Setna sieczkarnia polowa JAGUAR TERRA TRAC od CLAAS

25 lutego 2022
Setna sieczkarnia polowa JAGUAR TERRA TRAC od CLAAS

Po nieco ponad trzech latach produkcji CLAAS wkrótce dostarczy swój setny egzemplarz sieczkarni JAGUAR TERRA TRAC. Maszyna zjechała z linii produkcyjnej w Harsewinkel 4 lutego i zmierza teraz drogą morską na najważniejszy rynek dla JAGUAR TERRA TRAC, czyli do USA.

 

Pod koniec 2018 roku firma CLAAS wprowadziła do sieczkarni JAGUAR udaną technologię podwozia TERRA TRAC. Na targach SIMA 2019 innowacja ta została nagrodzona złotym medalem. Funkcje specjalnie dostosowane do wymagań w tym segmencie maszyn, takie jak system ochrony gleby na uwrociach, pozwoliły po raz pierwszy zastosować w sieczkarni gąsienice chroniące glebę i ograniczające tworzenie się kolein również przy zbiorze traw, co umożliwia najlepszą ochronę darni. „Sam Helmut Claas mocno zabiegał o dalszy rozwój podwozi TERRA TRAC do wszechstronnego zastosowania w sieczkarniach polowych” – wspomina Dominik Grothe, Senior Vice President Forage Harvester. „Chcieliśmy w ten sposób zaoferować naszym klientom przyjazną dla gleby maszynę o dużej przyczepności, która nie tylko doskonale nadaje się do zbioru kukurydzy w trudnych warunkach glebowych, ale też może być używana jak klasyczna maszyna na kołach do zbioru traw. Dla wielu rolników i przedsiębiorstw usług rolniczych równie istotne są jednak pozytywne aspekty uboczne, takie jak cicha praca i wysoka przyczepność do podłoża na zboczach.”

 


Różnorodne korzyści dla klientów

CLAAS oferuje podwozie TERRA TRAC dla dwóch modeli – JAGUAR 960 o mocy 653 KM i JAGUAR 990 o mocy 925 KM. Hydrauliczne dociskanie dwóch środkowych par rolek podporowych, tworzące system ochrony na uwrociach, pozwoliło znacznie zmniejszyć powierzchnię przylegania, dzięki czemu gąsienice podczas pokonywania zakrętów mają znacznie mniejszy kontakt z podłożem. Duża powierzchnia przylegania podczas zbiorów chroni również glebę i ogranicza do minimum powstawanie kolein. Nawet w ekstremalnych warunkach podczas zbioru kukurydzy, jakie mogą wystąpić w północnych Niemczech lub Danii, gąsienice tworzą jedynie niewielkie koleiny i zapewniają maksymalną trakcję.  Na drodze JAGUAR z taśmami o szerokości 635 mm zachowuje szerokość zewnętrzną poniżej 2,99 m, czyli idealną do częstego przemieszczania się między polami.

 

Największym rynkiem zbytu dla sieczkarni JAGUAR TERRA TRAC jest jednak USA, mimo że szerokość transportowa odgrywa tu podrzędną rolę. „Dla gospodarstw mleczarskich na wschodzie kraju, gdzie sprzedaje się około dwóch trzecich importowanych sieczkarni JAGUAR TT, napędy TERRA TRAC są swego rodzaju ubezpieczeniem dla zbiorów, ponieważ pozwalają one na zbiór wysokiej jakości paszy niezależnie od warunków pogodowych. Technologię TERRA TRAC doceniają jednak również farmerzy w Wisconsin i Minnesocie, a także w zachodnich stanach” – mówi Dominik Grothe. „Dzięki długości gąsienic i większemu niż w maszynach na kołach rozstawowi osi sieczkarnie JAGUAR TERRA TRAC są tam bezkonkurencyjne, zwłaszcza podczas zbioru na polach zraszanych lub nawadnianych.” W drodze do Ameryki Północnej jest teraz już setny egzemplarz JAGUAR TERRA TRAC o numerze seryjnym 49900100. Początkowo będzie on wykorzystywany do szkoleń technicznych podczas zaplanowanego na kwiecień JAGUAR EXPERT CAMP. „Spośród maszyn z podwoziem TERRA TRAC ponad 90 procent przypada na nasz flagowy model JAGUAR 990 TT” – wyjaśnia Matt Jaynes, Product Manager JAGUAR w CLAAS of America. „Zbiór kukurydzy na kiszonkę z nawadnianych pól, szczególnie w południowych stanach daje bardzo wysokie plony, które wymagają odpowiednio dużej mocy silnika do prowadzenia wydajnego zbioru. To właśnie tutaj potrzebna jest moc maksymalna 925 KM sieczkarni JAUAR 990.”

 

Unikalne funkcje, niski całkowity koszt posiadania

Jako światowy lider rynku sieczkarni polowych CLAAS oferuje obecnie 13 podstawowych modeli JAGUAR o mocy od 408 do 925 KM. Oprócz szerokiej gamy modeli, mamy do dyspozycji różne warianty zgniataczy – od INTENSIV CRACKER i MCC CLASSIC do MCC MAX i MCC SHREDLAGE® – wraz z różnymi napędami przyrządów roboczych i technologią TERRA TRAC, maszyny te wyróżniają się stabilną wartością i niskimi kosztami konserwacji. „Sieczkarnie polowe należą do kosztownych inwestycji i wymagają nie tylko wysokiego stopnia wykorzystania, ale też doskonałego wsparcia serwisowego z dostępem do niezawodnych i szybkich dostaw części zamiennych” – wyjaśnia Dominik Grothe. „Dla wielu klientów ważne kryterium przy podejmowaniu decyzji o zakupie stanowi również całkowity koszt posiadania (TCO). Dzięki niewielkiemu zużyciu i bardzo wysokiej wartości odsprzedaży na rynku wtórnym JAGUAR przekonuje również w tym obszarze, a w ciągu całego cyklu życia z reguły ma trzech lub czterech właścicieli”.

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Stanowisko Związku Polskich Przetwórców Mleka w sprawie potencjalnych ograniczeń...

Kolejny wakacyjny tydzień 2022 roku przyniósł wyraźną korektę cen paliw na polsk...

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę