aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Światowa produkcja pszenicy ciągle rośnie

12 grudnia 2023
Światowa produkcja pszenicy ciągle rośnie

Według danych Agricensus ONZ podniosła swoje szacunki dotyczące światowej produkcji pszenicy w roku gospodarczym 2023/24 do wyższych szacunków dla Rosji, Turcji i Arabii Saudyjskiej w opublikowanym w tym miesiącu raporcie AMIS. Produkcja pszenicy szacowana jest na 787,1 mln ton, co oznacza wzrost o 0,25% w porównaniu z 785,1 mln ton oczekiwanych w listopadzie, ale w dalszym ciągu spadek o 2,1% w porównaniu z ubiegłorocznymi 804,1 mln ton. Oczekuje się, że produkcja pszenicy wzrośnie o 1,3 mln ton w Turcji i o 1 mln ton w Rosji.

Produkcja kukurydzy również wzrosła do 1,21 miliarda ton ze względu na wyższą oczekiwaną produkcję w USA. Globalna produkcja wzrosła o 0,2% miesiąc do miesiąca i obecnie przekroczy rok 2022 o 4,6%. Szacunki produkcji kukurydzy w USA wzrosły w porównaniu do listopada o 4,1 mln ton. Prognoza zapasów kukurydzy również wzrosła o 0,62% m/m do 309,1 mln ton, co oznacza wzrost o 8,5% w porównaniu z poziomem początkowym, dzięki rosnącej produkcji w USA. Szacunki dotyczące produkcji soi obniżono o 0,95% do 395,2 mln ton ze względu na słabsze perspektywy dla Brazylii i Indii, choć produkcja nadal będzie o 6,26% wyższa niż rok wcześniej. 

Według zaktualizowanej prognozy brazylijska produkcja będzie w listopadzie o 4 mln ton niższa niż oczekiwano. Prognozę zapasów soi również obniżono do 51,8 mln ton w związku z oczekiwanymi uwolnieniami zapasów w Brazylii i Chinach.

Według raportu Statistics Canada, perspektywy upraw pszenicy i rzepaku w Kanadzie znacznie się poprawiły w ostatnich miesiącach, gdy zbiory powróciły do stanu pierwotnego po suchych warunkach, które zagrażały plonom.

W swoim rocznym raporcie z 4 grudnia agencja stanowa oszacowała produkcję całej pszenicy na 32 miliony ton, co stanowi drugi najniższy wynik od sześciu lat, ale jest wyższa od szacunków z września wynoszących 29,8 miliona ton. 

Rolnicy zebrali 24,8 mln ton pszenicy jarej wobec wcześniejszych szacunków mówiących o 22,6 mln ton. Produkcja pszenicy durum, wynosząca 4 mln ton, była drugim najmniejszym zbiorem od 13 lat i stanowiła niewielki spadek w stosunku do poprzednich szacunków.

Całkowita powierzchnia zbiorów pszenicy wyniosła 26,39 mln akrów, w porównaniu z 24,9 mln akrów w 2022 r., przy czym areał pszenicy jarej wzrósł o 7%, a pszenicy durum stosunkowo niezmieniony.

Warto zaznaczyć, że Kanada jest czwartym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie i największym eksporterem rzepaku.

 


oprac, e-red, ppr.pl na podst źródła: Agricensus, World-grain


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę