CTR_80917

Strategie Grains tnie szacunki zbiorów pszenicy

25 października 2016
Strategie Grains tnie szacunki zbiorów pszenicy

W ubiegłym tygodniu francuska firma analityczna Strategie Grains obniżyła po raz kolejny oszacowanie zbiorów pszenicy miękkiej i jej eksportu w bieżącym sezonie uwzględniając skutki niekorzystnych warunków pogodowych. Podwyższono natomiast oszacowanie produkcji kukurydzy. Październikowy szacunek unijnych zbiorów zbóż ogółem wyniósł 295,5 mln ton, tj. o 4,4% mniej niż przed rokiem.

Oszacowanie unijnej produkcji pszenicy zwyczajnej zostało skorygowane w dół o 600 tys. ton do 135,8 mln ton. Oznacza to wynik o 10% niższy od zeszłorocznego. Na korektę złożyły się gorsze od wcześniej spodziewanych zbiory pszenicy w następujących krajach: Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Estonii, Polsce, Danii, które nie zrównoważyły poprawy szacunków dla Węgier, Niemiec, Hiszpanii oraz Łotwy.

W niektórych krajach odnotowano zarówno słabsze plony, jak i pogorszenie jakości ziarna. Dotyczy to w szczególności Francji, ale i np. krajów bałtyckich. Z kolei np. takie kraje jak Niemcy, Polska i Wielka Brytania mogą skorzystać na powstałej konfiguracji. W ujęciu całościowym eksport pszenicy miękkiej z UE będzie jednak sporo niższy niż sezon wcześniej. SG prognozuje go na 23,4 mln ton, tj. o 360 tys. ton mniej niż w poprzedniej prognozie i o ponad jedną czwartą mniej niż sezon wcześniej. Eksport z Francji jest oceniany na zaledwie 4,9 mln ton wobec 12,6 mln ton w poprzednim sezonie.

Jak już wspomniano problemy z jakością ziarna występują też w krajach bałtyckich. Oznacza to większy odsetek pszenicy jakości paszowej. Francuscy analitycy oceniają, że od początku sezonu trzy kraje zaliczane do tej grupy wyeksportowały łącznie około 2 mln ton pszenicy paszowej na rynek UE.

Strategie Grains dokonał ujemnej korekty unijnej produkcji jęczmienia–o 200 tys. ton do 59,7 mln ton. Jest to o 3% mniej niż w zeszłym sezonie. Natomiast w przypadku kukurydzy, której żniwa jeszcze się nie zakończyły, prognoza tegorocznych zbiorów została podwyższona o 500 tys. ton do 59,8 mln ton. Dla porównania w ubiegłym sezonie, naznaczonym skutkami dotkliwej suszy, UE zebrała tylko 56,9 mln ton ziarna tego gatunku. W bieżącym roku dobre wyniki produkcji kukurydzy odnotowały Węgry i inne kraje centralnej Europy, co częściowo zrównoważyło straty w zachodniej i południowo-wschodniej części kontynentu.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters


POWIĄZANE

KE przedstawiła wytyczne dla państw UE w sprawie obrotu ziemią, by ograniczenia ...

Propozycje prezydenta Francji Emmanuela Macrona, mające doprowadzić do lepszego ...

Nie ma żadnych powodów, by ceny żywca wieprzowego w strefie ochronnej okalającej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę