aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Świętokrzyskie/ W 2019 r. blisko trzykrotnie więcej upraw maku

11 lutego 2019
Świętokrzyskie/ W 2019 r. blisko trzykrotnie więcej upraw maku

513 ha upraw niskomorfinowego maku ma być w 2019 r. w województwie świętokrzyskim, to niemal trzy razy więcej niż w 2018 r. Mniej niż przed rokiem ma być upraw konopi włóknistych – wynika z projektu uchwały w tej sprawie przyjętej przez zarząd województwa.

Jak poinformowało w komunikacie biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, ostateczną decyzję w sprawie określenia ogólnej powierzchni przeznaczonej pod uprawę maku i konopi włóknistych oraz rejonizacji tych upraw w 2019 r. na terenie województwa świętokrzyskiego, podejmą podczas najbliższej sesji radni sejmiku województwa.

"Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, sejmik po zasięgnięciu opinii ministra zdrowia oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w formie uchwały określa ogólną powierzchnię przeznaczoną corocznie pod uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw. Przy tych ustaleniach uwzględnia się kwestie zagrożenia narkomanią, zapotrzebowanie na surowce pochodzące z tych upraw oraz tradycje uprawy maku i konopi włóknistych na danym terenie" - podkreślił, cytowany w komunikacie, marszałek Andrzej Bętkowski.

Na 2019 r. w regionie plan uprawy niskomorfinowego maku zgłosiło 30 gmin - chodzi o łączną powierzchnię 513 ha. Najwięcej upraw tych roślin ma być prowadzonych w gminach: Wojciechowice (100 ha), Opatów (85 ha), Sadowie (70 ha), Wilczyce (50 ha) oraz Ćmielów i Lipnik (po 30 ha).

Produkcja jest przeznaczana na cele spożywcze i na potrzeby nasiennictwa. "W porównaniu z 2018 r., kiedy to powierzchnia zaplanowana pod uprawę maku niskomorfinowego wynosiła 175 ha, widać wyraźnie duży wzrost zainteresowania tą produkcją, zarówno ze strony podmiotów skupujących jak i samych rolników" – zauważono w komunikacie.

Natomiast uprawa konopi włóknistych w regionie, planowana jest w tym roku w 39 gminach – na ogólnej powierzchni 907,5 ha. Najwięcej upraw mają prowadzić rolnicy w gminach: Raków (155 ha), Morawica, Staszów i Szydłów (po 100 ha), Busko Zdrój (67,5 ha) oraz Sobków (40 ha).

Uprawiane rośliny będą przeznaczone na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych, a także na reprodukcję materiału siewnego.

"W odróżnieniu od 2018 r. nastąpił bardzo duży spadek zainteresowania tą uprawą – przed rokiem konopie były zasiane na areale ponad 6 tys. ha. Wynikało to z przeszacowania powierzchni pod uprawę konopi włóknistych w planie skupu w 2018 r., przez jedną z firm skupujących" – podkreślono.

Podmioty skupujące, włodarze gmin, jak również rolnicy oraz firmy prowadzące gospodarstwa rolne uprawiające mak niskomorfinowy lub konopie włókniste, są zobowiązani w zakresie tej działalności do przestrzegania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

Katarzyna Bańcer (PAP)


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę