Parlament Europejski stanowczo sprzeciwia się propozycji jednego funduszu i wzywa do zwiększenia
budżetu WPR
Parlament Europejski jasno i jednoznacznie wyraził dziś swoje stanowisko, zdecydowanie sprzeciwiając się propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej jednego funduszu, który mógłby zagrozić przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Zamiast tego PE wzywa do wzmocnienia budżetu rolnego.
W dzisiejszym głosowaniu plenarnym Parlament przyjął własne sprawozdanie z inicjatywy własnej w sprawie przyszłych wieloletnich ram finansowych (WRF), pod przewodnictwem współsprawozdawców Carla Tavares (S&D, Portugalia) i Siegfrieda Mureșana (EPP, Rumunia). Sprawozdanie to zostało sporządzone w oczekiwaniu na formalny wniosek Komisji, spodziewany w lipcu.
Odpowiadając na przedstawiony przez Komisję pomysł jednego funduszu — pomysł, który wywołał
jednomyślne obawy w całym sektorze rolnictwa — Parlament Europejski przekazał
mocny i jednoznaczny komunikat: ten wniosek jest złym pomysłem.
Copa i Cogeca również ciepło witają fakt, że Parlament zwraca uwagę na kwestie związane z rolnictwem. Na szczególną uwagę zasługują dwie kluczowe poprawki, które podkreślają konieczność zachowania odrębnej linii budżetowej WPR w kolejnych WRF, a w rzeczywistości idą dalej, wzywając do jej zwiększenia. Obejmuje to indeksowanie budżetu rolnego według inflacji i określenie dodatkowych dedykowanych źródeł finansowania w celu wsparcia wielu zmian, których UE wymaga od sektora rolnego.
Stanowi to podejście oparte na zdrowym rozsądku, które zapewniłoby spójność między ambicjami Komisji a jej funduszami. Chociaż sprawozdanie to nie jest wiążące dla Komisji Europejskiej i państw członkowskich, wysyła ono wyraźny sygnał polityczny, który należy uznać i rozwiązać. Głosowanie to wzmacnia i legitymizuje obawy Copa i Cogeca, które zamierzają poruszyć bezpośrednio na żądanym spotkaniu z przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen. Na razie czeka się na odpowiedź.
***
O nas - Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w
UE. Wspólnie zapewniamy, że rolnictwo UE jest zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne,
jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo żywnościowe dla 500 milionów ludzi w całej Europie.
oprac, e-red, ppr.pl