CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Spotkanie z komisarz UE ds. handlu Cecilią Malmström

22 września 2016
Spotkanie z komisarz UE ds. handlu Cecilią Malmström

Przewodniczący Copa i Cogeca na spotkaniu z komisarz Malmström kładą nacisk na znaczenie handlu dla wyjścia z krytycznej sytuacji, w jakiej znajdują się unijne rynki rolne.

Podczas poniedziałkowego spotkania z komisarz UE ds. handlu, Cecilią Malmström, przewodniczący Copa i Cogeca zwrócili uwagę na znaczenie handlu dla poprawy sytuacji unijnych rynków rolnych. Podkreślili również konieczność zawarcia porozumienia handlowego z Japonią w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Przemawiając w Brukseli, przewodniczący Copa, Martin Merrild, powiedział „Pojawiają się pierwsze sygnały odbudowy rynków mleka i wieprzowiny, jednak daleko im jeszcze do stabilizacji. Odrobienie strat poniesionych w wyniku tego bezprecedensowego kryzysu zajmie producentom wiele czasu. Poprawa sytuacji jest częściowo związana ze wzrostem popytu w Chinach, a częściowo ze znalezieniem nowych rynków zbytu przez Komisję. Co więcej, umowy o wolnym handlu z Japonią, Meksykiem i Indonezją mogłyby znacząco ulżyć rynkom UE. Apelujemy do UE o sfinalizowanie umowy handlowej z Japonią w ciągu pół roku, ponieważ jest to drugi największy rynek zbytu naszej wieprzowiny”.

„W transatlantyckich negocjacjach handlowych z USA (TTIP) dostrzegamy zarówno wyzwania, jak i możliwości dla obydwu stron. Zastanawiam się dlaczego tak wiele osób protestuje przeciwko temu porozumieniu w UE, gdyż nie wiemy jeszcze co się w nim znajdzie,” powiedział.

„Dla nas największe znaczenie ma zniesienie pozataryfowych barier handlowych, gdyż trzy czwarte korzyści jakie możemy uzyskać w wyniku podpisania tego porozumienia od tego zależą. Jednak postępy w tym temacie są znikome. Na przykład, unijni producenci mleka również stają przed poważnymi przeszkodami związanymi z wprowadzeniem produktów mlecznych klasy A na rynek USA, co praktycznie blokuje nasz eksport. Tak samo wygląda to w przypadku warzyw i owoców”, dodał.

Przewodniczący Cogeca, Thomas Magnusson, położył nacisk na znaczenie handlu dla spółdzielni rolniczych. „W UE wytwarzamy wysokiej jakości produkty. Dzięki wymianie handlowej konsumenci spoza UE mogą również się nimi cieszyć. Sytuacja panująca na unijnych rynkach rolnych jest trudna. Napędza ją brak równowagi na rynku. Dlatego też tak ważna jest przynależność rolników do silnych spółdzielni, co pozwoli im na znalezienie nowych rynków zbytu oraz sprawi, że rolnicy otrzymają wyższe ceny za oferowane płody rolne”.

Magnusson przedstawił jednak również poważne obawy Copa i Cogeca związane z potencjalną umową o wolnym handlu z południowoamerykańskim blokiem Mercosur, twierdząc, że jej skutki mogą być fatalne, zwłaszcza dla sektora drobiu i wołowiny.

Komisarz obiecała wziąć niepokoje Copa i Cogeca pod uwagę, mówiąc, że skumulowana ocena skutków umów handlowych ma zostać opublikowana później jesienią.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w związku z trudną s...

Sekretarz stanu Jacek Bogucki uczestniczył w minioną środę, w seminarium z okazj...

Czy obawy o inflację pomogą szerzej otworzyć rynek RPA dla importu drobiu z Euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę