aaa_TSW_2023
CTR_2023

Świętokrzyskie/ 130 interwencji strażaków, powalone drzewa, uszkodzone dachy, 800 odbiorców nadal bez prądu

30 października 2017
Świętokrzyskie/ 130 interwencji strażaków, powalone drzewa, uszkodzone dachy, 800 odbiorców nadal bez prądu

Blisko 130 interwencji, uszkodzone dachy, połamane drzewa, zerwane linie energetyczne - to skutki wichury, która w niedzielę przeszła nad województwem świętokrzyskim. Bez prądu w regionie pozostaje nadal 800 odbiorców.

"129 razy interweniowali świętokrzyscy strażacy usuwając skutki wichury. Siła wiatru dochodziła w porywach do 100 km/h. 96 interwencji dotyczyło powalonych drzew. Uszkodzonych zostało 20 dachów na budynkach mieszkalnych i 13 na budynkach gospodarczych, najwięcej w powiecie kieleckim i w okolicach Jędrzejowa" – poinformował PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Kazimierz Kasprzyk. Nie było informacji o osobach poszkodowanych.

W niedzielny wieczór bez prądu pozostawało około 8 tys. odbiorców. Służby energetyczne cały czas pracowały nad usuwaniem awarii. W poniedziałek o godz. 10 prąd nie docierał już tylko do 800 gospodarstw domowych.

W powiecie opatowskim uszkodzone są 3 linie średniego napięcia i wyłączonych jest 13 stacji na terenie gmin Sadowie i Iwaniska. "Na podmokłym terenie część słupów jest połamanych. Trwa ich wymiana. W tej chwili bez prądu jest około 500 odbiorców, ale wszystkie awarie powinniśmy w poniedziałek naprawić" – zapewnił rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Rzeszów Łukasz Boczar.

Jeden odcinek linii średniego napięcia jest także uszkodzony, w okolicach miejscowości Wielka Wieś w powiecie starachowickim. Tam prąd nie dociera do około 300 gospodarstw domowych. "Jeśli chodzi o linie średniego napięcia sytuacja jest opanowana. Cały czas trwają prace przy reklamacjach zgłaszanych przez odbiorców jeśli chodzi o linie niskiego napięcia. Te reklamacje są usuwane na bieżąco" – podkreśliła rzeczniczka prasowa PGE Dystrybucja Skarżysko Anna Szcześniak.

Po ostatnich opadach deszczu podniósł się poziom wody na świętokrzyskich rzekach. Stany ostrzegawcze przekroczone są w czterech miejscach: w Januszowicach na Czarnej o 59 cm, w Bzinie na Kamiennej (o 35 cm)w Słowiku na Bobrzy (o 14 cm), w Daleszycach na Czarnej Nidzie (o 1 cm).

"Nie ma jednak powodów do niepokoju. Monitorujemy cały czas sytuację. W tej chwili nie pada. Za wyjątkiem Januszewic woda w krótkim okresie czasu powinna spaść poniżej stanów ostrzegawczych" – zapewnił Mazurkiewicz.

 

Janusz Majewski, Anna Małecka (PAP)


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę