Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Sprzedaż eksportowa do Polski

17 maja 2023
Sprzedaż eksportowa do Polski

15 maja 2023   FAS UDA Ogłosiłdane sprzedaży eksportowej do Polski /FAS-ESR-040-23/

W krótkim komunikacie czytamy: "Prywatni, amerykańscy eksporterzy zgłosili sprzedaż 100 000 ton śruty sojowej z dostawą do Polski w roku gospodarczym 2022/2023."

***

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych jest prawnie zobowiązany do publicznego udostępniania zbiorczych danych dotyczących sprzedaży uzyskanych od amerykańskich eksporterów wielu towarów rolnych. Więcej informacji na temat programu raportowania sprzedaży eksportowej, wymagań dotyczących raportowania i lat marketingowych można znaleźć na stronie.

Terminowe raportowanie i publikowanie danych o sprzedaży eksportowej produktów rolnych jest kluczem do efektywnego funkcjonowania rynków. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych jest prawnie zobowiązany do publicznego udostępniania zbiorczych danych dotyczących sprzedaży uzyskanych od amerykańskich eksporterów wielu towarów rolnych.

Sprawozdania tygodniowe

Co tydzień amerykańscy eksporterzy są zobowiązani do zgłaszania do Foreign Agricultural Service (FAS) USDA wszelkich transakcji sprzedaży zawartych z nabywcą spoza Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do następujących towarów, niezależnie od ilości:

Jęczmień Olej z nasion bawełny Soja
Wołowina Siemię lniane Ciasto i Mąka Sojowa
Skóry i skórki bydlęce Ziarno Sorgo Olej sojowy
Bydło Mokry Blues Olej lniany Olej słonecznikowy
kukurydza Owies Pszenica (według klas)
Bawełna (wg rodzaju) Wieprzowina Produkty pszenne
Nasiona bawełny Ryż (według klas)  
Ciasto i posiłek z nasion bawełny Żyto  

Cotygodniowe raportowanie jest również wymagane w przypadku wszystkich darowizn na pomoc żywnościową, niezależnie od towaru lub ilości.

Tygodniowy okres sprawozdawczy trwa od piątku do czwartku, a eksporterzy muszą składać sprawozdania nie później niż o 23:59 czasu wschodniego w następny poniedziałek. FAS publikuje cotygodniowe podsumowanie sprzedaży eksportowej w każdy czwartek o 8:30 ET, chyba że zostanie ogłoszona zmiana. Jeżeli poprzedzający piątek lub poniedziałek jest świętem narodowym, termin składania sprawozdań przesuwa się na wtorek, a podsumowanie tygodniowe publikowane jest w piątek.

FAS porównuje i uzgadnia zgłoszone dane ze źródłami, w tym Federalną Służbą Kontroli Zboża USDA, US Census Bureau i raportami handlowymi.

Codzienne raportowanie

Oprócz wymogu cotygodniowego raportowania, codzienne raporty do USDA są wymagane dla każdej sprzedaży eksportowej w ilościach wynoszących łącznie:

  • 100 000 ton metrycznych lub więcej jednego towaru sprzedanego w ciągu jednego dnia do jednego miejsca przeznaczenia, z wyjątkiem oleju sojowego.
  • 200 000 lub więcej ton metrycznych jednego towaru sprzedanego do jednego miejsca przeznaczenia w dowolnym tygodniu sprawozdawczym, z wyjątkiem oleju sojowego.
  • 20 000 ton metrycznych lub więcej oleju sojowego sprzedanego w ciągu jednego dnia do jednego miejsca docelowego.
  • 40 000 lub więcej ton metrycznych oleju sojowego sprzedanego do jednego miejsca docelowego w dowolnym tygodniu sprawozdawczym. 

Do godziny 15:00 czasu wschodniego w dniu roboczym następującym po transakcji eksporterzy muszą zgłosić do FAS sprzedaną ilość, rodzaj i klasę towaru,  rok gospodarczy wysyłki oraz ostateczne miejsce przeznaczenia.

FAS publikuje te informacje w kolejnym dniu roboczym o godzinie 9:00 czasu wschodniego. Tydzień sprawozdawczy dla sprzedaży dziennej to piątek-czwartek.  Dzienna aktywność sprzedażowa jest również rejestrowana w raporcie tygodniowym.

Jęczmień Owies Olej sojowy
kukurydza Soja Pszenica
Ziarno Sorgo Ciasto i Mąka Sojowa  

oprac.e-mk, ppr.pl na podst źródło: FAS USDA


POWIĄZANE

fot, ppr.pl NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, Samoobrona i OPZZRIOR piki...

28 września – Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolni...

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę