aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Stabilne wzrosty cen benzyn i diesla

16 stycznia 2023
Stabilne wzrosty cen benzyn i diesla

W ostatnich dniach ceny hurtowe paliw na polskim rynku rosły - jednak nie na tyle drastycznie, aby powodować duży skok cen benzyn i diesla. Sytuacja  jest stabilna  na stacjach benzynowych.


benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe


Nieco inaczej może wyglądać sytuacja cenowa autogazu - to paliwo drożało w ostatnich dniach na stacjach, a podwyżki tłumaczyć można zmianą stawek podatkowych po 1 stycznia 2023.

Rafinerie z lekką podwyżką

Ceny w rafineriach w ostatnich dniach (porównujemy z danymi z 6 stycznia) śladowo wzrosły - aktualnie benzyna 95-oktanowa kosztuje 5172 zł za metr sześc., a więc o 35 zł drożej niż w miniony piątek. W cenach oleju napędowego zwyżka to niecałe 26 zł, a średnia cena diesla wynosi 6070,8 zł/m sześc. Większa zmiana zwyżkowa w omawianym okresie dotyczy oleju opałowego - paliwo to kosztuje 4906 zł/m sześc., czyli o 59 zł więcej niż w ostatni piątek.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  rafinerie

 

Jakie będą ceny w detalu?

W tygodniu między 16 i 22 stycznia 2023 ceny benzyny 98-oktanowej wynosić mogą na polskich stacjach 7,30-7,45 zł/l, a w przypadku najpopularniejszej benzyny Pb95 ceny ulokują się między 6,49 i 6,62 zł/l. W cenach oleju napędowego przedział cenowy wynosić może 7,59-7,72 zł/l. Dla autogazu spodziewany przez nas poziom cen wynosić będzie 3,13-3,25 zł/l.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe prognoza

 

Ropa naftowa odrabia noworoczne straty

W ostatnich dniach notowania surowca na giełdzie w Londynie miały jasno określony kierunek i każda sesja w tym tygodniu kończyła się wzrostem cen ropy. Czwartkowe zamknięcie na poziomie 84,03 USD/bbl było najwyższe od 2 stycznia. Dzisiaj przed południem za baryłkę ropy Brent kupujący płacili blisko 84,50 USD.

Motorem napędowym wzrostów na rynku naftowym jest optymizm związany z luzowaniem epidemicznych obostrzeń w Chinach w przeddzień obchodów Chińskiego Nowego Roku. Inwestorzy liczą na wyraźny wzrost popytu na paliwa, bo według prognoz mobilność Chińczyków w okresie obchodów tego święta ma być dwa razy większa niż przed rokiem. Skutki łagodzenia obostrzeń już teraz są widoczne w danych na temat ruchu ulicznego. Jak wskazują analitycy ANZ, w 15 chińskich miastach z największą liczbą zarejestrowanych samochodów korki były o 31 proc. większe niż przed tygodniem.

W obliczu spodziewanego wzrostu konsumpcji produktów naftowych w Chinach na drugi plan zeszły amerykańskie dane na temat zapasów, a te pokazały imponujący wzrost rezerw. Według rządowego raportu ilość zmagazynowanego surowca zwiększyła się na przestrzeni tygodnia aż o 19 mln baryłek.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 16-22 stycznia 2023:

Poniedziałek
• Polska – inflacja bazowa

Wtorek
• Chiny - PKB
• Chiny – produkcja przemysłowa
• Niemcy – inflacja konsumencka

Środa
• Japonia – decyzja ws. stóp procentowych
• Strefa euro – inflacja konsumencka
• USA – sprzedaż detaliczna
• USA – Beżowa Księga

Czwartek
• Strefa euro – protokół z posiedzenia ECB
• USA – zmiana zapasów paliw

Piątek
• Chiny – decyzja ws. stóp procentowych

źródło: e-petrol


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę