CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Spomlek (SM) otrzymała wsparcie na wdrożenie projektów służących poprawie efektywności energetycznej

18 sierpnia 2016
Spomlek (SM) otrzymała wsparcie na wdrożenie projektów służących poprawie efektywności energetycznej

Pierwsza inwestycja, której efekt ekonomiczny powiązany jest z ochroną środowiska, prowadzona jest w zakładzie w Radzyniu Podlaskim.

Spomlek (SM) przywiązuje wielką wagę do racjonalnej gospodarki energetycznej, szczególnie w perspektywie wzrastającego zapotrzebowania na energię. Mniejsze zużycie energii to niższe koszty dla firmy oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, w którym żyjemy.

Spomlek (SM) w Urzędzie Regulacji Energetyki zgłosił 14 projektów służących poprawie efektywności energetycznej. Realizowane będą w trzech zakładach mleczarni Spomlek. Zostały one zatwierdzone, a spółdzielnia ma przyznane świadectwa białych certyfikatów.

Potwierdzają one zaoszczędzenie określonej ilości energii w wyniku realizacji inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej. Białe certyfikaty posiadają prawa majątkowe i są przedmiotem obrotu na towarowej giełdzie energii. Szacuje się, że spółdzielnia zarobi na nich ok. 6 mln zł, co w całości pokryje koszty poniesione na inwestycje energetyczne.
Pierwszą z nich, która realizowana jest w zakładzie w Radzyniu Podlaskim, jest modernizacja istniejącego układu odpylania dla kotłowni zakładowej wraz z automatyzacją procesu spalania i odzyskiem ciepła ze spalin. – Wykonaliśmy nową instalację odpylania opartą o filtry workowe. Dzięki temu wypuszczamy oczyszczone powietrze, a przy okazji obniżymy koszty eksploatacji kotłowni – mówi Edward Bajko, prezes Spomlek (SM). – Wdrożona automatyka, w powiązaniu z odzyskiem ciepła ze spalin, powinna podnieść sprawność kotłowni do 84%, co przełoży się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych o ok. 700 tys. zł rocznie. Inwestycja opłaca się z punktu widzenia finansowego, jak i środowiskowego.

Planowane przedsięwzięcia pozwolą na osiągnięcie efektu ekonomicznego w oszczędności energii na kwotę ponad 2 mln zł rocznie. – To suma, która zostanie w naszym „portfelu” z przeznaczeniem na inwestycje w nowe technologie – dodaje Prezes E. Bajko.

Forum Mleczarskie / SM Spomlek


POWIĄZANE

Senacka komisja kultury zaproponowała w środę poprawkę w ustawie dot. ustanowien...

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uczestniczył w środę w otwarciu Krajowej Wy...

10,6 tys. gospodarstw domowych na Podkarpaciu będzie wyposażonych w instalacje O...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę