aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Światowy dzień walki z wścieklizną - 36 przypadków

30 września 2022
Światowy dzień walki z wścieklizną - 36 przypadków

Od początku roku odnotowano 36 przypadków zachorowań zwierząt na wściekliznę, w tym wśród psów i kotów. Dane z poszczególnych województw są na tyle alarmujące, że w niektórych regionach kraju wprowadzono także nakaz szczepienia kotów domowych. Psy natomiast powinny byś szczepione obowiązkowo bez względu na obszar, w którym przebywają. W Światowym Dniu Walki ze Wścieklizną obchodzonym 28 września dane te wydają się jeszcze bardziej niepokojące.

Światowy Dzień Walki ze Wścieklizną po raz pierwszy zorganizowano 8 września 2007 w Atlancie. Współfinansowany był przez światowe organizacje: Zdrowia (WHO), Zdrowia Zwierząt (OIE) i Pan American Health Organization (PAHO/AMRO). Problem rosnącej liczby przypadków zachorowań na wściekliznę w Polsce dostrzegła Komisja Europejska. W marcu tego roku przeprowadziła audyt wspólnie z Głównym Inspektoratem Weterynarii. Raport z audytu posłuży do sformułowania rekomendacje służących poprawieniu efektywności zwalczania wścieklizny w Polsce i zapewnieniu zgodności z odpowiednimi przepisami UE.

W promocję szczepień zwierząt włączyły się organizacje branżowe, takie jak: Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET. Zorganizowały one akcję zwiększającą świadomość opiekunów zwierząt, w kontekście szczepień zwierząt domowych.

Prowadzone na masową skalę szczepienia przeciw wściekliźnie, dzikich oraz tych domowych zwierząt, powodują znaczne ograniczenie występowania tej śmiertelnej dla ludzi i zwierząt choroby. Prowadzona co roku, od 30 lat akcja szczepienia dzikich zwierząt, niemal wyeliminowała występowanie wścieklizny. Ostatni śmiertelny przypadek zachorowania wśród ludzi miał miejsce ponad 20 lat temu.

Radosław Knap, sekretarz generalny stowarzyszenia POLPROWET zauważa, że profilaktyka szczepień jest niezwykle istotna. – Branża od lat wspiera działania związane z zwiększeniem świadomości dotyczącej szczepień zwierząt w tym wścieklizny. Idea #jednozdrowie jasno mówi o tym, że zdrowie naszych towarzyszy ma także wpływ na to czy my sami pozostajemy w zdrowiu. Walka z wścieklizną w wielu krajach jest nadal poważnym wyzwaniem dlatego przy każdej okazji staramy się o tym mówić – podkreśla Radosław Knap, sekretarz generalny stowarzyszenia POLPROWET.

Szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe na terenie całej Polski, koty należy natomiast obowiązkowo szczepić na terenie wybranych województw, ale zasadniczo zaleca się ich szczepienie tak jak w przypadku psów. W tym dniu zachęcaliśmy do tego, aby właściciele i opiekunowie zwierząt sprawdzili, kiedy miało miejsce ostatnie szczepienie ich podopiecznych i umówili konsultacje z lekarzem weterynarii. Warto pamiętać, że w przypadku wścieklizny szczepienie to jedyny sposób, aby uratować życie zarówno zwierzęcia jak i człowieka.

 ***

POLPROWET reprezentuje 16 wiodących producentów i generalnych dystrybutorów leków i szczepionek dla zwierząt, obejmując ponad 85% polskiego rynku. Reprezentanci branży zrzeszeni w stowarzyszeniu na co dzień zapewniają lekarzom weterynarii środki do opieki nad milionami zwierząt w Polsce. Organizacja ta współpracuje ze swoim europejskim odpowiednikiem Animal Health Europe, realizując wspólne statutowe cele


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę