Sytuacja oraz prognozy na rynku jaj w Unii Europejskiej

1 lipca 2016
Sytuacja oraz prognozy na rynku jaj w Unii Europejskiej

Według prognoz Unii Europejskiej produkcja jaj (jaja konsumpcyjne i wylęgowe) w krajach należących do Wspólnoty wyniesie w 2016 roku 7 mln 713 tys. ton. Oznacza to wzrost o 1,8 proc. w stosunku do roku 2015 oraz o 2,7 proc. w porównaniu z rokiem 2014. Procentowy udział jaj wylęgowych w produkcji  ogółem ma wzrosnąć o niespełna jeden procent do 916 tys. ton.

Sytuacja cenowa na unijnym rynku wciąż jest bardzo trudna. W marcu tego roku za 100 kg jaj płacono w UE średnio 104.70 euro. Przypomnijmy, że niespełna rok temu, w lipcu 2015 roku, 100 kg jaj na unijnym rynku było warte 134,84 euro. Spadek cen między lipcem 2015 a marcem tego roku wyniósł więc ponad 22 proc. Jaja w Europie są jednak droższe niż w USA (tam ceny w marcu kształtowały się na poziomie 84,75 euro/100kg), ale tańsze niż w Brazylii (107,63 euro 100 kg).

Wśród krajów, z których Unia Europejska importowała produkty sektora jaj w pierwszym kwartale tego roku uwagę zwraca Ukraina. Państwo to, w pierwszych trzech miesiącach tego roku, pokrywało aż 47,5 proc. unijnego importu. Druga  pod względem wielkości importu,  Argentyna, odpowiadała za  22, 5 proc. importu.  Więcej niż pięcioprocentowy udział we wspólnotowym imporcie miały także: Albania, Stany Zjednoczone, Norwegia oraz Indie.

Eksport jaj z Unii Europejskiej w pierwszym kwartale tego roku wzrósł o niemal 15 procent w porównaniu do takiego samego okresu zeszłego roku. Najbardziej znaczącymi rynkami eksportowymi dla unijnych producentów jaj były: Szwajcaria, USA, Japonia, Izrael oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu


POWIĄZANE

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki po rozmowach z przedstawicielami władz amer...

Polska po raz pierwszy będzie gościła Międzynarodowy Kongres Promocji Warzyw i O...

Zmiany w projekcie noweli ustawy o ochronie zwierząt zostały wprowadzone bez moj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę