Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Skuteczne przeciwdziałania Włoch i Hiszpanii w sprawie podrabiania oryginalnej mozzarelli

25 stycznia 2021
Skuteczne przeciwdziałania Włoch i Hiszpanii w sprawie podrabiania oryginalnej mozzarelli

Władze hiszpańskie i włoskie rozpoczęły działania wobec producenta mozzarelli Bufala de L'Empordà sprzedawanej w Barcelonie i Katalonii jako mozzarella w „100% z mleka bawolego”. Zarzucają mu oszustwa związane ze zdrowiem publicznym, żywnością i wprowadzaniem w błąd poprzez działania reklamowe. Oszustwo hiszpańskiej mleczarni polegało na dolewaniu mleka krowiego do mleka bawolego w ilości od 9,35% do 22,10%.

Skargę złożyło włoskie konsorcjum ochrony mozzarelli z mleka bawolego Kampania DOP w październiku 2018 r Działania podjęte przez Centralny Inspektorat ds. Jakości i Zwalczania Nadużyć w Ministerstwie Polityki Rolnej (ICQRF) Włoch kończą się sukcesem dla producentów z Półwyspu Apenińskiego. Przełomem były nowe testy przeprowadzone przez hiszpańskie laboratorium Merieux Nutrisciences – Silliker Iberica, które po raz kolejny poświadczyło obecność mleka krowiego w kolejnych kontrolowanych próbkach produktu hiszpańskiego.

W ostatnich dniach doszło również do interwencji władz hiszpańskich, w szczególności śledczych z Seprona (Servicio de Protección de la Naturaleza) wobec mleczarni Palau-Saverdera, z katalońskiej gminy w prowincji Girona.

Konsorcjum w ramach monitoringu rynków zagranicznych już latem 2018 r. przeprowadziło pierwsze testy katalońskiego produktu, wykrywając obecność mleka krowiego. Analizy we Włoszech zostały przeprowadzone najpierw przez prywatne laboratorium, a następnie przez Istituto Zooprofilattico z Mezzogiorno z siedzibą w Portici, które potwierdziło anomalie.

Aby przeciwdziałać nieuczciwym praktykom do ministerstwa wysłano komunikat z prośbą o interwencję za pośrednictwem ICQRF. Ministerstwo Polityki Rolnej zgłosiło sprawę na platformie Europejskiej Sieci ds. Fałszowania Żywności, aby ostrzec władze hiszpańskie o ochronie konsumentów iberyjskich i dobrego imienia autentycznej „bawolej mozzarelli”.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Od 29 marca do 12 maja ARiMR będzie przyjmować wnioski o pomoc w ramach działani...

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie wprowadzenia zmian do przepisów rozporządze...

Kończy się zima. To ostatni moment, by przyjrzeć się oziminom i podjąć ostateczn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę