Targi_china_210519-750

Śląskie/ W Brennej można podpatrywać kolonię nietoperzy

10 maja 2018
Śląskie/ W Brennej można podpatrywać kolonię nietoperzy

Kolonię nietoperzy, która spędza wiosnę i lato na strychu szkoły w Brennej w Beskidzie Śląskim, można podpatrywać dzięki przygotowanemu w tej placówce obserwatorium – powiedziała w środę szefowa brenneńskiego ośrodka promocji Katarzyna Macura.

"Nietoperze – podkowce małe i nocki duże - już przyfrunęły z jaskiń w rejonie Stołowa, Trzech Kopców, Grabowej i Malinowej, gdzie zimują. W tej chwili trudno jeszcze ocenić, ile ich już jest. Liczenie nastąpi w czerwcu. W ubiegłych latach na strychu bytowało ok. 300 nietoperzy" – powiedziała Macura.

Obserwatorium, które umożliwia podpatrywanie nietoperzy oraz przysłuchiwanie się im, składa się z dwóch części. Ssaki można oglądać przez weneckie lustro. Obserwator znajduje się za przeszkleniem, które wygłusza dźwięki i nie przepuszcza światła. Przez głośniki słychać też odgłosy zwierząt. Na parterze szkoły utworzona została sala medialna, w której można prowadzić zajęcia edukacyjne. Na monitorach transmitowany jest obraz rejestrowany przez kamery na strychu.

Obserwatorium jest dostępne w godzinach otwarcia szkoły. "Trzeba się jednak umówić za pośrednictwem biura promocji kultury i sportu w Brennej" - powiedziała Macura.

Na świecie żyje ponad 980 gatunków nietoperzy, z czego w Polsce - 25. Część z nich zagrożona jest wyginięciem. Kolonia nietoperzy na strych szkoły w Brennej przylatuje od wielu lat. Późną wiosną rodzą się tam młode, które również będzie można zobaczyć.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

Minister Jan Krzysztof Ardanowski odwiedził Spółdzielnię Pszczelarską APIS w Lub...

Podczas 17 Międzynarodowego Forum Mleczarskiego w Serocku zaplanowane jest spotk...

W odpowiedzi na wniosek z posiedzenia KRIR przesłany przy piśmie z dnia 2 lipca ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę