Sejm: 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

18 września 2017
Sejm: 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca będzie Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - zdecydował w piątek Sejm, przyjmując ustawę w tej sprawie. Dzień ten był początkiem pacyfikacji w 1943 r. świętokrzyskiej wsi Michniów, uznanej za symbol niemieckich zbrodni na polskiej wsi.

Ustawę, której projekt złożyli posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sejm przyjął jednogłośnie.

Ustawę o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej przyjęto "w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej (...) oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar (...) – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty".

W uzasadnieniu projektu ustawy podkreślono, że podczas trwania działań zbrojnych na terenie naszego kraju mieszkańcy terenów wiejskich odegrali "trudną do przecenienia rolę" w udzielaniu pomocy polskim żołnierzom i uchodźcom wojennym. Zaznaczono, że za pomoc udzieloną Oddziałowi Wydzielonemu Wojska Polskiego, dowodzonemu przez mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" represjonowano cywilów z 31 miejscowości w przedwojennych powiatach koneckim, kieleckim i opoczyńskim - m.in. zamordowano wówczas ponad 700 osób, w tym kobiety i dzieci, oraz całkowicie zniszczono cztery wsie: Gałki, Hucisko, Skłoby i Szałas Stary.

Ludność wiejska padła także ofiarą masowych powojennych wysiedleń z terenów wcielonych do III Rzeszy, a jej majątki przejmowali Niemcy. Pod koniec 1942 r. taki los, mimo wybuchu Powstania Zamojskiego, spotkał ponad 110 tys. mieszkańców tego regionu; 30 tys. z nich stanowiły dzieci, które odbierano rodzicom i kierowano do obozów koncentracyjnych, do pracy w fabrykach, albo do domów dziecka i rodzin niemieckich, gdzie poddawano je procesowi germanizacji. Z kolei rolników na terenach Generalnego Gubernatorstwa obciążono kontyngentami obejmującymi niemal wszystkie produkty rolne, a za niewywiązywanie się z nich groziły surowe kary, łącznie ze śmiercią. Na terenach zajętych w 1939 r. przez ZSRR upaństwowiono wielką własność ziemską, a następnie rozpoczęto proces kolektywizacji wsi - napisano w uzasadnieniu projektu.

"Wieś polska mimo grożących represji i prześladowań wykazywała się patriotyczną postawą przez cały okres wojny. Jej mieszkańcy wchodzili w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych. Wieś żywiła mieszkańców miast i oddziały partyzanckie, udzieliła schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta, przechowywała ukrywających się Żydów. Za tą patriotyczną postawę zapłaciła ogromną cenę" - zwrócono uwagę w uzasadnieniu.

Podano także, że mieszkańcy 817 spacyfikowanych wsi zostali rozstrzelani lub wywiezieni do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty do III Rzeszy, a ich gospodarstwa spalono i zniszczono. Zaznaczono również, że "krwawo w historii polskiej wsi zapisał się rok 1943 na Kresach Wschodnich. W lipcu w ramach tzw. Rzezi Wołyńskiej nacjonaliści ukraińscy z OUN i UPA w bestialski sposób wymordowali kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców polskich wsi". Z kolei w połowie lipca we wsi Michniów (świętokrzyskie), za pomoc niesioną partyzantom, rozpoczęło się masowe mordowanie mieszkańców, z których najmłodszy miał osiem dni, a wieś spalono.

"Dla ocalenia od zapomnienia i upamiętnienia zasług polskiej wsi w walce z okupantami, jej patriotycznej postawy i okrutnych cierpień w czasie II wojny światowej powinien zostać ustanowiony Dzień Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi. W sposób symboliczny powinien nim być 12 lipca - dzień pierwszej pacyfikacji Michniowa i apogeum mordów na Kresach Wschodnich" - podkreślono.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych odwołała planowaną na czwartek manifestację członków...

Ekolodzy z organizacji WWF są przeciwni masowym odstrzałom dzików z powodu afryk...

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy dot. płatności bezp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę