Adama_Spyrale_1-31.05.21

Świat odwraca oczy. Alarmujące statystyki dotyczące głodu na świecie

6 maja 2021
Świat odwraca oczy. Alarmujące statystyki dotyczące głodu na świecie
Newseria

Mapa głodu na świecie powiększyła się o nowe kraje – Madagaskar, Honduras i Liban to kolejne miejsca, w których nie ma zapewnionego bezpieczeństwa żywnościowego. Bez natychmiastowych działań, do 2030 roku całkowita ilość ludzi dotkniętych głodem przekroczy 840 milionów. W tragicznej sytuacji znajdują się obecnie Sudan Południowy i Jemen, gdzie przedłużająca się destabilizacja polityczna i klęski żywiołowe doprowadziły do katastrofy humanitarnej.

– Niedożywienie na wczesnym etapie rozwoju dziecka, a w przypadku Jemenu mówimy o ponad dwóch milionach maluchów poniżej piątego roku życia, wywołuje spustoszenie w organizmie. Jego skutkiem jest opóźnienie sprawności fizycznej i umysłowej, obniżenie odporności, zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Do tego dochodzi cały szereg chorób występujących w kraju, w tym malaria, które mają cięższy przebieg niż u zdrowych dzieci – mówi Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej Polskiej Misji Medycznej.  

2100 kcal dziennie – to minimalne wymaganie dotyczące wartości energetycznej pożywienia dla dorosłej osoby. W Jemenie to standard nierealny do spełnienia. Ponad 16 milionów Jemeńczyków idzie spać ze świadomością, że nie starczy im jedzenia na kolejny dzień, a rozdzielając niewielkie racje muszą stawać przed wyborem, kto przeżyje.  

– Ludzie starają się oszukać żołądek podobnymi metodami, jakie widzieliśmy przy wcześniejszych klęskach głodu, w różnych częściach świata. Z zagotowanej wody i wrzuconych do niej ziół i traw można zrobić wywar, który na chwilę przytłumi organizm domagający się pożywienia. Możemy sobie wyobrazić, jak codzienne zastępowanie pożywnego posiłku takimi napary wpływa na zdrowie - dodaje Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej. 

Mimo wystarczających zasobów, głód wciąż jest globalnym problemem. Na całym świecie około 9% populacji nie może liczyć na pożywienie, które zapewniałoby codzienne minimum niezbędne organizmowi do przetrwania. Najbardziej narażonymi grupami są mieszkańcy wsi i terenów oddalonych od większych miast – to tam głód i ubóstwo są najdotkliwsze, dodatkowo ich sytuację pogarsza brak dostępu do lekarzy i gotówki na opłacenie wizyty medycznej. Bez kompleksowego podejścia do kwestii rolnictwa, zapobiegania konfliktom i gospodarki wodnej, najubożsi mieszkańcy globu pozostaną na straconej pozycji.    

Miesięczny koszt zakupu żywności dla siedmioosobowej rodziny w Jemenie to około 50 dolarów. Jest to równowartość ośmiogodzinnego dnia pracy pracownika średniego szczebla w Polsce. Stworzony przez Polską Misję Medyczną kalkulator pozwala obliczyć, jaką pomoc jesteśmy w stanie dostarczyć przekazując równowartość jednej godziny naszej pracy dla najbardziej potrzebujących. Kalkulator jest dostępny pod adresem: https://pmm.org.pl/walka-z-glodem-i-niedozywieniem  

Wesprzyj akcję Polskiej Misji Medycznej w Jemenie: 

- wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/walczymy-z-glodem-w-jemenie 

- przekaż 1% podatku wpisując KRS 0000162022 

- przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Jemenu: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 

 

Newseria


POWIĄZANE

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje ...

W dniu 22 lipca 2021 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi do ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13e ust. 10  rozporzą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę