aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Stanowisko Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej

16 maja 2017
Stanowisko Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej

W związku z wpłynięciem do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej (numer druku: 490) Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej złożył na ręce Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oficjalne stanowisko ZOSP RP w sprawie niezgodności ustawy z Konstytucją RP oraz ewidentnym brakiem uzasadnienia wprowadzania proponowanych zmian.

ZOSP RP w przekazanym stanowisku wskazuje, iż proponowane w ustawie zmiany nie mają uzasadnienia merytorycznego, ponieważ dotychczasowy stan regulacji prawnych bardzo dobrze sprawdził się w praktyce funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. Podkreśla również, że Ochotnicze Straże Pożarne finansowane są przede wszystkim ze środków samorządów gminnych przy wsparciu środkami publicznymi z budżetu państwa, środkami samorządu województw oraz dodatkowo środkami przekazywanymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe (środki niepubliczne) za pośrednictwem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych dla OSP wyłącznie na cele związane z ochroną przeciwpożarową.

Rozwiązania te sprawdziły się w ponad 20-letniej praktyce działania nie tylko w akcjach ratowniczo-gaśniczych, ale także w sytuacjach klęsk żywiołowych.

W stanowisku ZOSP RP wymieniono, że wprowadzane ustawą zmiany do ustawy o ochronie przeciwpożarowej wielokrotnie i w sposób rażący naruszają postanowienia Konstytucji RP, w szczególności ustawa:

  • jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ narusza zasadę ochrony praw słusznie nabytych,

  • jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ narusza zasadę ochrony interesów w toku,

  • jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ narusza zasadę ochrony zaufania obywatela do państwa,

  • jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ narusza zasadę niedopuszczalności dokonywania zmian obciążeń w zakresie danin publicznych w ciągu roku podatkowego,

  • jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ narusza zasadę niedziałania prawa wstecz.

Głównym argumentem podniesionym w stanowisku ZOSP RP jest fakt, iż ustawa w sposób zasadniczy narusza zasadę pomocniczości i fundamentalne prawa obywatelskie do zrzeszania się w samorządne stowarzyszenia.

"Ruch strażacki był i jest patriotyczny i aktywny w budowaniu Narodowej Wspólnoty. Ochotnicze Straże Pożarne powstawały jeszcze w czasach zaborów i stanowiły patriotyczne wspólnoty łączące Polaków wbrew polityce państw zaborczych zmierzającej do wynarodowienia i skłócenia Polaków. Zaborcy pozwalając na działanie OSP stanowczo sprzeciwiali się tworzeniu Związków Ochotniczych Straży Pożarnych upatrując w takiej działalności zagrożenia dla państw zaborczych."argumentuje Waldemar Pawlak Prezes ZOSP RP.



Zmiana ustawy o ochronie przeciwpożarowej w sposób drastyczny i nieuzasadniony narusza suwerenność strażackiego samorządu. Proponowane zapisy powodują zagrożenie, że Ochotnicze Straże Pożarne nie będą otrzymywać dofinansowania na takie działania jak:

  • zakup mundurów strażackich (mundury koszarowe, mundury wyjściowe, kurtki, czapki, koszule itp.),

  • szkolenia z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy,

  • propagowanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a szczególnie pracę z młodzieżą, umundurowanie Młodzieżowych Drużyn Przeciwpożarowych, zawody, turnieje, konkursy.



Po odzyskaniu niepodległości we wrześniu 1921 roku powołany został Główny Związek Straży Pożarnych RP zrzeszający OSP z całej Polski – prezesem związku został Bolesław Chomicz. Po drugiej wojnie światowej rozpoczęto odbudowywanie samorządu strażackiego, podjął się tego zadania ponownie Bolesław Chomicz. Jednakże w październiku 1949 roku władze komunistyczne rozwiązały Związek. Po 1956 roku umożliwiono ograniczoną działalność Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, ale pozbawiono Związek dorobku materialnego. Dopiero po zmianie systemu i przyjęciu w 1991 roku ustawy o ochronie przeciwpożarowej w następnym roku możliwe było odbudowanie samorządnego i suwerennego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

ZOSP RP zrzesza obecnie ponad 16 tys. OSP i jest tworzony przez przedstawicieli jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Przedstawicielami OSP są osoby reprezentujące najróżniejsze poglądy, zawody, środowiska połączone wspólną misją działania dla człowieka w potrzebie zawartą w odwiecznym strażackim przesłaniu „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.



26 kwietnia br. przedmiotem prac Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej, dotyczącej podziału środków firm ubezpieczeniowych na cele ochrony przeciwpożarowej.

Komisja Senacka nie udzieliła poparcia przedłożonemu projektowi zmian.

Senatorowie stanowczo sprzeciwili się zmianom, w wyniku których strażacy-ochotnicy utracą niezależność, a decyzje w sprawach OSP będą podejmowali komendanci PSP. Szczególną uwagę zwrócili na negatywne konsekwencje proponowanych zmian, w tym brak wpływu strażaków ochotników na podział pieniędzy oraz niepotrzebną centralizację środków finansowych w ręku Komendanta Głównego PSP.

Ustawa o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej będzie procedowana podczas 41. posiedzenia Senatu RP IX kadencji w dniu 16 maja 2017 r.




Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej


POWIĄZANE

Zapowiedź aukcji: w ramach postępowania upadłościowego spółki ogrodniczej Garten...

Z informacji Państwowej Służby Celnej wynika, że w 2023 roku Ukraina znacząco zw...

Jak poinformowała służba prasowa Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, na posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę