GUS_230920_750x100_stat

Susza czynnikiem ryzyka dla tegorocznych zbiorów owoców i warzyw

26 czerwca 2018
Susza czynnikiem ryzyka dla tegorocznych zbiorów owoców i warzyw

Zgodnie z finalnymi danymi GUS, ubiegłoroczne zbiory owoców wyniosły ok. 3,2 mln t i były o 32% niższe niż w 2016 r. Tym samym ukształtowały się one na najniższym poziomie od 2010 r. Znaczący spadek produkcji owoców związany był z silnymi wiosennymi przymrozkami, jakie wystąpiły w kwietniu i w maju 2017 r. w Polsce oraz wśród innych znaczących europejskich producentów owoców (m.in. w Niemczech, we Francji oraz we Włoszech).

Największe straty wystąpiły w przypadku owoców z drzew, których zbiory wyniosły ok. 2,7 mln t, co oznacza spadek o ponad 35% w ujęciu rocznym. Zbiory owoców jagodowych zmniejszyły się o 14% w ujęciu rocznym i wyniosły ok. 0,5 mln t. Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 30.05.2018 zima 17/18 była na ogół łagodna i nie spowodowała istotnych strat w uprawach sadowniczych. Choć w 2018 r. nie odnotowano wiosennych przymrozków, istotnym ryzykiem dla tegorocznych zbiorów owoców jest utrzymująca się w ostatnich tygodniach susza rolnicza. Ich pierwsze szacunki poznamy 30 lipca wraz z publikacją wstępnego szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych GUS. Na obecnym etapie można jednak oczekiwać, że ukształtują się one na poziomie wyraźnie wyższym niż w poprzednim roku, choć najprawdopodobniej nieznacznie poniżej swojej średniej wieloletniej.

Zgodnie z finalnymi danymi GUS, ubiegłoroczne zbiory warzyw gruntowych wyniosły ok. 4,6 mln t, czyli ukształtowały się na nieznacznie wyższym poziomie niż 2016 r. (wzrost o 0,8% r/r). Zbiory warzyw spod osłon w 2017 r. ukształtowały się na poziomie 1,1 mln t, czyli poziomie o 5,5% wyższym niż w 2016 r. Był to kolejny rok wyraźnego wzrostu produkcji warzyw pod osłonami. Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 30.05.2018 tegoroczne siewy warzyw były na ogół opóźnione, a wschody nierównomierne. Czynnikiem negatywnym dla kondycji zasiewów warzyw były niedostateczne opady, które hamowały ich kiełkowanie. Istotnym ryzykiem dla tegorocznych zbiorów warzyw jest susza rolnicza, jaka utrzymuje się w ostatnich tygodniach na terenie kraju. W konsekwencji można oczekiwać, że tegoroczne zbiory warzyw gruntowych będą nieznacznie niższe niż w 2017 r. Ich pierwsze szacunki poznamy 30 lipca wraz z publikacją wstępnego szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych GUS.

Zrealizował się nasz scenariusz, zgodnie z którym dynamika cen owoców osiągnęła swoje maksimum lokalne w IV kw. 2017 r. Zakładając, że tegoroczne zbiory owoców ukształtują się na poziomie nieznacznie niższym niż średnia wieloletnia, lecz wyraźnie wyższym niż w 2017 r. w kolejnych kwartałach oczekujemy spadku rocznego tempa wzrostu ich cen, które przyjmie minimum lokalne na przełomie 2018 r. 2019 r.

Po silnym spadku dynamiki cen warzyw na początku br., związanym z efektami wysokiej bazy z 2017 r., w kolejnych kwartałach oczekujemy jej stopniowego wzrostu. Wsparciem dla cen warzyw będą oczekiwane przez nas ich nieznacznie niższe tegoroczne zbiory. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy dynamiki cen owoców i warzyw jest kształtowanie się warunków agrometeorologicznych w kraju i zagranicą.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Komitet ds. Instrumentów Ochrony Handlu UE niedługo zbada wniosek Komisji dotycz...

16 października br. obchodziliśmy 41. Światowy Dzień Żywności. Ustanowione w 197...

Minister Grzegorz Puda wręczył w czwartek akty powołania: Annie Gembickiej na st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę