Święto hodowców w Szepietowie

3 lipca 2019
Święto hodowców w Szepietowie
MRiRW

Po raz 26. w Szepietowie odbyła się Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Gratulacje najlepszym hodowcom złożył sekretarz stanu Tadeusz Romańczuk.

Wiceminister przedstawił także priorytetowe działania i programy, którymi aktualnie zajmuje się ministerstwo oraz omówił plany i kierunki prac na najbliższą przyszłość.

Podczas tegorocznego święta hodowców w Szepietowie najliczniej prezentowaną na ringu wystawowym grupą zwierząt było bydło mleczne. Licznie stawili się też hodowcy koni, owiec, bydła mięsnego.  W budynku pokazowym można było ponadto obejrzeć najlepsze okazy kur, gęsi, kaczek, indyków, przepiórek oraz drobiu ozdobnego. Na VI Ogólnopolskiej Wystawie Królików hodowcy zaprezentowali ok. 500 sztuk tych zwierząt w różnych rasach (m.in. belgijski olbrzym, olbrzym srokacz, francuski baran, nowozelandzki wielki jasnosrebrzysty, kalifornijski, wiedeński, castorex, rex szynszylowy, podpalany czarny).

Na terenach Agroareny swoje stoiska mieli czołowi producenci maszyn rolniczych, wyposażenia budynków inwentarskich, urządzeń udojowych, firmy paszowe, nawozowe, finansowe oraz instytucje obsługujące rolnictwo.

Rolnicy mogli skorzystać z kompleksowego doradztwa z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej, zasad integrowanej ochrony roślin, ekonomiki produkcji, przedsiębiorczości, ekologii i agroturystyki.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie udostępnił zwiedzającym pola doświadczalne. Każdy z zainteresowanych mógł przyjrzeć się eksperymentalnym uprawom, które mają dać odpowiedź jak poszczególne odmiany zbóż reagują na warunki klimatyczne Podlasia. Eksperci z PODR Szepietowo na bieżąco odpowiadali na pytania rolników na temat poszczególnych odmian zbóż rosnących na polach doświadczalnych.

Interesującym wydarzeniem był pokaz tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego, który później może być użyty jako paliwo napędowe.

Na kilka dni przed imprezą rozpoczęła się Podlaska Szkoła Młodych Hodowców. To już kolejna edycja innowacyjnego przedsięwzięcia Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, w trakcie którego młodzież miała możliwość poznania tajniki sztuki fitterskiej. Zdobyta wiedza i praktyczne umiejętności z zakresu żywienia, pielęgnacji, mycia, strzyżenia i oprowadzania bydła były przydatne w trakcie niedzielnych pokazów, podczas których sędziowie wyłonili laureatów.

 

MRiRW


POWIĄZANE

– Bardzo ważne jest to, aby media, szczególnie te najbardziej opiniotwórcze prom...

Jedna z ukraińskich firm biotechnologicznych chce wyeliminować antybiotyki z pro...

5 i 6 grudnia kraje skupione w OPEC i niezwiązani z organizacją inni producenci ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę