aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Śledztwo wykazało obecność ołowiu w cynamonie

1 grudnia 2023
Śledztwo wykazało obecność ołowiu w cynamonie

fot.pixabay

Amerykańskie Federalne Centrum Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Stosowanego (FDA ) prowadzi śledztwo w sprawie wykazania w badaniach podwyższonych poziomów ołowiu: torebki z musem cynamonowo-jabłkowym (listopad 2023 r.).

W dniu 30 listopada 2023 r. firma Austrofood wraz z firmą Wanabana USA, dystrybutorem produktów WanaBana w Stanach Zjednoczonych, wydała oświadczenie, w którym informuje, że firma Wanabana przeprowadziła dochodzenie w sprawie pierwotnej przyczyny.

Na podstawie tego badania wiodąca dotychczas hipoteza firmy głosi, że źródłem podwyższonej zawartości ołowiu w wycofywanych produktach jest cynamon. W oświadczeniu wydanym dzisiaj przez Wanabana USA i Austrofood stwierdza się, że cynamon użyty do produkcji wycofanych produktów został dostarczony przez Negocios Asociados Mayoristas S.A., działającą jako Negasmart, zewnętrzną firmę dystrybucyjną z siedzibą w Ekwadorze.

FDA kontynuuje współpracę z władzami Ekwadoru w celu zbadania źródła skażenia i ustalenia, czy cynamon zawarty w wycofanych produktach został wykorzystany w innych produktach lub dystrybuowany jako surowiec do innych krajów. FDA potwierdziła, że Negasmart nie importuje cynamonu bezpośrednio do USA.

Na dzień 30 listopada 2023 r. do FDA zgłoszono 57 raportów o zdarzeniach niepożądanych potencjalnie związanych z wycofanym produktem. Do chwili obecnej potwierdzone skargi mają mniej niż 1 rok do 5 lat.

FDA opiera się na informacjach zgłaszanych przez podmioty świadczące opiekę zdrowotną, konsumentów i niektórych partnerów stanowych, którzy przesłali do FDA raport dotyczący zdarzeń niepożądanych jako pierwszy krok w ustaleniu, czy produkt jest potencjalnym wspólnym źródłem narażenia wśród osób składających skargi. W przeciwieństwie do epidemii chorób przenoszonych przez żywność, które są genetycznie powiązane z patogenami, nie ma metody powiązania narażenia na ołów z konkretnym źródłem, co może skomplikować ustalenie związku przyczynowego.

Chociaż nasze raporty ogółem zawarte w tym poradniku reprezentują skargi zgłoszone do FDA, zdajemy sobie sprawę, że istnieją inne możliwości zgłaszania podwyższonych poziomów ołowiu. Na przykład poprzez zgłaszanie przypadków przez stanowe wydziały zdrowia do CDC, co jest rutynowo wykonywane w przypadku przypadków narażenia na ołów w dzieciństwie. Ponieważ te różne sposoby raportowania reprezentują dwa różne mechanizmy gromadzenia danych, obecnie nie uwzględniamy ich w naszym poradniku. Współpracujemy jednak z naszymi partnerami stanowymi i CDC, aby zebrać i ocenić jak najwięcej danych, mając jednocześnie świadomość, że wykorzystywane są różne mechanizmy.

Trwa dochodzenie FDA w celu ustalenia miejsca skażenia i tego, czy dodatkowe produkty są powiązane z chorobami. W tej chwili nic nie wskazuje na to, aby FDA dotyczyła wyłącznie wycofanych produktów, jednak w celu dalszej ochrony zdrowia publicznego FDA sprawdza przychodzące dostawy cynamonu z wielu krajów pod kątem zanieczyszczenia ołowiem. Na dzień 30 listopada 2023 r. nie przeprowadzono żadnych badań przesiewowych, które wykazałyby pozytywny wynik na obecność wyższych poziomów ołowiu. Odrębnie produkty Austrofood CIA LDA w postaci przecierów owocowo-jabłkowych i cynamonowych eksportowane do USA zostały dodane do Alertu Importowego 99-42, zatrzymania bez fizycznego badania żywności ze względu na zanieczyszczenie metalami ciężkimi (pierwiastkiem toksycznym).

FDA będzie aktualizować zalecenia, gdy tylko informacje staną się dostępne.

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę