Święto Drzewa dla zwierząt!

6 października 2020
Święto Drzewa dla zwierząt!

Już 9 października o godz. 11.30 w Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbędzie się ogólnopolska inauguracja 18. edycji Święta Drzewa Klubu Gaja. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, partnerami oraz ambasadorami programu – aktorami Magdaleną Popławską i Bartłomiejem Topą zasadzimy drzewa. Wydarzenie rozpocznie się konferencją prasową, a zakończy galą rozdania nagród laureatom konkursów Święta Drzewa. Równocześnie w całym kraju odbędą się lokalne akcje sadzenia drzew i krzewów, zajęcia edukacyjne, konkursy i pikniki poświęcone drzewom. Dotychczas w programie dzięki zaangażowaniu blisko 700 tysięcy osób posadzono ponad 930 tysięcy drzew!

18. edycja programu Święto Drzewa odbędzie się pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”.W tym roku Klub Gaja zachęca wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew z myślą o zwierzętach, dla których zadrzewienia to często jedyny dom na Ziemi. W naszych ogrodach i parkach możemy stworzyć dla nich przyjazne zakątki, sadząc gatunki miododajne i owocowe. Pomyślmy też o przygotowaniu dla naszych dzikich przyjaciół odpowiednich schronień, budek lęgowych i poidełek.

 „Nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami naszej błękitnej planety. Wraz z nami, często tuż obok, żyje cała niezliczona ilość małych i dużych zwierząt. Katastrofa klimatyczna, nasza drapieżność i arogancja, odbierają im możliwości życia zgodnie z ich naturą. Zróbmy wszystko co możliwe, aby pomóc naszym braciom mniejszym w tym trudnym, a często tragicznym dla nich czasie. Przyszłość Ziemi i los jej mieszkańców nadal jest w naszych rękach. Nie zwlekajmy w działaniu i podejmujmy decyzje kierując się wiedzą, rozsądkiem, a nie tylko chęcią materialnych zysków” – powiedział Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

„W programie Święto Drzewa mogą wziąć udział wszyscy, zarówno osoby indywidualne jak i placówki oświatowe, samorządy, instytucje, organizacje społeczne, wspólnoty mieszkańców oraz firmy.Każdy może posadzić drzewo i wpisać je do licznika posadzonych drzew na stronie swietodrzewa.pl.  Opiekujmy się drzewami już posadzonymi. Wyjdźmy w teren i poznajmy niezwykły świat drzewa oraz ich mieszkańców. Zaprośmy innych do wspólnej pracy i świętowania. Niech drzewa będą dla nas źródłem inspiracji jak żyć w zgodzie z przyrodą” – zachęca Jolanta Migdał, koordynatorka programu Święto Drzewa.

9 października o godz.11.30 w Służewskim Domu Kultury w Warszawie podczas inauguracji 18. edycji Święta Drzewa Klub Gaja wspólnie z ambasadorami programu, partnerami i gośćmi zasadzi drzewa. Podczas wydarzenia wręczone zostaną także nagrody dla najaktywniejszych uczestników Święta Drzewa – laureatów konkursu Czarodziejskiego Drzewa, Drzewa Roku i akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Inauguracja odbędzie się we współpracy z m.st. Warszawa i Lasami Państwowymi, które od 18 lat wspierają lokalne społeczności w organizacji Święta Drzewa całym kraju. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Święto Drzewa to nie tylko akcje sadzenia drzew, ale wiele różnorodnych działań wokół drzew i dla drzew. Zachęcamy do otaczania ich opieką, szukania drzew – świadków historii, zgłaszania drzew niezwykłych do konkursu Drzewo Roku, organizowania lekcji tematycznych, warsztatów, konkursów i happeningów na temat roli drzew w przeciwdziałaniu zmianom klimatu oraz wspólnego świętowania. Zgłoś swój udział w 18. Święcie Drzewa

Święto Drzewa 2020
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
Partnerzy strategiczni:
 Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, ALDI, Davines
Partnerzy: C&A Foundation, Environmental Partnership Association, Europejskie Drzewo Roku, Kawałek Lasu
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Służewski Dom Kultury, Miasto Bielsko-Biała, Galeria Bielska BWA, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, LeasePlan

***

Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja na rzecz ochrony środowiska i klimatu poparty realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew.

Klubu Gaja realizuje Święto Drzewa od 2003 roku. Co roku, 10 października, odbywa się ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa, której towarzyszy akcja sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety - ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, a by sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ. Święto Drzewa integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych m.in. sadzenia drzew, zakładania ogrodów i parków, otaczania opieką starych drzew, szukania drzew z niezwykłą historią łączącą ludzi (konkurs Drzewo Roku), organizowania pikników i festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury.

Przez 17 lat Święta Drzewa dzięki zaangażowaniu blisko 700 000 osób posadzono ponad 930 000 drzew i zebrano ponad 5050 ton makulatury.

Program Święto Drzewa był rekomendowany przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 w Poznaniu i COP19 w Warszawie, a także przez Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim” jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.

 

Klub Gaja / Fot. Archiwum Klubu Gaja


POWIĄZANE

Polskie Towarzystwo Zootechniczne zapraszamy do udziału w LXXXVI Jubileuszowym Z...

Znamy już 31 zwycięskich szkół wspólnej akcji Procter & Gamble, Polskiej Fundacj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę