Świętokrzyskie/ Prawie 70 mln zł na aktywizację bezrobotnych w regionie

12 kwietnia 2018
Świętokrzyskie/ Prawie 70 mln zł na aktywizację bezrobotnych w regionie

Prawie 70 mln zł na aktywizację zawodową bezrobotnych w tym roku przeznaczy Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Pieniądze, które będą pochodzić z UE, zostaną wykorzystane m.in. na staże, szkolenia zawodowe oraz dotacje na podjęcie własnej działalności gospodarczej.

W środę w Kielcach umowę z władzami Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) na realizację dwóch projektów dot. aktywizacji zawodowej bezrobotnych podpisali dyrektorzy powiatowych pośredniaków.

Pierwszy z projektów, który dotyczy aktywizacji zawodowej bezrobotnych do 30. roku życia (program POWER), w regionie realizowany jest od 2014 r. Jak poinformował dyrektor kieleckiego WUP Arkadiusz Piecyk, do tej pory z projektu skorzystało ponad 21,5 tys. osób, z czego ok. 14,1 tys. uczestników odbyło staż u pracodawcy, a blisko 4 tys. młodych osób dzięki szkoleniom i kursom zdobyło kwalifikacje zawodowe. Z unijnej dotacji własną firmę uruchomiło 1,7 tys. mieszkańców z całego regionu.

"Pod względem postępów we wdrażaniu unijnego programu POWER woj. świętokrzyskie zajmuje czołowe miejsce w rankingu województw" – poinformował Piecyk. Dodał, że WUP Kielce osiągnął pełną kontraktację środków UE na rzecz zatrudnienia młodych (YEI) w kwocie 178,9 mln zł. Zapewnił, że wszystkie środki konkursowe w perspektywie 2014-2020 są także w pełni zakontraktowane.

W tym roku na realizację programu POWER kielecki WUP przeznaczy ponad 41,4 mln zł.

Drugi z projektów skierowany jest na wsparcie bezrobotnych powyżej 30. roku życia. W programie wzięło udział już ponad 23,7 tys. mieszkańców regionu, z czego 14 tys. osób objęto szkoleniami połączonymi ze stażami u pracodawców, a 5 tys. uczestników skorzystało z projektów umożliwiających rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Na realizację tego programu w 2018r. kielecki WUP przygotował 28,3 mln zł.

Podczas konferencji prasowej Piecyk przypomniał także o niedawno uruchomionym systemie regionalnym, umożliwiającym świętokrzyskim przedsiębiorcom podnoszenie kwalifikacji pracowników, poprzez dostęp do ogólnopolskiej Bazy Usług Rozwojowych. Umowę opiewającą na ponad 30 mln zł, władze WUP podpisały z dwoma operatorami – Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Staropolską Izbą Przemysłowo-Handlową. "Środków wystarczy na wsparcie ponad 520 małych i średnich firm oraz ponad 4,1 tys. pracowników w regionie" – przekazał Piecyk.

W woj. świętokrzyskim na koniec marca bez pracy pozostawało 48 tys. 459 osób - to o 1 tys. 134 osób mniej niż w lutym b.r. i o niemal 7 tys. mniej niż w marcu 2017 r. Stopa bezrobocia wyniosła 9,3 proc.

W porównaniu do lutego b.r., bezrobocie wzrosło jedynie w powiecie jędrzejowskim (o 61 osób), pińczowskim (17 osób) i skarżyskim (8 osób). Z kolei największy spadek liczby bezrobotnych nastąpił w powiecie kieleckim ziemskim (366 osób), ostrowieckim (180 osób), koneckim (129 osób) i buskim (118 osób).

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za IV kwartał 2017 r., w woj. świętokrzyskim zatrudnionych w tym okresie było 515 tys. osób.

 

Piotr Grabski, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Konieczność ochrony środowiska wymaga zmniejszenia jego zanieczyszczenia przez o...

O tym, w jaki sposób Sesje Naukowe Instytutu Ochrony Roślin – PIB wpływają na po...

Coraz więcej firm zajmujących się przetwórstwem mleka decyduje się na wprowadzen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę