Skierniewice/ 40. Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw w rozmiarze XL

11 września 2017
Skierniewice/ 40. Święto Kwiatów,  Owoców i Warzyw w rozmiarze XL

Rekordowo zapowiada się jubileuszowa 40. edycja Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw, która odbędzie się 16 i 17 września w Skierniewicach. "Zorganizujemy je w rozmiarze XL. Spodziewamy się ponad tysiąca wystawców i 300 tys. gości” - zapowiedział prezydent miasta Krzysztof Jażdżyk.

Skierniewickie święto odbywa się od 1977 roku zawsze w trzeci weekend września. To jedno z największych w kraju wydarzeń branżowych w dziedzinie ogrodnictwa, rolnictwa i sadownictwa. Towarzyszą mu m.in. targi ogrodniczo-rolnicze, na których można zapoznać się z dorobkiem naukowym skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa i czołowych polskich hodowców oraz wystawa kwiatów, owoców i warzyw.

"W tym roku Skierniewice obchodzą 560-lecie nadania praw miejskich, a przed nami jubileuszowa 40. edycja Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw i 20. Targi Ogrodniczo-Rolne. Okazji do celebracji nie brakuje i dlatego zbliżające się święto planujemy w rozmiarze XL, co oznacza, że będzie ono większe niż w ubiegłych latach" – powiedział prezydent Skierniewic, które reklamują się jako stolica nauk ogrodniczych.

Jażdżyk poinformował, że w następny weekend do Skierniewic przyjedzie ok. 1200 wystawców i hodowców, a przez dwa dni miasto ma odwiedzić nawet 300 tysięcy gości. "Przygotowaliśmy więcej niż dotąd atrakcji, w tym I Ogólnopolski Festiwal Roślinożercy, Targi Zdrowej Żywności, liczne degustacje, wystąpi jedenaście gwiazd muzycznych oraz trzy kabarety" - wymienił.

Na targach przez dwa dni będzie można podziwiać ekspozycje różnorodnych gatunków warzyw, roślin ozdobnych oraz owoców, a także kompozycje florystyczne. Nagrodzeni zostaną m.in. hodowcy największych owoców i warzyw. Pracownicy naukowi skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa będą udzielać porad i konsultacji, przewidziano także spotkania z realizatorami bieżących projektów badawczych.

Dwudniowe święto tradycyjnie rozpocznie barwna parada na ulicach Skierniewic. W tym roku na rynek przejdzie rekordowa liczba grup - uczniów szkół, przedstawicieli lokalnych instytucji, sąsiednich gmin oraz tancerze, przejadą też platformy, na których zaprezentowane zostaną konstrukcje owocowo-kwiatowo-warzywne w rozmiarze XL. Później na skierniewickim rynku będzie można spróbować specjałów lokalnej kuchni – w tym popularnej w tym miejscu skierlotki.

Obok targów i wystaw odbywających się w hali OSiR goście święta mogą odwiedzić m.in. uliczny kiermasz, na którym w sprzedaży dostępne będą niespotykane nigdzie indziej odmiany kwiatów, owoców i warzyw. W innych punktach miasta zaplanowano mistrzostwa florystów oraz I Festiwal Roślinożercy promujący dietę bogatą w rośliny i ich przetwory.

Wieczorem na rynku odbędą się koncerty m.in. Kultu, Lady Pank, Krzysztofa Zalewskiego, Dawida Kwiatkowskiego, Sylwii Grzeszczak.

Prezydent Skierniewic zapowiedział, że podczas trwania imprezy – 16 i 17 września – komunikacja miejska będzie bezpłatna.

Specjalną ofertę dla mieszkańców regionu łódzkiego i Warszawy wybierających się w weekend do Skierniewic przygotowała Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA). Podróżni okazując na stoisku podróżnika jednorazowy bilet ŁKA do Skierniewic, otrzymają pieczątkę, upoważniającą do bezpłatnego powrotu. Do dyspozycji podróżnych będzie 14 połączeń.

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach jest jednym z wiodących europejskich centrów badań ogrodniczych. Jako instytucja badawcza powstał w 2011 r., po połączeniu dwóch miejscowych instytutów: Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka oraz Warzywnictwa im. Emila Chroboczka.

W Instytucie Ogrodnictwa funkcjonują oddziały: sadownictwa, warzywnictwa, roślin ozdobnych i pszczelnictwa. W ramach swojej działalności Instytut organizuje wiele konferencji naukowych i seminariów, w tym o zasięgu międzynarodowym. Twórcą i wieloletnim dyrektorem Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach był prof. Szczepan Aleksander Pieniążek - wybitny polski sadownik, pomolog i fizjolog roślin (1913-2008). W uznaniu jego zasług w 2009 r. na skierniewickim Rynku Miejskim odsłonięto pomnik uczonego - Ławeczkę Profesora Pieniążka.

 

Bartłomiej Pawlak (PAP)


POWIĄZANE

Senat w piątkowym głosowaniu poparł trzy doprecyzowujące poprawki do ustawy o oc...

Na wniosek ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska przygotował...

840 tys. dolarów dotacji przeznaczył rząd kanadyjski na rozwój systemu skanowani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę