Strategie Grains tnie szacunki zbiorów pszenicy

22 września 2016
Strategie Grains tnie szacunki zbiorów pszenicy

We wrześniowym raporcie Strategie  Grains po raz kolejny obniżył oszacowanie unijnej produkcji pszenicy miękkiej w bieżącym sezonie o 1,4 mln ton do 136,5 mln ton. Oznacza to zbiory o 10% poniżej zeszłorocznego wyniku.

Głównym powodem korekty były skutki niekorzystnych warunków pogodowych odnotowywanych wiosną w niektórych krajach UE, a w szczególności we Francji. Poza tym do grona krajów dotkniętych skutkami złych warunków pogodowych należy zaliczyć: Niemcy, Belgię i Luksemburg. Gorsze rezultaty tegorocznych zbiorów u tych producentów zostały częściowo zrekompensowane podwyższeniem szacunków dla Republiki Czech, Słowacji, Szwecji i Hiszpanii. Strategie Grains podkreśla, że również jakość ziarna nie jest najlepsza. Dotyczy to zwłaszcza Francji, krajów bałtyckich oraz Polski. SG skorygował w dół odsetek pszenicy konsumpcyjnej z wcześniejszych 66% do 59%. Dla porównania w zeszłym sezonie udział ten wynosił 71%. Biorąc pod uwagę gorsze wyniki zbiorów pszenicy zarówno pod  względem ilościowym, jak i jakościowym SG obniżył prognozę unijnego eksportu tego gatunku w bieżącym sezonie o 1 mln ton do 23,7 mln ton. Jest to jednocześnie o 8 mln ton poniżej wywozu odnotowanego w ubiegłym sezonie.

Francuscy analitycy zrewidowali również przewidywaną produkcję jęczmienia z 60,6 mln ton do 60 mln ton. Oznacza to poziom zbiorów o 2% mniejszy niż w 2015 roku. Podkreślane jest, że udział jęczmienia browarnianego w tegorocznych zbiorach jęczmienia jarego będzie mniejszy niż w poprzednim sezonie. Dotyczy to zwłaszcza Francji, Dani i Niemiec.

Susza i upały odnotowywane w niektórych krajach (a zwłaszcza we Francji) w okresie ostatnich kilku tygodni wpłynęły na negatywną korektę prognoz unijnej produkcji kukurydzy. SG obniżył wcześniejsze przewidywania o 1,3 mln ton do 59,3 mln ton (o 4% więcej niż przed rokiem). Łączna negatywna korekta w wysokości 2,6 mln ton (dotycząca Niemiec, Francji, Rumunii i Bułgarii) została tylko częściowo zrekompensowana–o 1,4 mln ton-przez spodziewane lepsze zbiory na Węgrzech, w Republice Czech, na Słowacji, w Chorwacji, Włoszech i Portugalii.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Dania zbuduje na granicy z Niemcami 70-kilometrowe ogrodzenie, które ma zatrzyma...

W poniedziałek pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej masowo mają brać urlopy, w zw...

Jaki kształt będzie miała Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku – to jeden z główn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę