CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Stan zasiewów ozimin w Europie

4 stycznia 2017
Stan zasiewów ozimin w Europie

Stan zasiewów ozimin w krajach półkuli północnej generalnie oceniany jest jako dobry. Pewne niepokoje pojawiły się jednak na Ukrainie. Warunki pogodowe odnotowywane na jesieni bieżącego roku (wcześniejsza susza, późniejsze obfite opady utrudniające siewy) oraz obecne niskie temperatury spowodowały spowolnienie kiełkowania i rozwoju pszenicy ozimej na Ukrainie.

Susza rozpoczęła się na początku września 2016 r. i trwała do pierwszej połowy października minionego roku., kiedy to odnotowywano obfite deszcze. W niektórych obszarach kraju październikowe opady były nadmierne. Niekorzystne dla ozimin była też późniejsze niskie temperatury. Temperatury na początku października br. obniżyły się poniżej średniej długoletniej, co spowolniło kiełkowanie pszenicy.

W UE kondycja zbóż ozimych jest dobra pomimo opóźnień w siewach. Gorzej przedstawia się sytuacja rzepaku, którego uprawy ucierpiały z powodu suszy.

Wczesną jesienią susza spowodowała utrudnienia w siewach zbóż ozimych w niektórych rejonach UE. Z kolei październikowe deszcze we Francji i Niemczech poprawiły kondycję gleb, jednak wpłynęły na opóźnienie prac polowych. Niskie temperatury spowolniły rozwój  roślin. Podobnie opóźnienia spowodowane opadami deszczu odnotowały kraje wschodniej Europy, w tym Rumunia, północna Bułgaria i Węgry.

W przypadku szacunków tegorocznych plonów MARS nie dokonał większych poprawek. Podniesiono nieznacznie oszacowanie średnich plonów kukurydzy w UE z 6,82 t/ha do 6,83 t/ha. Oznacza to średnie plony o 1,8% poniżej średniej pięcioletniej, jednak o 6,5% wyższe od bardzo słabego wyniku w 2015 roku. Średnie plonowanie pszenicy w bieżącym roku zostało oszacowane na 5,62 t/ha.

FAMMU / FAPA


POWIĄZANE

Oszacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat w związku z efektem handlowym wdrożenia umo...

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę