Sukcesy Tajlandczyków w Chinach...

28 stycznia 2020
Sukcesy Tajlandczyków w Chinach...

W Polsce branża drobiarska ubolewa z powodu nagłej utraty  rynku  chińskiego, z  którym część podmiotów  wiązała ogromne nadzieje. W ostatnich miesiącach nie mieliśmy dobrej passy. Najpierw pojawiły się wieści o ponownym wejściu Amerykanów na rynek chiński. Niedługo po tym, z Państwa Środka wypadliśmy całkowicie z powodu HPAI. Natomiast  konkurenci  dalej  toczą bój o chiński rynek. Niejednokrotnie pisaliśmy, że poza  Brazylią i USA, na problemach z ASF skorzystają Tajlandczycy.

Wcześniejsze przewidywania znajdują  potwierdzenie w aktualnych statystykach. Według szacunków tajlandzkich stowarzyszeń branżowych, Tajlandia ma w 2020 roku zwiększyć wysyłki kurczaków aż o 60 proc. do 80 tys. ton. Już rok 2019  okazał się  dużym sukcesem.

Z Tajlandii do Państwa Środka  w 2019 roku wyeksportowano 50 tys. ton mięsa brojlerów w porównaniu do 18 tys. ton w roku 2018. Co ciekawe, branża uważa, że sprzedaż na rynek chiński będzie  zwiększała się wraz z  wydawaniem przez chińską administrację pozwoleń eksportowych dla kolejnych  tajlandzkich zakładów.

Przypomnijmy, że w 2004 roku Chiny wprowadziły zakaz  przywozu z tego kraju z  powodu grypy ptaków. W marcu 2018 roku zgodę na eksport do Chin uzyskało siedem zakładów tajlandzkich i wznowiono wysyłki. Osiem innych zakładów  uzyskało dostęp pod koniec roku 2019 i planowały rozpocząć  eksport kurczaka do Chin w 2020 roku. Trzeba pamiętać, że eksport tajskich kurczaków ma bezcłowe  przywileje w ramach umowy o wolnym handlu ASEAN, co sprzyja w handlu z  Chinami. Popyt na tajski drób  sprawił, że obecnie Państwo Środka jest trzecim największym odbiorcą brojlerów z Tajlandii, po Europie i  Japonii.

Co ciekawe, od kilku miesięcy zauważalna jest silna walka cenowa pomiędzy Brazylią a Tajlandią w  eksporcie do UE. Dane za okres jedenastu miesięcy 2019 roku pokazują, że różnica w dostawach wyraźnie się spłaszczyła. Z Tajlandii do UE we wspomnianym okresie trafiło 293 020 ton mięsa, a z Brazylii 293 300 ton.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W dniu 10 lutego 2020 r. Ministerstwo Rozwoju odpowiedziało na wniosek z II posi...

W przeciągu ostatnich dwóch lat Laktopol powiększył ilość skupionego mleka o pon...

W 2019 roku Mlekpol wyeksportował 30% swojej produkcji. Ważnym odbiorcą naszych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę