informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Sejm/ Projekt noweli ustawy o paszach wraca do komisji

22 listopada 2018
Sejm/ Projekt noweli ustawy o paszach wraca do komisji

Podczas drugiego czytania projektu noweli ustawy o paszach klub PO zgłosił poprawkę. Projekt został więc ponownie skierowany do sejmowej komisji rolnictwa.

Poprawkę, polegającą na wykreśleniu przepisów zobowiązujących ministra rolnictwa do opracowania planu wykorzystania krajowych źródeł białka, zgłosiła w środę Dorota Niedziela (PO).

Jak mówiła, wieloletni program badawczy pozyskania krajowego białka realizowany w latach 2011-2015 trwa nadal, został przedłużony.

Niedziela zaznaczyła, że na razie Polska nie jest przygotowana do zastąpienia importowanej śruty genetycznie modyfikowanej innym białkiem pochodzenia krajowego, stąd konieczność przedłużenia okresu stosowania takich pasz. A minister ma obowiązek realizacji programu pozyskiwania krajowego białka niezależnie czy będzie on wpisany do ustawy czy nie.

Wcześniej posłanka zgłosiła poprawkę na posiedzeniu komisji rolnictwa, ale nie uzyskała ona akceptacji posłów.

Projekt nowelizacji ustawy o paszach polega na wydłużeniu o dwa lata, do 1 stycznia 2021 r. - okresu, w którym można stosować pasze GMO w żywieniu zwierząt.

Zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych został wpisany do ustawy o paszach w 2006 r. i od tego czasu termin wejścia tego przepisu był już kilkakrotnie przesuwany. Powodem był brak samowystarczalności pod względem zapewnienia krajowego białka do żywienia zwierząt.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę