aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Stajnie - nowoczesne domy dla koni w Kolekcji Muratora

12 stycznia 2022
Stajnie - nowoczesne domy dla koni w Kolekcji Muratora

W trosce o wygodę i bezpieczeństwo


Projektując stajnie, architekci tworzący Kolekcję Muratora, starali się brać pod uwagę również dobrostan zwierząt. Ważne jest bowiem, aby zapewnić koniom dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Zadbano o wiele szczegółów wpływających na komfort zwierząt, a także na komfort pracy ludzi obsługujących stajnię. Z uwagi na konieczność zapewnienia zwierzętom kontaktu wzrokowego, słuchowego i węchowego zaprojektowano przegrody, które w górnej części wykonane są jako ażurowe, z prętów stalowych. Urządzenia do karmienia i pojenia zwierząt umieszczono tak, by zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia pokarmu lub wody, czyli po przeciwległych stronach. Ponieważ wysokość umiejscowienia żłobów i poideł powinna być uzależniona od wzrostu konia, w większości zaprojektowano je jako regulowane. Kolejnym, ważnym czynnikiem jest oświetlenie, które powinno być zarówno sztuczne jak i naturalne. W stajniach zaprojektowano je z uwzględnieniem wymaganego stosunku świetlnego (stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi) wynoszącego 1:15. W boksach zastosowano okna uchylne, zapewniając naturalną wentylację, optymalne doświetlenie oraz bezpieczeństwo przebywających w nich koni. Zawsze należy pamiętać, aby zarówno przy projektowaniu jak i użytkowaniu obiektu zminimalizować ryzyko wypadków zwierząt i ludzi. W tym celu, do budowy przegród oraz drzwi boksów zastosowano bardzo solidne materiały. Elementy pełne zaprojektowano z grubych desek, a elementy ażurowe – z prętów stalowych.

Koń jest zwierzęciem dużym, dlatego oprócz odpowiedniej powierzchni boksów należy przewidzieć także wystarczającą wysokość pomieszczeń. W większości stajni założono minimalną wysokość wynoszącą 3 m. Właściwie zaprojektowane proporcje boksów (około 3x4 m) oraz ich powierzchnia, wynikają z troski o dobrostan zwierząt, ale jednocześnie ułatwiają obsługę począwszy od usuwania obornika, poprzez zadawanie paszy, a skończywszy na zabiegach pielęgnacyjnych. Wygoda pomieszczeń dla koni wiąże się także z zapewnieniem równej i płaskiej posadzki. W boksach zaprojektowano posadzkę z szorstkiego betonu, a w korytarzach przewidziano kostkę betonową. Takie podłoże jest łatwe w utrzymaniu czystości, ale przede wszystkim konie nie są narażone na uszkodzenia kończyn lub stres spowodowany poślizgnięciem.

Nieodzownym elementem dobrego samopoczucia i funkcjonowania zwierząt jest mikroklimat pomieszczeń, który musi spełnić wymagania dotyczące temperatury, względnej wilgotności i dopuszczalnego stężenia szkodliwych gazów odzwierzęcych. Parametry mikroklimatu dla koni, w stosunku do innych zwierząt hodowlanych są zdecydowanie bardziej ostre, zwłaszcza odnośnie dopuszczalnego stężenia szkodliwych gazów i maksymalnej wilgotności. Bardzo ważne jest więc właściwe rozwiązanie systemu wentylacyjnego.

Zaplanuj budowę stajni


Przed wyborem projektu stajni, musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań - ile koni planujemy w niej utrzymywać?; czy będzie to utrzymanie całoroczne czy tylko sezonowe?; czy w budynku stajni chcemy mieć tylko boksy, czy też jakieś dodatkowe pomieszczenia pomocnicze?; czy chcemy mieć część rekreacyjną?, a może część mieszkalną lub pokoje na wynajem?; czy interesuje nas budynek parterowy, czy raczej z poddaszem użytkowym?, a może – potrzebujemy także zlokalizować w budynku stajni skład na ściółkę i paszę? Po uzyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania, możemy przystąpić do poszukiwania projektu, który spełniałby wszystkie nasze potrzeby.

Stajnie „angielskie”


W Kolekcji Muratora znajdziecie bogatą gamę stajni, zróżnicowaną zarówno pod względem architektonicznym, konstrukcyjnym, jak i funkcjonalnym. Najmniejsze stajnie w ofercie to tzw. stajnie „angielskie” – w konstrukcji murowej i drewnianej, przeznaczone do sezonowego utrzymania koni. Są to zazwyczaj stajnie jednotraktowe, w których wyjście z boksów odbywa się bezpośrednio na zewnątrz.

W ofercie stajni „angielskich” znajdziecie także budynki z poddaszem użytkowym, przeznaczonym na cele mieszkalne (letniskowe). Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą rozstawać się ze swoimi ukochanymi zwierzętami, chcą z nimi przebywać i mieć je jak najbliżej siebie. Na parterze tych budynków zlokalizowano boksy z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz oraz pomieszczenia pomocnicze, takie jak siodlarnia i paszarnia, a na poddaszu jeden lub dwa pokoje, z łazienką i kuchnią. Stajnie te mogą być też idealnym uzupełnieniem infrastruktury rekreacyjno-noclegowej w gospodarstwie agroturystycznym.
Poddasze użytkowe można wykorzystać także na cele gospodarcze lub składowe. Jeśli w zagrodzie nie mamy budynku do przechowywania siana czy słomy, możemy składować je na poddaszu stajni. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, gdyż budując jeden obiekt łączymy w nim dwie funkcje.

Parterowe stajnie całoroczne


Planując budowę parterowej stajni całorocznej, należy skupić się na budynkach trójtraktowych, w których przewidziano dwa rzędy boksów oraz centralny korytarz przejazdowy. Szerokie korytarze przejazdowe zapewniają wygodne dostarczenie paszy, ściółki i usuwanie obornika, a także zapewniają bezkolizyjne funkcjonowanie obsłudze i zwierzętom wyprowadzanym na wybieg. W takich stajniach, nieodzowne mogą okazać się pomieszczenia pomocnicze, takie jak siodlarnia, paszarnia czy wc. Siodlarnia usytuowana jest wewnątrz bryły budynku, tylko z dostępem od środka, dzięki czemu znajdujący się tam, często bardzo drogi sprzęt, nie jest narażony na kradzież lub dewastację.
Pomimo tego, iż budynek jest parterowy, można tu także zlokalizować część rekreacyjną lub mieszkanie. Część mieszkalna w takich obiektach jest zazwyczaj niewielka, określana jako „służbówka”. Przeważnie składa się na nią jeden pokój, kuchnia i łazienka. Takie mieszkanie może być przeznaczone dla osoby zajmującej się zwierzętami i stajnią.

Niezależnie od preferowanej funkcji, ważnym elementem budynku jest też jego wygląd czyli rozwiązanie architektoniczne. Jeśli budynek stajni planujemy zlokalizować w już istniejącej zagrodzie, w której reszta budynków ma określony styl architektoniczny warto, aby nowo wybudowana stajnia nawiązywała do tego stylu. Możemy więc iść w stronę prostych stajni z dwuspadowym dachem lub w stronę bardziej okazałych budynków (np. w stylu dworkowym). Często, samo wykończenie elewacji pozwoli nam na dostosowanie obiektu do określonego stylu. Deski, płytki kamienne oraz odpowiednio dobrana kolorystyka mogą sprawić, iż budynek nabierze zupełnie innego, pomimo swojej prostoty, kształtu.

Oferta parterowych budynków stajni, to także obiekty, w których przewidziano obszerną część składową. Są to budynki dedykowane hodowcom, którzy po pierwsze – muszą lub chcą wybudować obiekt parterowy, a po drugie - nie posiadają w zagrodzie obiektu do magazynowania ściółki. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż dostęp do ściółki mamy praktycznie „pod ręką”. Nie musimy więc angażować dodatkowego sprzętu do jej przewiezienia i rozładunku.

Stajnie całoroczne z poddaszem użytkowym


Jeśli warunki zabudowy i możliwości finansowe pozwalają na wybudowanie stajni całorocznej z poddaszem użytkowym, możemy pokusić się o połączenie naprawdę wielu funkcji. Zakładając, że planujemy wybudować stajnię na własny użytek - hodowlano-rekreacyjny, warto pomyśleć o budynku z wiatą grillową, letnią kuchnią, a może nawet z niewielkim mieszkaniem na poddaszu np. dla przyjezdnych znajomych. Sama radość, jeśli wolny czas będziemy mogli spędzić na łonie natury, smakując grilla i rozkoszując się widokiem naszych ukochanych koni na zielonym wybiegu. Rozbudowana część rekreacyjna, zlokalizowana w obrębie stajni będzie też idealnym rozwiązaniem w gospodarstwach agroturystycznych. W ten sposób zbliżymy naszych gości do zwierząt, umożliwimy im poznanie zwyczajów i zachowań koni, a może też, pozwolimy na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych lub zaproponujemy naukę jazdy konnej.
Poddasze użytkowe może też pełnić funkcję gospodarczo-składową, na przechowywanie ściółki i paszy, jak również, można tu usytuować i część składową i mieszkanie – czyli połączyć dwie funkcje na jednej kondygnacji. Część składowa dostępna jest zazwyczaj z zewnętrznej rampy, natomiast do części mieszkalnej prowadzą wewnętrzne schody zlokalizowane w części pomocniczej.

Pensjonaty dla koni


Hodowcom posiadającym dużą liczbę koni lub osobom, które planują założyć tzw. pensjonat dla koni oferujemy stajnie od 10 do 21 boksów. Ta Kolekcja zawiera stajnie z poddaszem mieszkalnym (z jednym lub dwoma mieszkaniami), stajnie z poddaszem mieszkalno-składowym, jak również stajnie z pokojami na wynajem. Małe mieszkanie może służyć jako dyżurka dla pracownika stajni lub jako baza noclegowa dla przyjezdnego gościa, natomiast większe - w którym znajduje się pokój dzienny, dwie sypialnie, kuchnia i łazienka - możemy użytkować sami lub przeznaczyć na wynajem. Część gospodarcza przeznaczona jest na skład ściółki i paszy objętościowej, ale jeśli w zagrodzie występują już budynki gospodarcze, istnieje możliwość adaptacji tej części na mieszkanie lub pomieszczenie rekreacyjne. Zmiany funkcjonalne, jak również zmiany we wszystkich branżach można wprowadzić na etapie adaptacji projektu, dostosowując parametry do indywidualnych potrzeb.

W dużych stajniach, nazwijmy to – pensjonatowych, ważną rolę mogą spełniać pokoje na wynajem. Będą one stanowić bazę noclegową dla odwiedzających pensjonat właścicieli koni, dzięki czemu nie musimy budować osobnego budynku noclegowego lub odsyłać gości do pobliskich hoteli. Takie rozwiązanie jest też idealne w gospodarstwach agroturystycznych, ukierunkowanych na jazdę konną. Budując jeden obiekt zapewniamy gościom nocleg, bliski kontakt ze zwierzętami oraz rekreację – gdyż często w obrębie stajni zlokalizowana jest także część wypoczynkowa (wiata grillowa, sala kominkowa, taras słoneczny).

Konie są wyjątkowymi zwierzętami, dlatego bez wątpienia zasługują na dobre traktowanie i komfortowe warunki życia. Właśnie z myślą o tych pięknych zwierzętach, jak również o ich właścicielach, stworzyliśmy tę szeroką ofertę stajni.

***
Zdjęcie: Projekt inwentarski SC08 - Stajnia dla 3 koni SC08 z kolekcji Murator, inż. Ryszard Fabrowski
Tekst sponsorowany: Nowoczesne projekty stajni od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl/rolnicze/stajnie/


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę