CTR_80917

Skierniewice – Miasto pełne smaku

5 października 2016

W słoneczny wrześniowy weekend 17 i 18.09.2016 w centrum Skierniewic odbyło się już po raz 39. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Hasło przewodnie święta brzmiało: „ Skierniewice. Miasto pełne smaku.” Święto zorganizowały: Urząd Miasta Skierniewice, Instytut Ogrodnictwa i Powiat Skierniewicki. Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Jadąc na wspomnianą imprezę, nie przypuszczałem, że zorganizowana będzie z takim rozmachem, że obejmie nie tylko teren Instytutu Ogrodnictwa, ale całe miasto. Całe Skierniewice zamieniło się w tych dniach w jeden wielki, smaczny ogród. W każdym zakątku miasta usytuowane były stoiska z kwiatami, owocami i warzywami. Wszystko smacznie pachniało, od kolorów i kształtów kwiatów i owoców można było dostać zawrotu głowy. Wszystko, jak na obrazach impresjonistów, kolorowe, zwiewne, wywołujące wrażenie na każdym zwiedzającym. Tegoroczna edycja tej wielkiej imprezy podzielona była na dwa segmenty: XIX. Targi Ogrodniczo - Rolne, w których udział wzięło ponad 40. wystawców, prezentujących głównie: sadzonki, nasiona, kwiaty, owoce i warzywa oraz kiermasz świąteczny, na którym swoją ofertę prezentowało ponad 1150 punktów handlowych.

 

Jak wynikało z przeprowadzonych rozmów z gośćmi, dużym zainteresowaniem cieszyły się sadzonki kwiatów ogrodowych, kwiaty doniczkowe, akcesoria do pielęgnacji roślin, kosze do kwiatów oraz świeże owoce i warzywa. Wystawcy również stwierdzili, że w tym roku niebywale wzrosło zainteresowanie wystawą i zaprezentowaną ofertą. Po nasiona, sadzonki, kwiaty doniczkowe, a także po świeże owoce i warzywa prosto od producentów, ustawiały się kolejki działkowców, właścicieli ogrodów, a także hobbyści uprawiających kwiaty i warzywa w przydomowych ogródkach bądź na balkonach.

 

Organizatorzy zadbali o to, by nie tylko zwiedzający mogli oglądać, ale także trochę się pouczyć. Odbyło się, więc spotkanie z naukowcami, poświęcone projektom badawczym oraz konsultacje ekspertów z Instytutu, jak również warsztaty naukowe dla dzieci i młodzieży.

 

W Centrum Kultury i Sztuki odbyła się wystawa kompozycji kwiatowych i aranżacji ogrodowych pod nazwą  Ogrodowa Galeria.

 

Dla ponad 300 000 zwiedzających, organizatorzy przygotowali liczne degustacje potraw, konkursy i koncerty. Dużą atrakcją było wielkie gotowanie na rynku. Było smakowicie, gwarno i tłoczno. Dzieci zaś bawiły się w wesołych miasteczkach oraz brały udział w specjalnie przygotowanym dla nich programie animacyjnym.

 

Do kolejnych atrakcji imprezy należało również zwiedzanie Pałacu Prymasowskiego – obecnej siedziby Instytutu Ogrodnictwa wraz z parkiem oraz Parowozowni, w której podczas wycieczki z przewodnikiem można było poznać historię kolei i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o parowozach oraz urządzeniach do sterowania ruchem pociągów np. sterowniach zwrotnic i nastawni.

 

Zgodnie z hasłem przewodnim - była to impreza naprawę smaczna. Próżno by szukać gościa, który byłby z czegoś niezadowolony. Duża liczba zwiedzających najlepiej świadczy o sukcesie organizacyjnym oraz o wyjątkowo udanej promocji zdrowej żywności, jaką, są polskie owoce i warzywa. Smacznego!

Bartosz Karwacki, Zdj.: Bartosz Karwacki i Piotr Żyła


POWIĄZANE

16 października br. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpoś...

Europa powinna przygotować się na ostrą konkurencję – mówi Günter Verheugen, był...

Wobec spodziewanego sprzeciwu państw członkowskich na odnowę zezwolenia na stoso...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę