EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Seniorzy korzystają z elektronicznej legitymacji

20 stycznia 2023
Seniorzy korzystają z elektronicznej legitymacji

Tydzień wystarczył żeby ponad 50 tys. emerytów i rencistów pobrało elektroniczną wersję legitymacji, która dostępna jest w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki mLegitymacji można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z ulg takich jak zniżka na bilety PKP lub do kina.
Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów kliknąć legitymacja emeryta-rencisty.

- Elektroniczną wersję mLegitymacji ściągają na swoje telefony nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu, ale także ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - To oznacza, że seniorzy doskonale się odnajdują w zdigitalizowanym świecie i chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań – dodaje.
Rzeczniczka wyjaśnia, że mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument.
- Wystarczy ją pokazać na ekranie smartfonu, żeby potwierdzić fakt nabycia uprawnień emerytalnych i kupić ulgowy bilet wybierając się do kina – opowiada Kowalska-Matis.
Jednocześnie rzeczniczka zapewnia, że osoby, które wolą korzystać z tradycyjnej, plastikowej legitymacji mogą to dalej robić gdyż wszystkie wcześniej wydane legitymacje są ważne zgodnie z nadanym terminem ważności.
- Osoby, którym wystawiliśmy legitymację tylko w wersji elektronicznej a chciałyby ją dostać także w wersji plastikowej mogą do nas złożyć wniosek na formularzu ERL i dostaną legitymacje tradycyjną – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Poza mLegitymacją klienci ZUS mogą także korzystać z bezpłatnej aplikacji mZUS.

 

 

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego


POWIĄZANE

Unia Europejska przez kilka tygodni nie były publikowane dane dotyczące importu ...

W drugim kwartale 2023 roku 19% firm z branży IT mówi o konieczności zwolnień, a...

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącac...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę