CTR_80917

Sytuacja oraz prognozy na rynku jaj w Unii Europejskiej

1 lipca 2016
Sytuacja oraz prognozy na rynku jaj w Unii Europejskiej

Według prognoz Unii Europejskiej produkcja jaj (jaja konsumpcyjne i wylęgowe) w krajach należących do Wspólnoty wyniesie w 2016 roku 7 mln 713 tys. ton. Oznacza to wzrost o 1,8 proc. w stosunku do roku 2015 oraz o 2,7 proc. w porównaniu z rokiem 2014. Procentowy udział jaj wylęgowych w produkcji  ogółem ma wzrosnąć o niespełna jeden procent do 916 tys. ton.

Sytuacja cenowa na unijnym rynku wciąż jest bardzo trudna. W marcu tego roku za 100 kg jaj płacono w UE średnio 104.70 euro. Przypomnijmy, że niespełna rok temu, w lipcu 2015 roku, 100 kg jaj na unijnym rynku było warte 134,84 euro. Spadek cen między lipcem 2015 a marcem tego roku wyniósł więc ponad 22 proc. Jaja w Europie są jednak droższe niż w USA (tam ceny w marcu kształtowały się na poziomie 84,75 euro/100kg), ale tańsze niż w Brazylii (107,63 euro 100 kg).

Wśród krajów, z których Unia Europejska importowała produkty sektora jaj w pierwszym kwartale tego roku uwagę zwraca Ukraina. Państwo to, w pierwszych trzech miesiącach tego roku, pokrywało aż 47,5 proc. unijnego importu. Druga  pod względem wielkości importu,  Argentyna, odpowiadała za  22, 5 proc. importu.  Więcej niż pięcioprocentowy udział we wspólnotowym imporcie miały także: Albania, Stany Zjednoczone, Norwegia oraz Indie.

Eksport jaj z Unii Europejskiej w pierwszym kwartale tego roku wzrósł o niemal 15 procent w porównaniu do takiego samego okresu zeszłego roku. Najbardziej znaczącymi rynkami eksportowymi dla unijnych producentów jaj były: Szwajcaria, USA, Japonia, Izrael oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu


POWIĄZANE

Na początku września, podczas konferencji nt. przyszłości Wspólnej Polityki Roln...

W odpowiedzi projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wymagań dobrej...

Niedaleko miejscowości Olchowa na terenie Nadleśnictwa Lesko znaleziono dwa mart...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę