Adama_Spyrale_1-31.05.21

Susza czynnikiem ryzyka dla tegorocznych zbiorów owoców i warzyw

26 czerwca 2018
Susza czynnikiem ryzyka dla tegorocznych zbiorów owoców i warzyw

Zgodnie z finalnymi danymi GUS, ubiegłoroczne zbiory owoców wyniosły ok. 3,2 mln t i były o 32% niższe niż w 2016 r. Tym samym ukształtowały się one na najniższym poziomie od 2010 r. Znaczący spadek produkcji owoców związany był z silnymi wiosennymi przymrozkami, jakie wystąpiły w kwietniu i w maju 2017 r. w Polsce oraz wśród innych znaczących europejskich producentów owoców (m.in. w Niemczech, we Francji oraz we Włoszech).

Największe straty wystąpiły w przypadku owoców z drzew, których zbiory wyniosły ok. 2,7 mln t, co oznacza spadek o ponad 35% w ujęciu rocznym. Zbiory owoców jagodowych zmniejszyły się o 14% w ujęciu rocznym i wyniosły ok. 0,5 mln t. Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 30.05.2018 zima 17/18 była na ogół łagodna i nie spowodowała istotnych strat w uprawach sadowniczych. Choć w 2018 r. nie odnotowano wiosennych przymrozków, istotnym ryzykiem dla tegorocznych zbiorów owoców jest utrzymująca się w ostatnich tygodniach susza rolnicza. Ich pierwsze szacunki poznamy 30 lipca wraz z publikacją wstępnego szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych GUS. Na obecnym etapie można jednak oczekiwać, że ukształtują się one na poziomie wyraźnie wyższym niż w poprzednim roku, choć najprawdopodobniej nieznacznie poniżej swojej średniej wieloletniej.

Zgodnie z finalnymi danymi GUS, ubiegłoroczne zbiory warzyw gruntowych wyniosły ok. 4,6 mln t, czyli ukształtowały się na nieznacznie wyższym poziomie niż 2016 r. (wzrost o 0,8% r/r). Zbiory warzyw spod osłon w 2017 r. ukształtowały się na poziomie 1,1 mln t, czyli poziomie o 5,5% wyższym niż w 2016 r. Był to kolejny rok wyraźnego wzrostu produkcji warzyw pod osłonami. Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 30.05.2018 tegoroczne siewy warzyw były na ogół opóźnione, a wschody nierównomierne. Czynnikiem negatywnym dla kondycji zasiewów warzyw były niedostateczne opady, które hamowały ich kiełkowanie. Istotnym ryzykiem dla tegorocznych zbiorów warzyw jest susza rolnicza, jaka utrzymuje się w ostatnich tygodniach na terenie kraju. W konsekwencji można oczekiwać, że tegoroczne zbiory warzyw gruntowych będą nieznacznie niższe niż w 2017 r. Ich pierwsze szacunki poznamy 30 lipca wraz z publikacją wstępnego szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych GUS.

Zrealizował się nasz scenariusz, zgodnie z którym dynamika cen owoców osiągnęła swoje maksimum lokalne w IV kw. 2017 r. Zakładając, że tegoroczne zbiory owoców ukształtują się na poziomie nieznacznie niższym niż średnia wieloletnia, lecz wyraźnie wyższym niż w 2017 r. w kolejnych kwartałach oczekujemy spadku rocznego tempa wzrostu ich cen, które przyjmie minimum lokalne na przełomie 2018 r. 2019 r.

Po silnym spadku dynamiki cen warzyw na początku br., związanym z efektami wysokiej bazy z 2017 r., w kolejnych kwartałach oczekujemy jej stopniowego wzrostu. Wsparciem dla cen warzyw będą oczekiwane przez nas ich nieznacznie niższe tegoroczne zbiory. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy dynamiki cen owoców i warzyw jest kształtowanie się warunków agrometeorologicznych w kraju i zagranicą.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Nie tylko banki oferują bezpieczne pożyczki na jasnych zasadach. Coraz więcej fi...

Oddałbyś wszystko za pozbycie się nieznośnych objawów syndromu dnia poprzedniego...

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych w dniu 28 maja br. w godz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę