GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Świętokrzyskie/ Prawie 70 mln zł na aktywizację bezrobotnych w regionie

12 kwietnia 2018
Świętokrzyskie/ Prawie 70 mln zł na aktywizację bezrobotnych w regionie

Prawie 70 mln zł na aktywizację zawodową bezrobotnych w tym roku przeznaczy Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Pieniądze, które będą pochodzić z UE, zostaną wykorzystane m.in. na staże, szkolenia zawodowe oraz dotacje na podjęcie własnej działalności gospodarczej.

W środę w Kielcach umowę z władzami Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) na realizację dwóch projektów dot. aktywizacji zawodowej bezrobotnych podpisali dyrektorzy powiatowych pośredniaków.

Pierwszy z projektów, który dotyczy aktywizacji zawodowej bezrobotnych do 30. roku życia (program POWER), w regionie realizowany jest od 2014 r. Jak poinformował dyrektor kieleckiego WUP Arkadiusz Piecyk, do tej pory z projektu skorzystało ponad 21,5 tys. osób, z czego ok. 14,1 tys. uczestników odbyło staż u pracodawcy, a blisko 4 tys. młodych osób dzięki szkoleniom i kursom zdobyło kwalifikacje zawodowe. Z unijnej dotacji własną firmę uruchomiło 1,7 tys. mieszkańców z całego regionu.

"Pod względem postępów we wdrażaniu unijnego programu POWER woj. świętokrzyskie zajmuje czołowe miejsce w rankingu województw" – poinformował Piecyk. Dodał, że WUP Kielce osiągnął pełną kontraktację środków UE na rzecz zatrudnienia młodych (YEI) w kwocie 178,9 mln zł. Zapewnił, że wszystkie środki konkursowe w perspektywie 2014-2020 są także w pełni zakontraktowane.

W tym roku na realizację programu POWER kielecki WUP przeznaczy ponad 41,4 mln zł.

Drugi z projektów skierowany jest na wsparcie bezrobotnych powyżej 30. roku życia. W programie wzięło udział już ponad 23,7 tys. mieszkańców regionu, z czego 14 tys. osób objęto szkoleniami połączonymi ze stażami u pracodawców, a 5 tys. uczestników skorzystało z projektów umożliwiających rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Na realizację tego programu w 2018r. kielecki WUP przygotował 28,3 mln zł.

Podczas konferencji prasowej Piecyk przypomniał także o niedawno uruchomionym systemie regionalnym, umożliwiającym świętokrzyskim przedsiębiorcom podnoszenie kwalifikacji pracowników, poprzez dostęp do ogólnopolskiej Bazy Usług Rozwojowych. Umowę opiewającą na ponad 30 mln zł, władze WUP podpisały z dwoma operatorami – Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Staropolską Izbą Przemysłowo-Handlową. "Środków wystarczy na wsparcie ponad 520 małych i średnich firm oraz ponad 4,1 tys. pracowników w regionie" – przekazał Piecyk.

W woj. świętokrzyskim na koniec marca bez pracy pozostawało 48 tys. 459 osób - to o 1 tys. 134 osób mniej niż w lutym b.r. i o niemal 7 tys. mniej niż w marcu 2017 r. Stopa bezrobocia wyniosła 9,3 proc.

W porównaniu do lutego b.r., bezrobocie wzrosło jedynie w powiecie jędrzejowskim (o 61 osób), pińczowskim (17 osób) i skarżyskim (8 osób). Z kolei największy spadek liczby bezrobotnych nastąpił w powiecie kieleckim ziemskim (366 osób), ostrowieckim (180 osób), koneckim (129 osób) i buskim (118 osób).

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za IV kwartał 2017 r., w woj. świętokrzyskim zatrudnionych w tym okresie było 515 tys. osób.

 

Piotr Grabski, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Dyrektora Gener...

O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowe...

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę