GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Stanowisko Izb Rolniczych w sprawie utworzenia zakładu rehabilitacji leczniczej KRUS w Supraślu z 2.09.2020 r.

3 września 2020
Stanowisko Izb Rolniczych w sprawie utworzenia zakładu rehabilitacji leczniczej KRUS w Supraślu z 2.09.2020 r.

Od blisko 5. lat toczyły się dyskusje i plany zmierzające do powstania jedynego w Polsce północno - wschodniej zakładu rehabilitacji leczniczej Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Supraślu, rozpalając nadzieje rolników na łatwiejszy i bliższy dostęp do tej formy poratowania zdrowia.

Umiejscowienie sanatorium w budynkach po dawnej szkole rolniczej przy ulicy Piłsudskiego w Supraślu miało zapewnić około 100 nowych miejsc pracy. Planowano, aby ośrodek był w stanie przyjąć jednorazowo nawet 300 rolników, szczególnie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Supraśl ma status uzdrowiska od 2002 roku, co czyni go jednym z najmłodszych takich ośrodków w kraju. Atrakcyjność miasta rośnie z każdym rokiem. Według danych portalu suprasl.pl, już teraz miasto odwiedza rocznie ponad 100 tys. turystów. Położenie w otulinie Puszczy Knyszyńskiej stwarza mikroklimat, który sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego. Znajdują się też tutaj bogate złoża borowiny, która jest wykorzystywana w zabiegach rehabilitacyjnych.

Podkreślić należy fakt, iż nieruchomości przeznaczone na lokalizację ośrodka zostały kupione z pozabudżetowych środków Funduszu Składkowego za ok. 9 mln zł od powiatu białostockiego. Pierwotnie majątek wyceniany był na 16 mln zł. Samorząd powiatu białostockiego udzielił jednak KRUS-owi ponad 40-procentowej bonifikaty od wartości z kosztorysu na zakup nieruchomości i tym sposobem w grudniu 2016 roku podpisano list intencyjny w sprawie budowy ośrodka. Starosta powiatu białostockiego, zdecydował się na udzielenie tak wysokiej bonifikaty, ponieważ inwestycja miała mieć ogromne znaczenie dla rozwoju lokalnego. Takiego zdania był także Burmistrz Supraśla.

Samorządy rolnicze województwa podlaskiego i województwa warmińsko - mazurskiego całkowicie popierają planowaną inwestycję. Jesteśmy przekonani, że ulokowanie takiego ośrodka w Polsce północno - wschodniej ułatwi dostęp do świadczeń leczniczych dla około 140 tysięcy rolników. Obecnie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego posiada zaledwie pięć tego typu ośrodków w całym kraju, jednak wszystkie znacznie oddalone od naszego regionu.

Co roku z usług ośrodków KRUS korzysta około 14 tys. osób uprawnionych do takich świadczeń. W ciągu niemalże 30 lat działalności instytucji rehabilitacji leczniczej poddano ponad 400 tysięcy rolników oraz ponad 35 tys. ich dzieci, a zapotrzebowanie na tę formę pomoc medyczną z pewnością będzie wzrastało.
Według założeń pierwsze turnusy rehabilitacyjne w Supraślu miały ruszyć w 2019 roku. Do tej pory jednak, nie tylko nie powstał ośrodek, a wręcz pojawiły się obawy, że w ogóle nie powstanie.

Ta informacja mocno zaniepokoiła wszystkich zainteresowanych. Rolnicy z naszych województw bardzo liczą na to, że będą mieli możliwość skorzystania z rehabilitacji leczniczej, bez wielogodzinnych podróży do już działających, ale znacznie oddalonych Centrów Rehabilitacji. Taką szansę daje realizacja ośrodka w Supraślu.

Powstanie nowego ośrodka przysłuży się z pewnością nie tylko rolnikom z naszych województw, ale całej Polski dając szansę na skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi rehabilitacyjne, który obecnie wynosi ok. siedmiu miesięcy.

Mamy nadzieję, że scenariusz o rezygnacji z utworzenia ośrodka w Supraślu się nie spełni. W regionie, gdzie główną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, zapewnienie zaplecza rehabilitacyjnego jest niezwykle potrzebne i bardzo oczekiwane. Dlatego też licząc na zrozumienie zgłaszanych argumentów wnioskujemy o podjęcie działań zmierzających do sfinalizowania planów utworzenia zakładu rehabilitacji leczniczej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Supraślu.

 

Podlaska Izba Rolnicza / Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 22.10.2020 r.,...

Główny Lekarz Weterynarii informuje o publikacji w dniu 23 listopada 2020 r. dec...

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza1  nabór wnioskó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę