Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Światowa produkcja zbóż w 2023/24 wyprzedza konsumpcję-niestety

14 maja 2023
Światowa produkcja zbóż w 2023/24 wyprzedza konsumpcję-niestety

USDA (United States Department of Agriculture Foreign Agricultural Service) w zeszłym tygodniu przedstawił najnowszy raport dotyczący światowej produkcji, handlu i cen ziaren zbóż pt. „Grain: World Markets and Trade”. Nie są to optymistyczne wiadomości dla polskich rolników. Światowe ceny i popyt nadal spadają przy prognozowanym wzroście produkcji. O rynki zagranicznym trzeba będzie jeszcze mocniej i skuteczniej zabiegać, aby pokonać bardzo silną konkurencję. Wydaje się, że należy znacznie stawiać na wzrost popytu wewnętrznego. Jest to oczywiście możliwe, jeśli rząd polski i Unia Europejska znajdą sposób do odbudowania produkcji wieprzowiny. Rynek produkcji trzody chlewnej od wielu lat jest w odwrocie, a rolnicy nie są przekonani do odbudowy stad. Brak stabilizacji rynku zbytu i gwarancji opłacalności tej produkcji, to główne czynniki zaniechania produkcji trzody chlewnej w polskich gospodarstwach rolnych.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy raport dotyczący światowego rynku ziarna przez USDA.

KUKURYDZA

 

kukurydza_popyt ceny

 

Prognozuje się, że światowa produkcja kukurydzy gwałtownie wzrośnie, napędzany głównie prognozą kontynuacji wysoką produkcją w Brazylii i wzrosty w Stanach Zjednoczonych i Argentynie. Z  dostaw na Ukrainie prognozuje się spadek, ponieważ trwająca wojna ogranicza produkcję.

Przewiduje się, że handel kukurydzą wzrośnie w miarę obfitych dostaw od głównych eksporterów Brazylia, Argentyna i Stany Zjednoczone. Państwa te obniżają ceny i wspierają odbicie na globalnym popycie. Globalne spożycie kukurydzy na pasze i zastosowania inne niż paszowe są prognozowane w górę. Zapasy końcowe są również we wzroście, głównie z powodu silnego wzrostu na giełdach w Stanach Zjednoczonych.

PSZENICA

 

pszenica_ceny_notowania

 

Perspektywy globalne dla pszenicy przewidują większą produkcję i konsumpcję wraz ze spadkiem światowego handlu i wzrostem zapasów. Prognozuje się wzrost produkcji pszenicy z większymi uprawami w Argentynie, Kanadzie, Chinach, Unia Europejska (UE), Indie i Turcja więcej niż kompensując duże spadki w Australii, Kazachstanie, Rosję i Ukrainę.

Handel światowy pszenicą będzie się kurczył z uwagi na niższy import do Chin. Spadki eksportu dla Australia, Indie, Ukraina i Stany Zjednoczone będą rekompensowane poprzez ponadprzeciętne wzrosty dla Argentyny, Kanady, i UE. Przewiduje się, że światowa konsumpcja wzrośnie. Będzie większe zużycie żywności, nasion i przemysłu (FSI) kompensując niższy wzrost handlu i zużycie resztkowe. Kończące się zapasy są prognozowane w dół, z mniejszymi zapasami w UE, Rosji i Stanach Zjednoczonych.

RYŻ

 

ryż_ceny_rynek zbytu

 

Prognozuje się rekordową światową produkcję ryżu większą produkcję w Azji, zwłaszcza na rekordowych plonach w Bangladeszu, Indiach i Chinach wraz z ożywienie w Pakistanie. Globalna konsumpcja wzrośnie do nowego rekordu, głównie poprzez silny wzrost w Indiach, Bangladeszu i Sub- Afryka Saharyjska. Globalny handel jest prognozowany praktycznie bez zmian, przy czym Indie pozostają czołowym eksporterem.

Oczekuje się, że Pakistan odnotuje znaczny wzrost w eksporcie przy odbiciu plonów, podczas gdy prognozy dla Tajlandii i Wietnamu – kolejne co do wielkości eksporterzy – spadają z powodu mniejszego popytu ze strony Indonezja. Światowe giełdy kontynuują spadki trend do najniższego poziomu od 6 lat.

 

oprac. e-mk; ppr.pl na podst. źródło: FSA USDA


POWIĄZANE

fot, ppr.pl NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, Samoobrona i OPZZRIOR piki...

28 września – Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolni...

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę