dnikukurydzy_210818
Agrolok_60918

Sejm/ Komisja bez poprawek do projektu noweli o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych

28 lutego 2018
Sejm/ Komisja bez poprawek do projektu noweli o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie musiała badać próbki artykułów rolno-spożywczych - przewiduje projekt noweli ustawy, do którego sejmowa komisja rolnictwa nie zgłosiła we wtorek poprawek.

Jak tłumaczył na posiedzeniu komisji wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki, "taki obowiązek wynika wprost z prawa unijnego".

Przypomniał, że do obowiązków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako agencji płatniczej należy nadzór nad prawidłową realizacją mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej oraz Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, a z kolei - jak dodał - do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jako instytucji pośredniczącej w realizacji działań funduszu pomocy, należy sprawdzanie jakości artykułów przekazywanych jako pomoc dla najuboższych.

Bogucki przypomniał, że zarówno ARiMR jak i KOWR nie posiadają własnych laboratoriów, zatem badania i tak były dotychczas wykonywane w IJHARS. "Dotychczasowe doświadczenia ze współpracy z IJHARS wskazują, że jest to optymalne rozwiązanie, gwarantujące najlepszą jakość. Jednocześnie poza IJHARS-em tak naprawdę nie ma innych laboratoriów, które mogłyby tego typu zadania zrealizować" - wskazał.

"W inspekcji są już wypracowane odpowiednie procedury, a zakres, parametry i metodyka tych badań określone są w przepisach unijnych. Ustawowe powierzenie wykonywania badań przez IJHARS będzie gwarancją, że będą one rzetelne i realizowane przez urzędowy podmiot wyspecjalizowany w tej dziedzinie" - podsumował Bogucki.

Projektowane przepisy mają wejść w życie 7 dni po ogłoszeniu.

Posłem sprawozdawcą został Zbigniew Dolata (PiS).

 

Katarzyna Fiuk, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informuje o możliwości...

Fundacja WWF zachęca wolontariuszy z całego kraju do przekazywania informacji o ...

Rolnicy dostali już pierwsze wypłaty rekompensat z powodu suszy - poinformował P...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę