odnowy Rzeczypospolitej.

Znalazły się w nim punkty: odbudowa niezależności Trybunału Konstytucyjnego, usunięcie wszystkich skutków centralizmu i szkód wyrządzonych samorządowi terytorialnemu, wprowadzenie pakietu demokratycznego w parlamencie, przywrócenie Krajowej Radzie Sądownictwa statusu zgodnego z Konstytucją RP, budowa służby cywilnej i ochronę niezależności urzędników przed naciskami politycznymi, budowę niezależnych i pluralistycznych mediów publicznych, wprowadzenie merytorycznych i przejrzystych zasad oraz jawności w obsadzie zarządów i rad spółek z kapitałem publicznym.

"Przywrócimy rządy prawa i naprawimy Rzeczpospolitą. Prawo i Sprawiedliwość nie tylko zniszczyło demokrację konstytucyjną, ale zbudowało system władzy monopolistycznej i nieefektywnej, władzy niekompetentnej i nieempatycznej, niezdolnej do rozwiązywania palących problemów społecznych" - powiedział Ujazdowski.

Ujazdowski jest europosłem wybranym z listy wyborczej PiS. Przed laty był też wiceprezesem tej partii, a wystąpił z niej w styczniu 2017 r. W kwietniu tego roku został kandydatem PO na prezydenta Wrocławia.

 

Roman Skiba (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę