Adama_Spyrale_1-31.05.21

Światowe ceny zbóż najwyżej od 2013 r.

17 marca 2021
Światowe ceny zbóż najwyżej od 2013 r.

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 25.02.2021 światowa produkcja zbóż w sezonie 20/21 zwiększy się do 2215,6 mln t wobec 2184,9 mln t w sezonie 19/20 (+1,4%). Wzrost zbiorów zostanie odnotowany w przypadku wszystkich głównych gatunków zbóż: pszenicy (+1,4%), kukurydzy (+0,8%), jęczmienia (+1,5%), jak i pozostałych gatunków zbóż (+6,3%).

Wyższe zbiory pszenicy będą głównie efektem ich silnego wzrostu w Australii oraz Rosji, podczas gdy przeciwny wpływ będzie miało ich wyraźne obniżenie w UE. Wzrost produkcji kukurydzy będzie wynikać z jej wyższych zbiorów w USA po bardzo słabym sezonie 19/20 oraz w Brazylii, choć szacunki dla tego kraju zostały w ostatnim czasie istotnie zrewidowane w dół. Wyższa produkcja jęczmienia będzie z kolei efektem wzrostu jego zbiorów w Australii i Turcji.

Zgodnie z prognozą IGC światowa konsumpcja zbóż w sezonie 20/21 zwiększy się do 2221,5 mln t wobec 2190,4 mln t (+1,4%). Wzrost spożycia oczekiwany jest w przypadku wszystkich głównych gatunków zbóż: pszenicy (+1,7%) i kukurydzy (+0,8%) oraz jęczmienia (+1,6%). W ujęciu geograficznym głównym źródłem wzrostu światowego spożycia zbóż będą Chiny, czemu sprzyja zwiększone zapotrzebowanie na zboża paszowe ze względu na postępującą odbudowę pogłowia trzody chlewnej w tym kraju.

Ze względu na niższą produkcję zbóż od ich spożycia, w sezonie 20/21 dojdzie do spadku światowych zapasów zbóż, które wyniosą 611,2 mln t wobec 617,0 mln t w sezonie 19/20. W konsekwencji współczynnik zapasy/spożycie obniży się do 27,5% wobec 28,2%, co będzie jego najniższą wartością od sezonu 14/15. Nadal jest to jednak poziom wyraźnie wyższy niż w sezonie 12/13, czyli w ostatnim okresie bardzo wysokich cen zbóż, kiedy to współczynnik ten wynosił 22,8%. Na uwagę zasługuje jednak duże zróżnicowanie sytuacji popytowo-podażowej w przypadku poszczególnych gatunków zbóż. Podczas gdy na rynku pszenicy współczynnik zapasy/spożycie kształtuje się na rekordowym poziomie, a przypadku jęczmienia jest najwyższy od sezonu 09/10, to w odniesieniu do kukurydzy jest on najniższy od sezonu 11/12.

Obawy o wielkość globalnej produkcji zbóż w połączeniu z silnym popytem sprzyjały w ostatnich miesiącach wyraźnemu wzrostowi światowych cen zbóż do najwyższego poziomu od sezonu 12/13. W kierunku wzrostu cen oddziałują również czynniki regulacyjne, w tym w szczególności wprowadzony w Rosji podatek od eksportu zbóż, a także napływ kapitału spekulacyjnego. Uważamy jednak, że obecny poziom cen jest zbyt wysoki na tle obecnych zapasów zbóż. Stąd dostrzegamy wysokie prawdopodobieństwo korekty cen w maju, wraz z publikacją pierwszych szacunków sytuacji popytowo-podażowej w sezonie 21/22. W konsekwencji prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 78 zł/dt i 69 zł/dt na koniec 2021 r. oraz ok. 81 zł/dt i 67 zł/dt na koniec 2022 r.

Czynnikami ryzyka dla naszej prognozy pozostaje dalszy przebieg pandemii, a także warunki agrometeorologiczne wśród największych światowych eksporterów zbóż.

 

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Kryształki Swarovskiego to nie jak większość osób uważa kryształ górski, lecz wy...

Zapraszamy do udziału w konferencji online „Financial needs in the agriculture a...

Mapa głodu na świecie powiększyła się o nowe kraje – Madagaskar, Honduras i Liba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę