aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Sejm "X"- dziś jedno czy dwa expose?

11 grudnia 2023
Sejm "X"- dziś jedno czy dwa expose?

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy dziesiejszemu expose Mateusza Morawieckiego, które planowane jest na godziznę 10.00.
Tak rozpoczyna się tydzień w polityce.Po wystąpieniu premiera Morwieckiego przewidziano dziesięcio minutowe oświadczenia poszczególnych klubów parlamentarych i pięciominutowe oświadczenia w imieniu kół poselskich a później oczywiście niezwykle ważne głosowanie nad wotum zaufania. Jeśli Mateusz Morawiecki nie uzyska wymaganej większości, czyli przynajmniej 231 głosów "ZA" i tutaj przypomnijmy że klub Prawa i Sprawiedliwości ma 191 posłów i na dzisiaj nie daje to większości to około godziny 16 wybór ma paść i zapewne padnie na Donalda Tuska kandydata Koalicji Obywatelskiej PSL Polski 2050 i lewicy, który ma wygłosić swoje expose i po jego wygłoszeniu i wystąpieniach klubów i kół poselskich ma odbyć się drugie głosowanie o udzielenie mu wotum zaufania. To jest tak zwany drugi krok Konstytucyjny w którym inicjatywę wyboru premiera i rządu przejmie Sejm. Donald Tusk jako kandydat KO, PSL, POLSKA 2050 i Lewicy został ogłoszony już 10 listopada, gddzie przewodniczący tych partii podpisali umowę koalicyjną. Łącznie formacje te mają 248 posłów w Sejmie "X".

Sejm wybierze dzis, tj. 11.12.2023 roku Prezesa Rady Ministrów oraz przez jego proponowanych członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Posiedzenie Sejmu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mediów i społeczeństwa nie tylko polskich, ale i zagranicznych. BBC wskazując fenomen popularności polskiego parlamentu w mediach tradycyjnych, internetowych platformach strreamingowych czy społecznościowych nazwało Polski Parlament, "Sejmfliksem".

Warto tutaj zauważych, że Pierwszy Portal Rolny nazwał Sejm X kadencji "Sejmem "X" nawiązując do platformy "X" czyli byłego twittera, ponieważobecny Marszałek, Szmon Hołownia, zrobił z polskiego parlamentu swoiste "szoł" które pidbiło ogldalność w internecie. Dodatkowo obrady Sejmu będą transmitowane w warszawskiej Kinotece.  Na żywo. Tego jeszcze nie było. Kino mające prawie 500 miejsc dla chętnych, którzy zechcieliby oglądać to wydarzenie, nieliczyło nawet w najśsmielszych przypuszczeniach, że wszystkie bilety zostaną sprzedane, a darmowewejściówki rozejdąsięw ciągu niespełna 12 minut. Taka forma cieszy się więc bardzo dużym zainteresowaniem. Jak powiedzieli zarządzający kinem, zwrócili się oni do Sejmu o. Zgodę na taką transmisję w kinie i Sejm wyraził na kancelaria Sejmu. Wyraziła na to zgodę.

Bezpośrednia transminsja również i u nas, w Pierwszym Portalu Rolnym.

Zapraszamy serdecznie

 


oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w czwartek odbyło się blisko 4-godzinne spotkaknie typu "mowa...

Polscy rolnicy kontynuują protesty przeciwko nowym przepisom narzucanym przez Un...

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca doszło do spotkania z komis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę