Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Susza – wniosek do Komisarza Hogana

21 czerwca 2018
Susza – wniosek do Komisarza Hogana
MRiRW

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił z wnioskiem do Komisarza Komisji Europejskiej Phila Hogana o podjęcie interwencji z budżetu Unii Europejskiej w związku z trudną sytuacją polskich rolników dotkniętych skutkami suszy w uprawach na terenie prawie całego kraju.

Wsparcie z budżetu UE dla polskich rolników, którzy zostali drastycznie dotknięci skutkami suszy umożliwi uruchomienie programu pomocy w kwotach wyższych niż  projektowana pomoc wyłącznie z budżetu krajowego.

Na podstawie wskaźników klimatycznego bilansu wodnego, określanych w ramach monitoringu suszy przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej wśród upraw zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, drzew owocowych i rzepaku i rzepiku.

Największe zagrożenie skutkami suszy rolniczej w Polsce występuje wśród upraw zbóż jarych. Na terenie kraju suszę notowano we wszystkich województwach, w 10 z nich występowała we wszystkich gminach. Suszę odnotowano w 2329 gminach tj. 93,99% gmin kraju na powierzchni 65,47% gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. wielkopolskim, podlaskim, lubelskim, pomorskim, mazowieckim, lubuskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, (od 75,7 do 85,8% gruntów ornych tych województw).

Bardzo duże zagrożenie skutkami suszy rolniczej występuje wśród upraw zbóż ozimych, którą notowano we wszystkich województwach, w 9 z nich w 100% gmin. Suszę notowano w 2264 gminach tj. 91,36% gmin kraju na powierzchni 50,28% gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. wielkopolskim, lubuskim, pomorskim, mazowieckim, podlaskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim oraz lubelskim (od 51,8 do 73,9% gruntów ornych tych województw).

Duże zagrożenie suszą rolniczą notowane jest w uprawach krzewów owocowych, którą notowano we wszystkich województwach, w 11 z nich w 100% gmin. Na terenie Polski suszę notowano w 2240 gminach tj. 90,40% gmin kraju na powierzchni 52,55% gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. lubuskim, wielkopolskim, pomorskim, mazowieckim, podlaskim, lubelskim, zachodniopomorskim oraz kujawsko-pomorskim (od 57,1 do 75,1% gruntów ornych województw).

Bardzo duże zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw truskawek, notowano ją we wszystkich województwach, przy czym w 11 z nich w 100% gmin. Na terenie Polski suszę notowano w 2233 gminach tj. 90,11% gmin kraju na powierzchni 50,44% gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. lubuskim, wielkopolskim, pomorskim, mazowieckim, podlaskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim oraz zachodniopomorskim (od 55,0 do 74,8% gruntów ornych tych województw).

Susza rolnicza występuje również wśród upraw drzew owocowych. Na terenie Polski suszę notowano w 15 województwach na terenie 1437 gmin tj. 57,99% gmin kraju obejmując powierzchnię 18,70% gruntów ornych. W województwie podlaskim odnotowano ją we wszystkich gminach. Szczególnie dużą powierzchnię susza w tych uprawach objęła w woj. podlaskim, lubelskim oraz pomorskim (od 36,2 do 43,8% gruntów ornych tych województw).

Suszę rolniczą odnotowano w uprawach rzepaku i rzepiku, notowano ją w 8 województwach. Na terenie Polski suszę wśród tych upraw notowano w 186 gminach tj. 7,51% gmin kraju na powierzchni 1,15% gruntów ornych.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę