aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Superkomputery do rozwoju sztucznej inteligencji (AI)

24 maja 2024
Superkomputery do rozwoju sztucznej inteligencji (AI)

Rada Eurpy (EU)  wypracowała porozumienie polityczne w sprawie rozporządzenia mającego poszerzyć cele Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC) i w ten sposób umocnić czołową pozycję Europy w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Rozporządzenie dodaje do celów wspólnego przedsięwzięcia nowy cel: rozwój i eksploatację fabryk sztucznej inteligencji w celu wsparcia ekosystemu AI w Unii. Fabryki AI będą oferować infrastrukturę usług obliczeń superkomputerowych na potrzeby sztucznej inteligencji. Rozporządzenie uczyni również zdolności Unii w zakresie obliczeń superkomputerowych bardziej dostępnymi dla innowacyjnych europejskich start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją, tak by mogły trenować swoje modele.

Jedność jest siłą Europy. Wspólnie osiągnęliśmy wielkie cele. Jednym z nich był rozwój naszych światowej klasy superkomputerów. Teraz chcemy spotęgować wyniki generowane przez te potężne maszyny dzięki wiarygodnej AI. Porozumienie polityczne ma przede wszystkim pomóc naszym start-upom zajmującym się sztuczną inteligencją trafić do pierwszej ligi tej kluczowej technologii, wesprzeć wysoce konkurencyjny i innowacyjny ekosystem sztucznej inteligencji i zwiększyć autonomię technologiczną UE.- Willy Borsus, wicepremier Walonii i minister gospodarki, badań i innowacji, cyfryzacji, rolnictwa, urbanistyki i zagospodarowania przestrzennego

Projekt Komisji

Zmiana zaproponowana przez Komisję rozszerza zakres rozporządzenia ustalającego cele wspólnego przedsięwzięcia EuroHPC – struktury utworzonej w 2018 r. do przewodzenia europejskim obliczeniom superkomputerowym. Do tej pory EuroHPC pozyskało dziewięć superkomputerów, zlokalizowanych w różnych miejscach Europy.

Projekt Komisji opiera się na istniejącym wspólnym przedsięwzięciu i włącza w zakres jego prac fabryki AI. Podmioty te powinny oferować usługi obliczeń superkomputerowych na potrzeby AI przy pomocy infrastruktury złożonej m.in. z superkomputera AI, powiązanego centrum danych oraz usług obliczeń superkomputerowych ukierunkowanych na sztuczną inteligencję, które będą udostępniane innowacyjnym europejskim start-upom do trenowania własnych modeli.

Porozumienie polityczne Rady

Rada popiera główne cele projektu, ale wprowadza kilka ulepszeń.

Porozumienie Rady gwarantuje przede wszystkim, że działania fabryk AI zapewnią sprawiedliwy dostęp do superkomputerów AI, otwierając je dla większej liczby użytkowników publicznych i prywatnych.

Rozporządzenie wyraźnie wymienia start-upy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa jako potencjalnych beneficjentów superkomputerów AI. Będą one mogły korzystać z punktu kompleksowej obsługi, który utworzy każda z jednostek przyjmujących, aby ułatwić dostęp do swoich usług wsparcia. Rada w swoim stanowisku wzywa Radę Zarządzającą EuroHPC do określenia specjalnych warunków dostępu do superkomputerów AI, w tym specjalnego dostępu dla start-upów i MŚP.

W wyniku dzisiejszego porozumienia politycznego jednostki przyjmujące mogą otrzymać od Unii wkład finansowy obejmujący do 50% kosztów nabycia superkomputerów AI i do 50% ich kosztów operacyjnych (w tym kosztów usług obliczeń superkomputerowych ukierunkowanych na sztuczną inteligencję). Pięć lat po przejściu przez superkomputery AI testu odbiorczego będzie można przenieść ich własność na jednostki przyjmujące.

Rozporządzenie przewiduje też, że superkomputery AI powinny w pierwszej kolejności być używane, aby opracowywać, testować, oceniać i walidować wielkoskalowe modele trenowania sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia i nowe zastosowania sztucznej inteligencji oraz dalej rozwijać rozwiązania w zakresie AI w Unii.

Co dalej?

Jest to rozporządzenie Rady. Po przeglądzie prawnym zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Wejdzie w życie dwudziestego dnia po publikacji.

Kontekst

Wspólne przedsięwzięcie EuroHPC koordynuje starania swoich członków, aby Europa stała się światowym liderem w dziedzinie obliczeń superkomputerowych. Ma ono przede wszystkim rozwijać, wdrażać, poszerzać i utrzymywać unijny ekosystem infrastruktury obliczeń superkomputerowych, obliczeń kwantowych i danych, wspierać rozwój komponentów, technologii i wiedzy odnośnie do systemów obliczeń superkomputerowych, poszerzać wykorzystywanie infrastruktury takich obliczeń, a także wspierać rozwój kluczowych umiejętności z zakresu obliczeń wielkiej skali na potrzeby europejskiej nauki i europejskiego przemysłu.

24 stycznia 2024 r. Komisja zaproponowała rozporządzenie zmieniające obecne ramy prawne (rozporządzenie Rady (UE) 2021/1173 z 2018 r.). Chciała w ten sposób dodać kolejny cel wspólnego przedsięwzięcia: wspieranie rozwoju ekosystemu AI poprzez rozwój i eksploatację fabryk AI.

Proponowana zmiana jest częścią unijnej inicjatywy dotyczącej sztucznej inteligencji, zapowiedzianej przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen w orędziu o stanie Unii z 2023 r.

OPRAC, e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę