GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Sejm/ Projekt nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim ponownie skierowany do komisji

7 listopada 2018
Sejm/ Projekt nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim ponownie skierowany do komisji

Projekt nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim posłowie skierowali w środę ponownie do komisji gospodarki morskiej. Poprawki zaproponował klub poselski PiS.

"Projekt ma na celu ujednolicenie sposobu prowadzenia inspekcji podmiotów wykonujących zadania z zakresu rybołówstwa komercyjnego i rekreacyjnego poprzez ustanowienie jednego organu, powołanego do kontroli przestrzegania tych przepisów i o organizacji rynku rybnego w Polsce" – powiedział poseł sprawozdawca Krzysztof Zaremba (PiS). Poinformował, że komisja gospodarki morskiej na posiedzeniu 22 października zmieniła tytuł ustawy oraz przyjęła poprawki redakcyjne i legislacyjne.

Główną zmianą w ustawie z 19 grudnia 2014 roku o rybołówstwie morskim jest utworzenie Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego z siedzibą w Słupsku. Obecnie działają trzy inspektoraty okręgowe: w Gdyni, Słupsku i Szczecinie, a także czternaście oddziałów terenowych.

Nowy organ ma być odpowiedzialny za zadania związane z kontrolą przestrzegania przepisów o rybołówstwie morskim oraz organizacją rynku rybnego, a także za koordynację działań Polski w ramach realizacji celów Wspólnej Polityki Rybołówstwa.

Projekt zmiany ustawy przewiduje też zmiany "o charakterze porządkującym" w przepisach dotyczących rejestru statków rybackich.

Nowelizacja zakłada też możliwość wymiany przyznanej indywidualnej kwoty połowowej na inną indywidualną kwotę połowową innego armatora statku rybackiego i umożliwienie przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy statkami tego samego armatora, który jest jednocześnie ich właścicielem.

Poprawki do ustawy zgłosił klub poselski Prawa i Sprawiedliwości. Pierwsza z nich zakłada "umożliwienie dokonania w Głównym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego niezbędnych zmian kadrowych" przy jednoczesnym zapewnieniu odpraw dla pracowników, których stosunek pracy wygaśnie "na poziomie wyższym niż odprawy przewidziane w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikiem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników".

"Poprawka jest szczególnie istotna w kontekście pracowników administracyjnych, których zakres wykonywania zadań w trzech okręgowych inspektoratach rybołówstwa morskiego był podobny" – powiedziała, przedstawiając stanowisko klubu PiS posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Druga poprawka ma natomiast doprecyzować sytuacje, w których indywidualna kwota połowowa będzie mogła być uznana za wykorzystaną. "Zaproponowane rozwiązanie tworzy stan prawny, zgodnie z którym kwota połowowa będzie mogła zostać uznana za wykorzystaną po jej faktycznym odłowieniu" – wyjaśniła Arciszewska-Mielewczyk.

Proponowana trzecia poprawka ma stworzyć możliwość przekazywania indywidualnych kwot połowowych między statkami rybackimi tego samego armatora, który jest jednocześnie ich właścicielem, jednak bez konieczności spełnienia warunku posiadania statusu armatora przez 24 kolejne miesiące, co ma pozwolić na "optymalizację działalności połowowej".

Czwarta poprawka – wyjaśniła posłanka PiS - dostosowuje przepisy do wytycznych Komisji Unii Europejskiej, piąta natomiast ma dostosować terminy wskazane w projektowanym przepisie do obecnego etapu legislacyjnego.

 

Elżbieta Bielecka (PAP)


POWIĄZANE

W dniu 24.11.2020 r. urząd odpowiedzialny w Tajwanie za kwestie fitosanitarne - ...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu zaprasza 10 grudnia o godz...

CLAAS Polska informuje, że z dniem 31 grudnia 2020 r. kończy współpracę z firmą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę