dnikukurydzy_210818

Szczecin/ Zimowe Ptakoliczenie w najbliższy weekend

24 stycznia 2018
Szczecin/ Zimowe Ptakoliczenie w najbliższy weekend

W najbliższy weekend w Szczecinie miłośnicy ptaków będą mieli szansę bliżej poznać ptaki zimujące w parkach. Podczas spacerów ornitologicznych w ramach Zimowego Ptakoliczenia ich uczestnicy nauczą się m.in. rozpoznawać ptaki i właściwie pomagać im zimą.

W czasie spacerów, organizowanych przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Koło Naukowe Zoologii Kręgowców "Wąsatka" Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, zaplanowano naukę rozpoznawania ptaków oraz odkrywanie miejsc, w których najłatwiej je obserwować. Ponadto uczestnicy dowiedzą się, jak prawidłowo pomagać ptakom zimą i czym je dokarmiać.

W piątek wszyscy chętni będą podglądać ptaki na największej w Polsce nekropolii, czyli Cmentarzu Centralnym, który jest także jednym z najokazalszych parków przyrodniczych w Szczecinie. Tam liczenie ptaków połączone będzie z ich obrączkowaniem. Z kolei w sobotę i niedzielę zaplanowano spacer alejami Jasnych Błoni, Parku Kasprowicza oraz Ogrodu Dendrologicznego im. Stefana Kownasa.

Organizatorzy zalecają, aby na spacery ubrać się ciepło oraz zabrać własny sprzęt optyczny i ciepłą herbatę.

Podczas tegorocznego liczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na czeczotkę. Czeczotki, które przylatują do Polski, odbyły podróż z północy Europy. Samiec czeczotki szczyci się różowo-czerwoną czapeczką. W sezonie lęgowym w podobnym kolorze będzie plama na jego piersi. Samice i młode osobniki są ubarwione znacznie skromniej.

Co roku Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Ich spis znajduje się na stronie: http://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek/

Chętni znajdą tam szczegółowe informacje, m.in. o godzinie rozpoczęcia spaceru i kontakt do przewodnika, który poprowadzi spacer.

Towarzystwo na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Przez ostatnie osiem lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, czyli najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim kawka.

 

Kacper Reszczyński (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę