aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Superowoce bliżej klienta

12 lipca 2021
Superowoce bliżej klienta

Trwa „Owocowe lato w Koneserze” – inicjatywa plantatorów, przetwórców i szkółkarzy współpracujących w ramach III edycji projektu „Czas na polskie superowoce!”. Zaoferowali zakupy prosto od producentów, dla dzieci możliwość zrywania owoców prosto z krzewów (hit w centrum wielkiego miasta!), strefę sadzonek w doniczkach oraz warsztaty pszczelarskie, które tłumaczą pochodzenie owoców. Do tego degustacje i popisy kulinarne pięciu Szefów Kuchni. Sprzedają owoce swojej pracy i edukują na temat „łańcucha wartości”. W jednym miejscu prezentowane jest wszystko „od pola na talerz”. Mówią o rosnącej świadomości konsumentów i zainteresowaniu szczegółami produkcji.


POLSKA_2001.png
 
Centrum Praskie Koneser to jedno z najmodniejszych miejsc targów i wydarzeń sciągających smakoszy z całej Warszawy. W sobotę 17 lipca, 31 lipca i 21 sierpnia, odbędą się tu kolejne edycje owocowego targu. W roli głównej wystąpią borówki, porzeczki, agrest, jeżyny, aronia i jagoda kamczacka, maliny i truskawki. Gościnnie znakomite czereśnie i jabłka
 

„Owocowe lato w Koneserze” to merytoryczna i integrująca inicjatywa. Staramy się pokazać to o czym wszyscy mówią, ale nikt nie zwerbalizował. Cały ten rzadko doceniany przed konsumentów łańcuch. Szkółkarstwo jako fundament, producentów na wyciągnięcie ręki, przetwory tradycyjne i te bardzo innowacyjne, naszą współpracę z gastronomią. Zapraszamy opiniotwórczych ludzi, dietetyków i restauratorów. Przybliżamy producentów do konsumentów. To warunek rozwoju rynku. Serdecznie dziękuję wszystkim wystawcom za wiele pomysłów i zaangażowanie

– mówi Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Wystawcy z całej Polski

 

Nasz przekaz jest prosty: warto codziennie zjeść filiżankę polskich superowoców!

- mówi Paweł Dąbrowski z Agronom Berries (Jagodowi Pasjonaci).

W Koneserze obecni są wystawcy z całej niemal Polski. Od Lubelszczyzny po Mazowsze, od Pomorza po Małopolskę. Wśród nich m.in. Polskie Jagody, Jagodowe Marzenie, Owocowa Farma OVOC, Jagodowe Pole, Przetwory z Borówki, Bluebetty (Wasiak), Plantacja „U Pani Babci” (Pelc), Plantacja LuLuBerry (Kaczorek, Krupa), Korab Garden, BiGrim, Gospodarstwo Ogrodnicze Krupińscy, Gospodarstwo Haskap Warulik, Gospodarstwo Rolne Krzysztof Czarnecki, Zdrowe Jagody, Plantin, Nutracevit oraz Lioforte.

Po owocach nas poznacie

Podczas inauguracji „Owocowego lata w Koneserze” najliczniejsi byli plantatorzy jagody kamczackiej. Przywieźli sadzonki, tegoroczne owoce i przetwory. Była to historycznie pierwsza tak duża prezentacja gatunku, którego Polska jest największym producentem na świecie. Przy wsparciu Szefów Kuchni producenci pokazali smak, który łączący nuty wszystkich jagodowych. Były dania, desery i koktajle.
 
Jagodę kamczacką odmiany Wojtek i Zojka, jej przetwory atrakcyjności dla przetwórstwa oraz własne dżemy, musy, skoki, z dodatkiem i bez dodatku cukru prezentował Marek Pielaszkiewicz i „Jagodowe Pole”, Modliborzyce w województwie Świętokrzyskim.
 
Wina, soki i konfitury z jagody kamczackiej promowali pionierzy jagodowego winiarstwa - Radosław i Beata Warulik, Gospodarstwo Haskap. Ich wyroby zrobią furorę i 17 lipca. Będą do kupienia na Placu Konesera.
 
Wśród wystawców wielkim zainteresowaniem cieszy się ekologia i bioróżnorodności. Modelowym przykładem jest oferta Małgorzaty i Jędrzeja Siłakowskich, Gospodarstwo „Jagodowe Marzenie” w Chrzanowie, województwo Pomorskie.
 
- Ludzie pytają o sposób produkcji i sami coraz więcej wiedzą. To są dobre spotkania i bardzo optymistyczne – mówią Anna i Mariusz Pelc, Plantacja "U Pani Babci". Ich Gospodarstwo ekologiczne z Roztocza, spod Janowa Lubelskiego prezentowało w Koneserze jagody kamczackie i maliny odmiany Radziejowa.
 
Smak naszego dzieciństwa, czyli czerwoną i czarną porzeczkę, promował Grzegorz Maryniowski, BiGrim. Maliny i truskawki Amelia, Anna i Beniamin Pietruszka z Owocowej Farmy OVOC.
 

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że warto jeść polskie owoce i warzywa, dlatego, że są one produkowane blisko miejsca, gdzie są konsumowane. Nie ma potrzeby transportowania ich na duże odległości, zostawiają mniejszy ślad węglowy i są zdrowsze dla naszego mikrobiomu jelitowego

mówi Dominika Kozarzewska, Grupa Producentów Owoców „Polskie Jagody” z Olchowca.

O drugiej młodości agrestu, promocji jagody kamczackiej i sadzonkach, z których można jeść owoce - prosto z krzaka, w środku wielkiego miasta – mówił Andrzej Krupiński, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Jagody Kamczackiej.
 
Furorę robią czereśnie z Bronisławki koło Mszczonowa. Odmiana Ariane i Sylvia, jedne z pierwszych, które dojrzewają w Polsce. Do tego odmiany Kordia i Regina. Sztukę produkowania czereśni, pomysły na ich zapakowanie i plany zaproszenia miłośników tych wspaniałych owoców do sadu prezentowali liderzy Gospodarstwa Rolnego Krzysztof Czarnecki.

Polska borówka na polskie stoły!

Pierwsze borówki 2021 roku zaprezentowali Luiza i Grzegorz Krupa oraz Lucyna i Remigiusz Kaczorek (LuLuBerry). Pochodzą z rodzinnej plantacji w miejscowości Szczyty koło Białobrzegów Radomskich. W koneserze opowiadali o jej historii, standardach produkcji, opóźnieniu krajowego sezonu i marzeniach by te najzdrowsze owoce trafiały na wszystkie polskie stoły.
Podczas kolejnych edycji targu plantatorów borówki będzie więcej. Szczególną atrakcją sobory 17 lipca będzie 100 krzewów z owocami. Najmłodsi będą mogli poczuć się jak na plantacji.  

Przetwory do rąk własnych

Wśród tematów rozmów z konsumentami numer jeden stanowiły sposoby produkcji przetworów z własnych owoców. Przekonywała kontrola nad całym procesem produkcji. Od doboru odmian, sadzonek, przez zbiór świeżych owoców, ich selekcję, aż po finalny produkt zamknięty w szkle.
 
Przetwory z jednej z najstarszych plantacji borówki wysokiej na Mazowszu prezentował Tomasz Falczewski z „Przetwory z Borówki”. Soki i konfitury produkowane tradycyjnymi metodami. Borówka w 7 smakach: z kwiatem lawendy, z cynamonem, z wanilią, z kwiatem lipy, z kwiatem bzu czarnego i z płatkami róży. To cześć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza.

Centrum Praskie Koneser. Wystawy, targi i koncerty topowych artystów. Tętniące życiem serce Starej Pragi... Warszawa NaszeMiasto.pl. Zdjęcie: https://bit.ly/3veDyXf- Jako przetwórcy przedłużamy lato, tak by konsumenci mogli spróbować borówki przez cały rok – mówią Natalia i Beata Wasiak, Gospodarstwo Rolno-Sadownicze Beata Wasiak (Bluebetty). W Koneserze prezentowały konfiturę delikatną, klasyczną, borówkowa z antonówką oraz z czarną porzeczką oraz tłoczone na zimno soki.  
Dżemy bez dodatku cukru z jagody kamczackiej uprawianej na południowych stokach w Nowej Wsi polecał Piotr Poseł, Zdrowe Jagody, Małopolska. O walorach, rosnącej popularności aronii, jej innowacyjnych produktach i docenieniu w Azji mówili Magdalena i Jacek Kryska, Korab Garden.
Miody z dodatkiem owoców liofilizowanych zaoferował Piotr Stępień, Pasieka Rodzinna Stępień, Bidziny w województwie świętokrzyskim.

Owocowe lato w Koneserze

Producenci zapraszają już 17 lipca na owocowy targ. Na zakupy prosto od szkółkarzy, plantatorów i przetwórców. W roli głównej wystąpią borówki, porzeczki, agrest, jeżyny, aronia i jagoda kamczacka, maliny i truskawki. Atmosfera będzie jazzowa, dla uczestników zagra bowiem Dizzy Boyz Brass Band.
 
Owocowe dania przygotowują Szefowie Kuchni 5 restauracji: Koneser Grill, Syreni Śpiew, ORZO, Bombaj Masala oraz Ferment Praski.
 
Kolejne targi będą organizowane 31 lipca oraz 21 sierpnia.

pasek_logo.jpg
 
Jak można dołączyć do wystawców?
Owocowe Lato w Koneserze zaprasza wszystkich zawodowo związanych z produkcją i przetwórstwem owoców jagodowych - polskich superowoców. 
 
Zainteresowanych miejscem i sprzedażą prosimy o kontakt mailowy: czasna@inspiresb.com lub telefoniczny: +48 501 865 755 lub podanie danych w specjalnym formularzu: https://poll.app.do/superowoce2021
 
Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! Edycja III". Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
 
 
 
 

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw


POWIĄZANE

Rada Europy formalnie przyjęła  pierwsze tego rodzaju rozporządzenie w sprawie o...

Trzy belgijskie organizacje rolnicze – Boerenbond, ABS i FWA – osiągnęły porozum...

Rada Europy przyjęła  zmianę rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę