CTR_80917

SKARp Bałtyku odkryty!

5 sierpnia 2016
SKARp Bałtyku odkryty!

Wciągnięcie flagi ze skarpiem, stornią i gładzicą na maszt fokarium Stacji Morskiej w Helu rozpoczęło 12. Dzień Ryby. To właśnie tym gatunkom ryb płaskich poświęcone było tegoroczne wydarzenie. Dzień Ryby to dobry moment, by zwracać uwagę na to, że od naszych zachowań oraz decyzji zakupowych ryb zależy stan środowiska naturalnego. Możemy o nie dbać codziennie. Pierwszym krokiem jest zdobycie wiedzy na ten temat. Dlatego co roku Klub Gaja i Stacja Morska IOUG zapraszają do świętowania Dnia Ryby i edukacji ekologicznej poprzez zabawę i doświadczenia.

Punktualnie o 11.00 przedstawiciele organizatorów: Iwona Pawliczka – p.o. kierownik Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry IOUG w Helu, Waldemar Surosz - dziekan Instytutu Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Jacek Bożek – prezes Klubu Gaja rozpoczęli Dzień Ryby zapraszając turystów odwiedzających fokarium na różnorodne stoiska edukacyjne.

Tegoroczna oferta edukacyjna była bardzo bogata i atrakcyjna. Poza tradycyjnymi stoiskami Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry, który był inicjatorem nadania tej imprezie charakteru edukacyjnego, a które poświęcone były przede wszystkim morskim rybom, ssakom i ptakom, wiedzę można było „łowić” także na stoiskach partnerów imprezy. Ideą było zaprezentowanie całego środowiska życia tych zwierząt, chronionych gatunków i siedlisk, a także zagrożeń powodowanych przez działalność człowieka. W tym roku dołączyły do promocji takie instytucje jak Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Nadmorski Park Krajobrazowy, Grupa Ptaków Wędrownych KULING, WWF Polska czy MSC certyfikujące zrównoważone rybołówstwo. Jak co roku imprezę uświetnił Klub Gaja, który zapraszał odwiedzających do udziału w grach nie tylko bawiących, ale przede wszystkim uczących – powiedziała Iwona Pawliczka, p.o. kierownik Stacji Morskiej w Helu.

Na stoiskach Klubu Gaja można było zagrać w „rybne domino” odgadując gatunki ryb dwuśrodowiskowych oraz poznawać ich zachowania. Podczas gry planszowej sprawdzić dlaczego rzeka naturalna, meandrująca, ze starorzeczami i piaszczystymi wyspami jest pełna życia. Dużym zainteresowaniem cieszyło się dekorowanie piernikowych troci wędrownych oraz malowanie głównych bohaterów czyli skarpi, storni i gładzic. Najmłodsi budowali z klocków Lego rzekę idealną od źródła do Bałtyku, organizowali ekopatrole oraz ratowali foki. Na wytrwałych czekały nagrody – odbijanie szablonu „złotego skarpia” na torbie bawełnianej czyli „Dizajn z rybą”.

Działania edukacyjne Klub Gaja podczas Dnia Ryby realizowane były w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, którego Partnerem Strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego a Partnerem Merytorycznym Stacja Morska IOUG. Stoiska odwiedziły Małgorzata Głębicka - prezes Fundacji PKO Banku Polskiego oraz Iwona Pabiś-Beszczyńskakierownik Zespołu ds. Ochrony Przyrody, Informacji i Edukacji Ekologicznej WFOŚiGW w Gdańsku.

Utrzymywanie tradycji i coraz większa liczba uczestników i partnerów Dnia Ryby w Helu sprawiła, że uważam tegoroczne wydarzenie za niezwykle udane. Tym bardziej przyjemnie było dedykować je prof. Krzysztofowi Skórze pomysłodawcy tego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że spotkamy się za rok z nowym edukacyjnym przekazem na helskich plażach i pomostach  – skomentował Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Tradycyjnie w Dzień Ryby odbył się happening, oczywiście w roli głównej ze skarpiem. Korowód dużych i małych „skarpi” wypłynął z przed fokarium na plażę Zatoki Puckiej. Wielu mieszkańców i turystów uczestniczyło w happeningu jak w latach poprzednich. Pogoda dopisała i frekwencja także, stoiska odwiedziło około 6 tysięcy osób. Mamy nadzieję, że wspólnie udało się nam wzbudzić refleksję na temat odpowiedzialnego korzystania ze środowiska morskiego. Tym bardziej ma to znaczenie, że w tym roku do Dnia Ryby przyłączyło się wiele restauracji i barów w Helu.

Jednym z oczekiwanych wydarzeń w sezonie w Helu jest Dzień Ryby. Jako mieszkanka wspólnie z gośćmi, którym wynajmuję pokoje, czekamy na to święto i bierzemy w nim udział. W szczególności dzieci z wielką radością uczestniczą w zabawach i konkursach. Z utęsknieniem czekamy do przyszłego roku! – podsumowała pani Krystyna, mieszkanka Helu.

***

W Dniu Ryby Klub Gaja uczestniczy od wielu lat. Programem „Zaadoptuj rzekę” zachęca Polki i Polaków do otaczania opieką rzek i innych akwenów. Bez czystych i pełnych życia rzek nie będzie czystego i pełnego ryb Bałtyku. Klub Gaja zaprasza do wspierania ochrony polskich rzek. Tę możliwość daje Karta Inteligo Visa payWave „Dobro procentuje” PKO Banku Polskiego . Klienci banku, którzy mają tę kartę dobroczynną wspierają wybraną przez siebie inicjatywę charytatywną. W obszarze EKOLOGIA jest nią program „Zaadoptuj rzekę”.

Partner Strategiczny programu „Zaadoptuj rzekę”: Fundacja PKO Banku Polskiego.
Partner Merytoryczny „Zaadoptuj rzekę” i organizator wydarzenia: Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Klub Gaja

 


POWIĄZANE

- Najważniejszą kwestią dla Polski są równe warunki konkurencji, skuteczne zarzą...

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski wziął dziś udział w odbywającej się w resorc...

W tym roku pod względem bezpieczeństwa żywnościowego Polska zajęła 27. pozycję n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę