aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Status ochrony wilka ma zostać obniżony

22 grudnia 2023
Status ochrony wilka ma zostać obniżony
Zbliża się koniec coraz babrdziej panoszącym się wilkom! Komisja Europejska chce pójść na ustępstwa hodowcom którzy wypasają zwierzęta. Jego status ochrony ma zostać obniżony z "ściśle chronionego" do "chronionego".
W środę władze z siedzibą w Brukseli zaproponowały to państwom członkowskim. W szczególności chodzi o dostosowanie "Konwencji berneńskiej o ochronie dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk". Traktat, znany również jako konwencja berneńska, obowiązuje od 1979 roku. Oprócz UE i jej państw członkowskich stronami traktatu jest 19 innych państw europejskich i cztery państwa afrykańskie.
 
Komisja wyjaśnia, że statusu ochrony wilków nie można zmienić na szczeblu UE bez uprzedniego dostosowania statusu ochrony na mocy konwencji berneńskiej. Zanim będzie można zmienić prawo UE, musi zostać uzyskana zgoda na zmianę traktatu berneńskiego, pod warunkiem uzyskania zgody państw członkowskich UE i innych umawiających się stron. Unijny organ podkreśla również, że treść proponowanej obecnie nowelizacji jest "w dużej mierze" zgodna z rezolucją Parlamentu Europejskiego z listopada 2022 r. Wnioskowane zmniejszenie statusu ochrony jest uzasadnione przedłożoną analizą populacji wilków w UE. Pokazuje to, że populacje wilków "znacznie wzrosły w ciągu ostatnich dwóch dekad i kolonizują coraz większe obszary". Według raportu, obecnie w UE żyje ponad 20 000 wilków. Co więcej, liczba ludności ma tendencję do wzrostu. Rozszerzą się również obszary patrolowe. Zgodnie z analizą Komisji stada szczeniąt można obecnie znaleźć w 23 państwach członkowskich.
Rosnące szkody w inwentarzu żywym

Ten sukces w zakresie ochrony jest wspierany przez ochrony prawnej, uwrażliwionej opinii publicznej i poprawa stanu siedliska. Komisja Jednocześnie jednak wzrost liczby ludności coraz bardziej sprzeczne z działalnością człowieka. Nazywa się: w szczególności szkody wyrządzone zwierzętom gospodarskim. Urząd wzywa krajowe i krajowe władze lokalne, przy wsparciu UE, w obecnym w dalszym ciągu podejmować niezbędne środki. Głośny Komisja dysponuje funduszami UE na odpowiednie inwestycje w odpowiednie środki zapobiegania szkodom, które są Ograniczenie inwentarza żywego przez wilki ma kluczowe znaczenie pozostają znaczące

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę