Claas_20.11.2020

Śląskie/ W Brennej można podpatrywać kolonię nietoperzy

10 maja 2018
Śląskie/ W Brennej można podpatrywać kolonię nietoperzy

Kolonię nietoperzy, która spędza wiosnę i lato na strychu szkoły w Brennej w Beskidzie Śląskim, można podpatrywać dzięki przygotowanemu w tej placówce obserwatorium – powiedziała w środę szefowa brenneńskiego ośrodka promocji Katarzyna Macura.

"Nietoperze – podkowce małe i nocki duże - już przyfrunęły z jaskiń w rejonie Stołowa, Trzech Kopców, Grabowej i Malinowej, gdzie zimują. W tej chwili trudno jeszcze ocenić, ile ich już jest. Liczenie nastąpi w czerwcu. W ubiegłych latach na strychu bytowało ok. 300 nietoperzy" – powiedziała Macura.

Obserwatorium, które umożliwia podpatrywanie nietoperzy oraz przysłuchiwanie się im, składa się z dwóch części. Ssaki można oglądać przez weneckie lustro. Obserwator znajduje się za przeszkleniem, które wygłusza dźwięki i nie przepuszcza światła. Przez głośniki słychać też odgłosy zwierząt. Na parterze szkoły utworzona została sala medialna, w której można prowadzić zajęcia edukacyjne. Na monitorach transmitowany jest obraz rejestrowany przez kamery na strychu.

Obserwatorium jest dostępne w godzinach otwarcia szkoły. "Trzeba się jednak umówić za pośrednictwem biura promocji kultury i sportu w Brennej" - powiedziała Macura.

Na świecie żyje ponad 980 gatunków nietoperzy, z czego w Polsce - 25. Część z nich zagrożona jest wyginięciem. Kolonia nietoperzy na strych szkoły w Brennej przylatuje od wielu lat. Późną wiosną rodzą się tam młode, które również będzie można zobaczyć.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Dyrektora Gener...

O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowe...

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę