CTR_80917

Spotkanie z branżą mleczarską

30 stycznia 2017
Spotkanie z branżą mleczarską
MRiRW

Aktualna sytuacja na polskim i europejskim rynku mleka oraz perspektywy rozwoju tego sektora, to tematy czwartkowego spotkania zorganizowanego przez Polską Izbę Mleka.

W spotkaniu uczestniczył minister Krzysztof Jurgiel. Szef resortu rolnictwa przyznał, że za branżą mleczarską trudny okres. Dlatego ministerstwo rolnictwa podjęło szereg działań w kraju i na poziomie Komisji Europejskiej, aby zrekompensować trud związany z przezwyciężaniem kryzysu.

− Obecnie Komisja Europejska ogłasza przetargi na sprzedaż odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) pochodzącego z zapasów interwencyjnych oraz uruchamia program wsparcia dla unijnych producentów, którzy dobrowolnie ograniczą produkcję mleka krowiego przez 3 miesiące − wspomniał Krzysztof Jurgiel wymieniając działania mające stabilizujący wpływ na rynek.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi również podjęło działania na rynku krajowym. Polscy rolnicy mogli liczyć na nadzwyczajne wsparcie. Jego wysokość była uzależniona od ilości mleka wprowadzonego do obrotu przez producenta w roku kwotowym 2014/2015. − Po weryfikacji Agencja Rynku Rolnego w czerwcu 2016 roku przekazała na rachunki bankowe 91,5 tys. producentów mleka 122,7 mln zł, po 50% z budżetu unijnego i krajowego − przypomniał minister.

Minister zwrócił uwagę na nowe wyzwania i możliwości, które niewątpliwie niosą ze sobą bieżący rok i zmiany polityczne na świecie. − Sektor musi być na to przygotowany podnosząc, i tak już wysoką, jakość produkcji, wprowadzając innowacje, poszukując nowych rynków zbytu i docierając do jeszcze większej liczby konsumentów − mówił Krzysztof Jurgiel. Zapewnił, że ministerstwo rolnictwa będzie wspierało wszystkie te działania zmierzające do wzmocnienia pozycji polskiego mleczarstwa na arenie międzynarodowej.

MRiRW


POWIĄZANE

W dniu 14 listopada 2017 r. Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzen...

"Od północy w czwartek ponad 30 milionów butelek beaujolais nouveau jest w sprze...

Poziom pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu czy dwutlenku siarki od czwartku możn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę