aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Siatka ochronna na drzewka – jak ją zamontować? Sposoby

29 sierpnia 2023
Siatka ochronna na drzewka – jak ją zamontować? Sposoby

Drzewka owocowe są niezwykle cenne zarówno dla właścicieli małych przydomowych ogródków, jak i dla rolników. Dostarczają pysznych owoców na własny użytek lub do sprzedaży. Jednak uprawa krzewów i drzew owocowych wiąże się z potrzebą zabezpieczania plonów. W sadach największym zagrożeniem są ptaki, a najlepszą formą obrony roślin jest specjalna siatka ochronna na drzewka. Jak ją skutecznie zamontować?

Po co stosować siatki ochronne na drzewa owocowe?

Każdy, kto ma na swojej działce przynajmniej jedno drzewo owocowe lub krzew wie, że są one częstym celem dla ptaków. Zwierzęta podkradają owoce, jednocześnie strącając część z nich na ziemię. Dotyczy to przede wszystkim wiśni i czereśni, ale także borówek czy winogron

Drzewka owocowe warto także osłonić przed silnymi deszczami i wiatrem, aby nie stracić swoich zbiorów.

Może się wydawać, że trudno jest zabezpieczyć drzewka, a jednocześnie nie ograniczyć im dostępu do światła słonecznego czy wody. Na szczęście dostępne są produkty, które pomogą rozwiązać problem z niechcianymi gośćmi w sadzie, bez ryzyka pogorszenia warunków wegetacji roślin. Siatka ochronna na drzewka, np. od producenta siatek na wymiar Symar, skutecznie zatrzyma ptaki, a jednocześnie umożliwi prawidłowy wzrost i rozwój owoców.

Jak zamontować siatkę ochronną w sadzie?

Zabezpieczanie sadu trzeba rozpocząć od doboru odpowiedniej siatki. Należy przede wszystkim uwzględnić gatunek drzew, ich wielkość oraz liczbę. Siatkę można zamontować na dwa sposoby – na każde drzewo osobno lub na cały sad.

Wybór siatki też nie powinien być przypadkowy – to w znacznym stopniu wpłynie na skuteczność zamontowanej ochrony.

Jaką siatkę do ochrony drzew wybrać?

Dobra siatka ochronna przed ptakami powinna być:

  • odporna na działanie czynników zewnętrznych,
  • elastyczna,
  • nietoksyczna,
  • lekka,
  • nienasiąkająca wodą,
  • estetycznie wykonana.

Najczęściej do produkcji tego typu siatek wykorzystuje się polietylen. Jest trwały, lekki i bezpieczny dla roślin oraz zwierząt

Oprócz materiału trzeba dobrać także rozmiar oczek, aby nie mogły się przez nie przedostać nawet mniejsze gatunki ptaków. Kolejną kwestią jest kolor. Aby siatka ochronna przed ptakami nie wpływała negatywnie na wygląd sadu lub ogrodu, warto postawić na odcienie czerni lub zieleni.

Montaż siatki ochronnej w sadzie i ogrodzie

Siatkę ochronną trzeba rozpiąć na przygotowanej wcześniej stabilnej konstrukcji. Do jej wykonania przydadzą się słupy z drewna lub metalu.

siatka ochronna na drzrewka

Rozpinanie siatki na przygotowanej konstrukcji jest dobrym rozwiązaniem w przypadku zabezpieczania całego sadu. Pojedyncze drzewa można osłonić szybciej i łatwiej. Wystarczy otoczyć koronę drzewa siatką przyciętą na wymiar, a następnie zabezpieczyć ją, przymocowując końce do podłoża

Siatki ochronne na borówki i mniejsze krzewy

Osłonę z siatki warto zastosować nie tylko w przypadku większych drzew owocowych. Również mniejsze krzewy są narażone na ataki ptaków czy zniszczenie na skutek silnego wiatru lub ulewy. Dobra siatka ochronna na drzewa owocowe może być z powodzeniem wykorzystana w całym ogrodzie. 

Po rozłożeniu siatki na krzewie owocowym, w podobny sposób jak na drzewku, trzeba przymocować ją do podłoża. Można w tym celu wykorzystać zagięte druty, tzw. śledzie. Niezależnie, gdzie rozpinasz siatkę, pamiętaj aby nie była zbyt mocno naciągnięta.

 Zabezpiecz drzewa i krzewy owocowe w swoim sadzie, wybierając wysokiej jakości siatkę ogrodową. Zaufaj specjalistom i zdecyduj się na produkty renomowanych firm!

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę