aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Światowe ceny zbóż pozostaną niskie mimo spadku zapasów

19 marca 2018
Światowe ceny zbóż pozostaną niskie mimo spadku zapasów

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 22.02.2018 światowa produkcja zbóż w sezonie 17/18 zmniejszy się do 2094 mln t wobec 2140 mln t w sezonie 16/17 (-2,2%). Jej spadek będzie zatem mniejszy od oczekiwań formułowanych w poprzednich miesiącach. Obniżenie produkcji wynikać będzie z mniejszych zbiorów kukurydzy (-3,7%) oraz jęczmienia (-2,5%), podczas gdy przeciwny efekt będą miały wyższe zbiory pszenicy (+0,4%). Niższa produkcja będzie w znacznym stopniu efektem niekorzystnych warunków pogodowych, jakie wystąpiły wśród kluczowych producentów zbóż, m.in. w USA, Australii, Brazylii oraz Argentynie. Istotnym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia zbiorów są również mniejsze zasiewy zbóż w reakcji na utrzymującą się w ostatnich latach niską opłacalność ich produkcji.

Zgodnie z prognozą IGC konsumpcja zbóż w sezonie 17/18 zwiększy się do 2094 mln t wobec 2085 mln t (wzrost o 0,8%). Największy przyrost spożycia zostanie odnotowany w Chinach, UE, Rosji oraz Indiach.

Światowe zapasy zbóż na koniec sezonu 17/18 wyniosą 610 mln t wobec 621 mln t w sezonie 16/17, a współczynnik zapasy/spożycie spadnie do 29,0% wobec 29,8%. Będzie to pierwszy spadek światowych zapasów zbóż od 5 lat. Spadek zapasów widoczny będzie szczególnie w przypadku kukurydzy oraz jęczmienia, podczas gdy zapasy pszenicy wzrosną w porównaniu do poprzedniego sezonu (jej produkcja jest nadal wyższa od spożycia). Mimo spadku światowych zapasów zbóż współczynnik zapasy/spożycie pozostaje nadal na bardzo wysokim na tle historycznym poziomie. Dla porównania w latach 2011-2013, kiedy utrzymywały się wysokie ceny zbóż, współczynnik ten wynosił ok. 23%.

Zgodnie z wynikowym szacunkiem GUS z 21.12.2017 krajowe zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2017 r. wyniosły ok. 28,1 mln t (wzrost o ok. 11%). Zwiększenie produkcji wynikało przede wszystkim z wyższych zbiorów zbóż ozimych. Negatywne dla jakości zbiorów były niekorzystne warunki pogodowe podczas żniw. Pierwsze prognozy GUS dotyczące zbiorów zbóż zostaną opublikowane 30 maja. Najprawdopodobniej będą one nieznacznie niższe r/r z uwagi na straty mrozowe z początku br.

Oczekiwany spadek globalnych zapasów zbóż w sezonie 17/18 będzie wynikał przede wszystkim z przejściowych efektów, związanych z niekorzystnymi warunkami agrometeorologicznymi wśród ich kluczowych światowych eksporterów. Pierwsze prognozy na sezon 18/19 wskazują jednak na możliwy spadek powierzchni zasiewów, co byłoby negatywne dla podaży zbóż. Uwzględniając znaczące zapasy zbóż, w naszej ocenie, nie doprowadzi to do wyraźnego wzrostu ich cen. W efekcie, w 2018 r. oczekujemy stabilizacji światowych cen zbóż na poziomie zbliżonym do 2017 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy są warunki pogodowe wśród największych eksporterów zbóż. Uwzględniając tendencje na światowym rynku zbóż oraz czynniki krajowe prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 63 zł/dt i 59 zł/dt na koniec 2018 r.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A. / IGC


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę