Sprawne mechaniczne odchwaszczanie młodej plantacji borówek

23 października 2020
Sprawne mechaniczne odchwaszczanie młodej plantacji borówek

Jednym z głównych problemów w prowadzeniu plantacji borówki, zwłaszcza młodej, jest odchwaszczanie. Intensywnie nawożona w sezonie gleba sprzyja inwazji chwastów, które mogą zagłuszać prawidłowe krzewienie się młodych roślin, zaś szerokość międzyrzędzi ogranicza wybór maszyn. W technicznie trudnych warunkach plantacji borówki najlepiej sprawdzają się kompaktowe, nisko osadzone i zwinne maszyny wyposażone w innowacyjny system tnący, który dokładnie obkasza uprawy w sposób bezpieczny dla roślin i owoców, i jednocześnie rozdrabnia pokos.

 

- Plantacja borówki na każdym etapie swojego cyklu życia wymaga właściwych zabiegów pielęgnacyjnych. Do głównych bolączek każdej plantacji należy zaliczyć zwalczanie szkodników, gryzoni, które znajdują odpowiednie środowisko życia w trocinach stosowanych do ściółkowania, oraz inwazję chwastów. W przypadku młodej plantacji, zwalczanie chwastów jest jednym z kluczowych elementów prowadzenia uprawy. W tym roku warunki pogodowe są bardzo korzystne dla chwastów i wraz z substancjami odżywczymi stosowanymi w celu uzyskania wysokich plonów tworzą idealną dla zielska kompozycję bodźców do rozwoju. Do odchwaszczania, które trzeba wykonać kilkukrotnie w ciągu sezonu wybrałem nową na polskim rynku maszynę, karczownico-pielnik RMK 150. Jest to ciekawa alternatywa dla kosiarek montowanych do ciągników i, jak praktyka pokazuje, maszyna jest szybsza i bardziej precyzyjna. Ma przemyślaną konstrukcję - kompaktową z rozkładanym ramieniem i dwoma systemami tnącymi, a dzięki właśnie temu rozwiązaniu można nią swobodnie się poruszać w międzyrzędziach i wykaszać, z jednoczesnym rozdrabnianiem, chwasty o grubych łodygach, blisko krzewów bez naruszania borówki. Ponadto maszyna spełnia też inne moje oczekiwania – ma wystarczającą moc, niskie zużycie paliwa co wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji i jest zwinna w manewrowaniu. Jest też nisko osadzona, więc będzie się sprawdzać na starszej owocującej plantacji, gdzie należy uważać, by maszyna nie obtrącała jagód podczas koszenia. – mówi Dariusz Korpusiński prowadzący gospodarstwo rolne z plantacją borówki w województwie kujawsko-pomorskim Jest tomłoda plantacja borówki amerykańskiej prowadzona z pasją w sposób zrównoważony - z zastosowaniem naturalnych nawozów i substancji odżywczych, czego efektem jest wartościowy owoc, a w przyszłości także wysokie plony. Cała obsługa plantacji, w tym w aspekcie mechanicznym, jest dostosowana do sposobu prowadzenia plantacji i musi spełniać wysokie oczekiwania plantatora. Koszenie chwastów z jednoczesnym rozdrabnianiem pokosu, który z czasem przekształca się w nawóz naturalny, doskonale wpisuje się w tę filozofię.

RMK 150 to nowość na polskim rynku, która od swojej premiery na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa 2020 cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest to karczownica traktorowa Orec produkowana w całości w Japonii z zachowaniem japońskich standardów jakości. Została skonstruowana z myślą o profesjonalistach, którzy potrzebują zwrotnej maszyny o kompaktowych rozmiarach i sprawnie poruszającej się na terenach upraw rzędowych, jak sady, plantacje borówki czy winnice, gdzie każda roślina jest cenną inwestycją wymagającą bezpiecznej opieki. Maszyna idealnie sprawdza się także na farmach fotowoltaicznych do wykaszania traw, chwastów i zarośli wokół elementów nośnych paneli oraz na innych terenach do wycinania roślin przy znakach i słupkach drogowych, ekranach dźwiękochłonnych.

Ochrona krzewów przed mechanicznym uszkodzeniem

Koszenie mechaniczne w międzyrzędziach krzewów borówki może rodzić obawy o ewentualne uszkodzenie krzewów. W tego typu warunkach potrzebne są kompaktowe i łatwe w manewrowaniu maszyny dedykowane do poruszania się po trudnym i dużym terenie, i wyposażone w system tnący przeznaczony do koszenia niepożądanych roślin, z którymi nie poradzi sobie zwykła kosiarka.Konstrukcja RMK 150 uwzględnia specyfikę warunków pracy na plantacjach rzędowych. Unikalnym i nowatorskim rozwiązaniem tej maszyny jest składane i obrotowe ramię, które zwiększa szerokość roboczą maszyny z 135 cm do 150 cm. Dodatkowo ramię jest wyposażone w system tnący precyzyjnie obkaszający krzewy oraz poziome koło piankowe, które skutecznie zabezpiecza krzewy borówki przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. - wyjaśnia Adam Olender, Manager Produktu w Aries Power Equipment – Generalnym dystrybutorze karczownic Orec w Polsce. 


Podwójny system tnący

Wydajność i skuteczność koszenia chwastów, zarośli jest efektem konstrukcji oraz jakości układu tnącego maszyny. Wszystkie karczownice Orec, rotacyjne, bijakowe i traktorowe, wyposażone są w ostrza ze stali hartowanej według japońskich standardów, a proces ich wytwarzania zapewnia ostrzom wyjątkową wytrzymałość na zużycie i odporność na nieustanny kontakt z różnego rodzaju przeszkodami napotykanymi na karczowanym terenie. Natomiast wyjątkowość RMK 150 polega również na podwójnym systemie tnącym. Takie rozwiązanie umożliwia konstrukcja maszyny ze składanym ramieniem bocznym, stąd zastosowano w tym przypadku system tnący w jednostce głównej oraz w ramieniu bocznym.

System tnący jednostki głównej to nóż rotacyjny (1300 obr/min) z wahliwymi końcami, które chowają się przy trafieniu na przeszkodę stałą. Natomiast system tnący ramienia bocznego stanowi głowica z nożami stałymi oraz głowica z wymiennymi żyłkami, która służy do koszenia traw i chwastów w dolnej części łodygi. Regulacja wysokości koszenia umożliwia ustawienie noży w zakresie 5-10 cm, natomiast efekt koszenia RMK150 jest tak dokładny, że eliminuje konieczność zastosowania wykaszarki.

 

 

Nowatorskie rozwiązania zastosowane w RMK 150 oraz kompaktowa konstrukcja maszyny zapewniają także sprawne wykoszenie zarośli z zachowaniem bezpieczeństwa owoców na plantacjach borówki ukierunkowanych na intensyfikację plonów. - W przypadku zagęszczania krzewów i zmniejszania międzyrzędzi zawęża się także spektrum maszyn mogących poruszać się po terenie plantacji w sposób bezpieczny dla krzewów i plonów. Moje praktyczne doświadczenie potwierdza, że takie parametry techniczne spełnia właśnie RMK 150, a będzie wręcz idealnie precyzyjna gdyby zastąpić głowicę żyłkową, jedną z części tnących ramienia bocznego, standardowym ostrzem. – dodaje Dariusz Korpusiński.

 

www.orec.pl, www.mojahonda.pl

 

 

OREC Co., Ltd. jest japońskim producentem innowacyjnych maszyn do pielęgnacji zieleni w branży komunalnej, dla rolnictwa, sadownictwa i ogrodnictwa. Wszystkie maszyny powstają w Japonii według wyśrubowanych japońskich standardów jakości i cieszą się uznaniem profesjonalistów na całym świecie, między innymi we Francji, Niemczech, Włoszech, krajach Beneluksu, Szwajcarii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Islandii, Australii,  Słowenii, na Węgrzech i Łotwie. Jedną z grup produktowych OREC są karczownice. Niezawodne i trwałe kosiarki rotacyjne, bijakowe i traktorowe do wysokich traw wyposażone m. in. w niezawodne silniki japońskich producentów oraz części tnące wykonane z najlepszej hartowanej stali. Dystrybutorem maszyn do karczowania OREC na polskim rynku jest Aries Power Equipment.

Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn. Od wielu lat HONDA znajduje się w światowej czołówce najlepszych marek. W najnowszym rankingu „Best Global Brands 2019” (Najlepsze Marki Świata), Honda zajmuje 29. pozycję. Marka Honda jest również od lat doceniana za stosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Koncern stale pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami problemów związanych ze zmianami klimatycznymi w celu zachowania czystego powietrza i efektywnego wykorzystywania zasobów. Koncern Honda, idąc z duchem potrzeb nowoczesnego świata, rozwija m. in. ekologiczną technikę w ogrodzie proponując nowe urządzenia bateryjne oraz przyjazne dla otoczenia, wyciszone urządzenia spalinowe o ponadnormatywnie obniżonym poziomie emisji spalin.

Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Firma oferuje nowoczesne urządzenia HONDA do pielęgnacji ogrodów, jak inteligentny robot koszący Honda Miimo, wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, kosiarki akumulatorowe IZYON, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich oraz silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki oraz karczownice do wysokich traw OREC i maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda. Aries Power Equipment dostarcza także produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe i łodzie motorowe. Jako firma z kapitałem japońskim jest również wyłącznym dystrybutorem maszyn i urządzeń japońskich producentów Kubota, Mikasa, OREC, Daishin, Matsusaka i Airman. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce.

www.mojahonda.pl

 

Biuro prasowe Aries Power Equipment / Honda


POWIĄZANE

Zmiana dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin(SU -...

22 czerwca 2022r. Komisja Europejska przyjęła pionierskie wnioski mające na celu...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie konsultacyjne wicep...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę