aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Smogathon 2018: firma Takachar z nagrodą za przekształcanie biomasy w biopaliwo

20 listopada 2018
Smogathon 2018: firma Takachar z nagrodą za przekształcanie biomasy w biopaliwo

Proces przekształcania biomasy w biopaliwo uznano za najlepsze rozwiązanie czwartej edycji konkursu Smogathon w Krakowie. Jego producent - firma Takachar - otrzymał w poniedziałek nagrodę w wysokości 15 tys. dol.

Zwycięski zespół międzynarodowego konkursu dla projektów antysmogowych - Smogathon 2018 ogłoszony został w poniedziałek wieczorem, na zakończenie krakowskiej imprezy. W sobotę 12 zakwalifikowanych rozwiązań z całego świata było ocenianych przez ekspertów. Do ścisłego finału wyłoniono sześć zespołów, które poddane zostały ocenie profesjonalnego jury.

Jak powiedział PAP pomysłodawca i lider Smogathonu Maciej Ryś, zwycięski zespół - firma Takachar ze Stanów Zjednoczonych - opracował proces zwęglania biomasy, który "czyni z niej ekologiczne biopaliwo".

"Sam proces przekształcania biomasy jest obecny, ale w procesach industrialnych, bardzo kosztownych, często nieopłacalnych. A tu mówimy o tym, że każdy człowiek na wsi, nawet w Polsce, będzie mógł użyć urządzenia do tego, żeby wykształcić paliwo" - powiedział Ryś.

Jak podkreślił, tajemnicą i najważniejszym elementem tej innowacji jest składnik przypominający brykiet, "którego używa się do procesu spalania i przy tym procesie spalania - zwęgla się". Zespół, który opracował to rozwiązanie, otrzymał 15 tys. dol.

Na drugim miejscu - z nagrodą 10 tys. dol. - uplasowała się firma Indrio Technologies. Opracowane przez ten zespół urządzenie pozwala na optymalizację i kontrolę oraz monitoring spalania w silnikach, dzięki czemu zanieczyszczeń będzie mniej; urządzenie reguluje proces samego spalania.

Z kolei trzecie miejsce zajęła firma Pi Green Tech Solutions. Za opracowanie specjalnych nakładek na rury wydechowe, które zbierają zanieczyszczenia, otrzymała 5 tys. dolarów.

Specjalne wyróżnienie - i 30 tys. zł - przyznała także firma Otrivin, która doceniła projekt firmy Degrum. Opracowała ona projekt antysmogowych przystanków autobusowych, na których oddychać będzie można bez wdychania zanieczyszczeń.

Jak podkreślił Maciej Ryś, kluczem w walce ze smogiem jest patrzenie na ten problem "globalnie, nie tylko w kontekście Polski". "Smog nie składa się z jednego źródła, ma ich wiele, a my chcemy eliminować każde z nich. Te wyróżnione projekty pozwalają nam patrzeć w przyszłość, kiedy - dzięki ich wdrożeniu - będziemy mogli rozwiązać konkretne problemy, w konkretnych dziedzinach" - podkreślił.

Nazwa Smogathon powstała ze skojarzenia dwóch słów - smog oraz hackathon, które jest określeniem kreatywnych spotkań, podczas których specjaliści z różnych dziedzin wypracowują innowacyjne rozwiązania konkretnych problemów.

Pierwszą edycję imprezy wygrał krakowski startup Airly z pomysłem na stworzenie systemu rozproszonych sensorów rejestrujących i prezentujących zanieczyszczenia powietrza. Projekt jest intensywnie realizowany przede wszystkim w Krakowie i bliskich okolicach, ale rozprzestrzenia się również w innych rejonach kraju.

W zeszłym roku zwyciężyło przypominające obraz urządzenie Artveoli, które zamienia dwutlenek węgla w tlen. Podobnie jak rośliny, panel Artveoli wykorzystuje do tego fotosyntezę.

 

Nadia Senkowska (PAP)


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę