Skierniewice – Miasto pełne smaku

5 października 2016

W słoneczny wrześniowy weekend 17 i 18.09.2016 w centrum Skierniewic odbyło się już po raz 39. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Hasło przewodnie święta brzmiało: „ Skierniewice. Miasto pełne smaku.” Święto zorganizowały: Urząd Miasta Skierniewice, Instytut Ogrodnictwa i Powiat Skierniewicki. Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Jadąc na wspomnianą imprezę, nie przypuszczałem, że zorganizowana będzie z takim rozmachem, że obejmie nie tylko teren Instytutu Ogrodnictwa, ale całe miasto. Całe Skierniewice zamieniło się w tych dniach w jeden wielki, smaczny ogród. W każdym zakątku miasta usytuowane były stoiska z kwiatami, owocami i warzywami. Wszystko smacznie pachniało, od kolorów i kształtów kwiatów i owoców można było dostać zawrotu głowy. Wszystko, jak na obrazach impresjonistów, kolorowe, zwiewne, wywołujące wrażenie na każdym zwiedzającym. Tegoroczna edycja tej wielkiej imprezy podzielona była na dwa segmenty: XIX. Targi Ogrodniczo - Rolne, w których udział wzięło ponad 40. wystawców, prezentujących głównie: sadzonki, nasiona, kwiaty, owoce i warzywa oraz kiermasz świąteczny, na którym swoją ofertę prezentowało ponad 1150 punktów handlowych.

 

Jak wynikało z przeprowadzonych rozmów z gośćmi, dużym zainteresowaniem cieszyły się sadzonki kwiatów ogrodowych, kwiaty doniczkowe, akcesoria do pielęgnacji roślin, kosze do kwiatów oraz świeże owoce i warzywa. Wystawcy również stwierdzili, że w tym roku niebywale wzrosło zainteresowanie wystawą i zaprezentowaną ofertą. Po nasiona, sadzonki, kwiaty doniczkowe, a także po świeże owoce i warzywa prosto od producentów, ustawiały się kolejki działkowców, właścicieli ogrodów, a także hobbyści uprawiających kwiaty i warzywa w przydomowych ogródkach bądź na balkonach.

 

Organizatorzy zadbali o to, by nie tylko zwiedzający mogli oglądać, ale także trochę się pouczyć. Odbyło się, więc spotkanie z naukowcami, poświęcone projektom badawczym oraz konsultacje ekspertów z Instytutu, jak również warsztaty naukowe dla dzieci i młodzieży.

 

W Centrum Kultury i Sztuki odbyła się wystawa kompozycji kwiatowych i aranżacji ogrodowych pod nazwą  Ogrodowa Galeria.

 

Dla ponad 300 000 zwiedzających, organizatorzy przygotowali liczne degustacje potraw, konkursy i koncerty. Dużą atrakcją było wielkie gotowanie na rynku. Było smakowicie, gwarno i tłoczno. Dzieci zaś bawiły się w wesołych miasteczkach oraz brały udział w specjalnie przygotowanym dla nich programie animacyjnym.

 

Do kolejnych atrakcji imprezy należało również zwiedzanie Pałacu Prymasowskiego – obecnej siedziby Instytutu Ogrodnictwa wraz z parkiem oraz Parowozowni, w której podczas wycieczki z przewodnikiem można było poznać historię kolei i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o parowozach oraz urządzeniach do sterowania ruchem pociągów np. sterowniach zwrotnic i nastawni.

 

Zgodnie z hasłem przewodnim - była to impreza naprawę smaczna. Próżno by szukać gościa, który byłby z czegoś niezadowolony. Duża liczba zwiedzających najlepiej świadczy o sukcesie organizacyjnym oraz o wyjątkowo udanej promocji zdrowej żywności, jaką, są polskie owoce i warzywa. Smacznego!

Bartosz Karwacki, Zdj.: Bartosz Karwacki i Piotr Żyła


POWIĄZANE

W związku z listem otwartym Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Bi...

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że w dniu 25 czerwca br. w myśl przepisu § 1 r...

Realizując wniosek z VIII posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, Zarząd KRIR ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę