aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Siano, buraki, owies i kukurydza w menu białowieskich żubrów

6 stycznia 2016
Siano, buraki, owies i kukurydza w menu białowieskich żubrów
PAP / Artur Reszko

Ok. 200 ton siana, 100 ton sianokiszonki, 50 ton buraków, 35 ton owsa i 10 ton kukurydzy zgromadzono z myślą o zimowym dokarmianiu żubrów żyjących w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Tamtejsze stado jest największe w kraju, liczy ponad 500 sztuk.

Leśnicy i pracownicy parku narodowego pożywienie dla żubrów wykładają w ok. trzydziestu miejscach na terenie puszczy, w tym na terenie parku narodowego. Jak powiedział PAP Jerzy Dackiewicz, nadleśniczy ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, w te miejsca przychodzi część żubrów.

Zwierzęta korzystają też z siana, które pozostawili z myślą o żubrach właściciele łąk. Park narodowy z ponad 50 rolnikami podpisał w minionym roku umowy dzierżawy łąk na obrzeżach Puszczy Białowieskiej, głównie w gminach Narewka i Dubicze Cerkiewne. Było to w sumie ponad 100 ha łąk.

Wiosną i latem żubry mogły tam bez przeszkód żerować, a na zimę rolnicy zostawili tam dla nich zebrane z łąk siano. Jak dodał Dackiewicz, w wielu miejscach żubry zjadły już praktycznie całe siano pozostawione im na łąkach. Kontraktacja łąk ma ograniczać szkody wyrządzane przez żubry w uprawach poza granicami lasu.

Jak przypomina na swojej stronie internetowej Białowieski Park Narodowy, już w XIX wieku na terenie puszczy zbudowano sieć paśników, by dokarmiać żubry i inne żyjące tam zwierzęta. Park zwraca uwagę, że obecnie dokarmianie w stałych miejscach ma złe i dobre strony.

"Stały dostęp do dobrego gatunkowo siana ogranicza rozmiar naturalnej śmiertelności żubrów w czasie zimy, ale jednocześnie prowadzi do kilkumiesięcznej koncentracji, co może ujemnie wpływać na zdrowotność tych zwierząt" - piszą specjaliści z parku.

Zwracają przy tym uwagę, że brak dokarmiania zimowego powodowałby "większy stopień oddziaływania żubrów na las i nieuchronność wzrostu konfliktów z ludnością zamieszkującą wsie puszczańskie lub położone na skraju masywu leśnego".

Dotychczasowy przebieg zimy powoduje, że nie ma potrzeby intensywnego dokarmiania żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Zwierzęta wciąż bowiem znajdują pokarm w lesie, ale i korzystają z siana, które zostawili im na łąkach rolnicy.

W styczniu-lutym białowieska populacja żubrów jest dokładnie liczona. Potrzebny jest do tego jednak śnieg w puszczy, bo część zwierząt lokalizowana jest po tropach. Na koniec 2014 roku w polskiej części Puszczy Białowieskiej żyły 522 żubry.

(PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę