Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Szczecin/ Rolnicy, którzy mieli utrudniać przetargi, uniewinnieni

30 maja 2018
Szczecin/ Rolnicy, którzy mieli utrudniać przetargi, uniewinnieni

Wszyscy rolnicy spod Pyrzyc (Zachodniopomorskie), którzy mieli utrudniać przetargi na ziemię rolną, zostali we wtorek uniewinnieni przez Sąd Okręgowy w Szczecinie. Sędzia wskazywał m.in. na nieprawidłowości w szczecińskim oddziale ANR.

"Przyczyną uniewinnienia wszystkich 32 oskarżonych w tej sprawie od popełnia wszystkich 250 zarzucanych im czynów było to, że organy ścigania dokonały niewłaściwej oceny prawnej zaistniałych zdarzeń i powiązania z tymi zdarzeniami oskarżonych" - powiedział sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie Józef Grocholski. Jak dodał, "organy ścigania niesłusznie uznały, że oskarżeni swoimi działaniami i zachowaniami w tej sprawie dopuścili się popełnienia przestępstw".

Według sędziego, sprawa ma źródło w niewłaściwym funkcjonowaniu szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) w okresie objętym zarzutami, czyli w latach 2013-2015.

"Wtedy ustawowym i głównym celem działania ANR w zakresie zarządzania powierzonymi jej gruntami miało być powiększanie rodzinnych, indywidualnych gospodarstw rolnych. ANR miała to robić w drodze restrukturyzacji, czyli sprzedaży lub dzierżawy gruntów rolnych rolnikom indywidualnym. Ustawowym obowiązkiem ANR było takie gospodarowanie gruntami, aby powiększać indywidualne rodzinne gospodarstwa rolne" - mówił sędzia.

Jak dodał, szczecińska ANR nie realizowała w praktyce tego obowiązku. Wiele gruntów zamiast do rolników indywidualnych trafiało do różnych spółek, głównie z kapitałem zagranicznym, które często dysponowały tysiącami hektarów ziemi. W konsekwencji doszło do protestów rolników, szczególnie z okolic Pyrzyc - powiedział sędzia.

"Protesty nie przynosiły oczekiwanego skutku, grunty ANR dalej w znacznej części były przekazywane spółkom, zamiast rolnikom indywidualnym. Doprowadziło to do tego, że protesty rolników zaczęły przyjmować formę zorganizowaną, m.in. jak pamiętają mieszkańcy Szczecina, w postaci blokowania dróg, przejazdów kolumn pojazdów rolniczych i ciągników przez ulice miasta, co powodowało utrudnienia w ruchu drogowym. Powodowało to m.in. negatywne oceny ze strony ówczesnych władz. Skutek był taki, że wielu aktywnych uczestników protestów jest obecnie oskarżonymi w tej sprawie" - dodał Grocholski.

Zdaniem sędziego, protesty rolników nie miały podłoża politycznego, lecz przyczyny ekonomiczne.

"Mała podaż gruntów rolnych przekazywanych przez szczecińską ANR na powiększenie gospodarstw rodzinnych (...) skutkowała zawyżeniem popytu rolników indywidualnych i zawyżaniem ceny za te grunty" - dodał sędzia.

Według prokuratury, rolnicy uzgadniali między sobą, który z nich wygra przetarg. W zamian za to wygrany nie licytował już ziemi w kolejnych w przetargach.

O sprawie było głośno na początku października 2015 r., kiedy policja zatrzymała 11 rolników spod Pyrzyc i byłego pracownika ANR. Wobec części zatrzymanych zastosowano areszt, później zastąpiony poręczeniami i dozorami policji.

Przeciwko aresztowaniu protestowało wtedy przed szczecińską prokuraturą kilkudziesięciu rolników, którzy zaparkowali tam ciągniki. Interweniował m.in. były minister rolnictwa Marek Sawicki. Wystosował razem z szefem Solidarności Piotrem Dudą poręczenia osobiste w tej sprawie.

 

Kacper Reszczyński (PAP)


POWIĄZANE

W związku z wystąpieniem Zarządu KRIR, dotyczącym realizowanego przez Narodowy F...

W związku z wystąpieniem w Polsce ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków służba we...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę