Strategie Grains tnie szacunki zbiorów pszenicy

22 września 2016
Strategie Grains tnie szacunki zbiorów pszenicy

We wrześniowym raporcie Strategie  Grains po raz kolejny obniżył oszacowanie unijnej produkcji pszenicy miękkiej w bieżącym sezonie o 1,4 mln ton do 136,5 mln ton. Oznacza to zbiory o 10% poniżej zeszłorocznego wyniku.

Głównym powodem korekty były skutki niekorzystnych warunków pogodowych odnotowywanych wiosną w niektórych krajach UE, a w szczególności we Francji. Poza tym do grona krajów dotkniętych skutkami złych warunków pogodowych należy zaliczyć: Niemcy, Belgię i Luksemburg. Gorsze rezultaty tegorocznych zbiorów u tych producentów zostały częściowo zrekompensowane podwyższeniem szacunków dla Republiki Czech, Słowacji, Szwecji i Hiszpanii. Strategie Grains podkreśla, że również jakość ziarna nie jest najlepsza. Dotyczy to zwłaszcza Francji, krajów bałtyckich oraz Polski. SG skorygował w dół odsetek pszenicy konsumpcyjnej z wcześniejszych 66% do 59%. Dla porównania w zeszłym sezonie udział ten wynosił 71%. Biorąc pod uwagę gorsze wyniki zbiorów pszenicy zarówno pod  względem ilościowym, jak i jakościowym SG obniżył prognozę unijnego eksportu tego gatunku w bieżącym sezonie o 1 mln ton do 23,7 mln ton. Jest to jednocześnie o 8 mln ton poniżej wywozu odnotowanego w ubiegłym sezonie.

Francuscy analitycy zrewidowali również przewidywaną produkcję jęczmienia z 60,6 mln ton do 60 mln ton. Oznacza to poziom zbiorów o 2% mniejszy niż w 2015 roku. Podkreślane jest, że udział jęczmienia browarnianego w tegorocznych zbiorach jęczmienia jarego będzie mniejszy niż w poprzednim sezonie. Dotyczy to zwłaszcza Francji, Dani i Niemiec.

Susza i upały odnotowywane w niektórych krajach (a zwłaszcza we Francji) w okresie ostatnich kilku tygodni wpłynęły na negatywną korektę prognoz unijnej produkcji kukurydzy. SG obniżył wcześniejsze przewidywania o 1,3 mln ton do 59,3 mln ton (o 4% więcej niż przed rokiem). Łączna negatywna korekta w wysokości 2,6 mln ton (dotycząca Niemiec, Francji, Rumunii i Bułgarii) została tylko częściowo zrekompensowana–o 1,4 mln ton-przez spodziewane lepsze zbiory na Węgrzech, w Republice Czech, na Słowacji, w Chorwacji, Włoszech i Portugalii.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę